Rejsy katamaranami

Rejsy na życzenie

min. cały katamaran

Wróć do listy wszystkich artykułów
Polinezja – co warto zobaczyć?

Położona na Oceanie Spokojnym Polinezja jest znana z dziewiczych plaż, bujnych lasów deszczowych i krystalicznie czystej wody. Tutejsza kultura jest zróżnicowana i bogata, z unikalnymi tradycjami i sztuką. Oszałamiająco piękna sceneria, wymarzona pogoda, ciągły relaks i przyjaźni mieszkańcy – tak można podsumować w zasadzie wszystkie z ponad 150 polinezyjskich wysp.

Raiatea – święta wyspa

Raiatea, druga co do wielkości wyspa Polinezji Francuskiej, uważana jest za kulturalne i duchowe serce Polinezji. Tutaj znajdziemy starożytne Taputapuatea Marae, niezwykły kompleks świątynny wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i najważniejsze miejsce religijne w świecie polinezyjskim. Przez 1000 lat stanowiło ono miejsce kultu, gdzie Polinezyjczycy zbierali się, aby złożyć ofiary swoim bogom i przodkom, a świat żywych przecinał się tu ze światem umarłych. Był także ważnym centrum cywilizacji mā’ohi, czyli przodków ludów polinezyjskich. Sama Raiatea została zresztą zasiedlona jako pierwsza ze wszystkich wysp tego regionu.

Jeśli chcemy poznać bardziej współczesną kulturę wyspy, warto zajrzeć do jej największego miasta, Uturoa. Na tutejszym targu można poczuć tętniącą życiem atmosferę i skosztować pysznych, świeżych produktów z wyspy. Znajdziemy tu różnorodne owoce tropikalne, warzywa, przyprawy i rękodzieło.

Z kolei świetnym sposobem na podziwianie wspaniałej przyrody tego miejsca jest spływ kajakowy jedyną żeglowną rzeką Polinezji. Przecina ona gęsty las deszczowy pełen egzotycznej roślinności i zwierząt.

Tahaa – waniliowa wyspa

Tym, co czyni wyspę Taha’a naprawdę niezwykłą, jest wanilia. Polinezyjska wanilia jest znana na całym świecie ze swojego wyjątkowego smaku, a Taha’a jest centrum jej produkcji. Liczne plantacje zapraszają gości do odkrywania tajemnic aromatycznego skarbu tej wyspy i sposobu jej uprawy. Maison de La Vanille w Poutoru, rodzinna firma, pokazuje zwiedzającym cały proces, od przygotowania do suszenia. Odwiedzając dowolną plantację, mamy szansę degustować wanilię tahitensis, rzadką i cenną odmianę tej przyprawy.

Tahaa słynie także z jeszcze jednego naturalnego bogactwa, które pewnie ucieszy miłośników biżuterii. Hodowla pereł ma na wyspie długą tradycję, a turyści mogą ją poznać w zlokalizowanych nad brzegiem oceanu farmach. Po pełnej edukacji na temat hodowli i systemu klasyfikacji (rozmiar, kolor, jakość, kształt), goście mogą kupić perły i wykonaną z nich biżuterię bezpośrednio w miejscu hodowli i produkcji.

Bora Bora – wyspa marzeń

Bora Bora spełnia wszelkie oczekiwania dotyczące idyllicznej polinezyjskiej wyspy. Na jej krajobraz składają się dwa strzeliste wulkaniczne szczyty, olśniewająca turkusowa laguna otoczona rafą koralową, kipiąca zieleń i biały piasek. Do tego charakterystyczne, wznoszące się nad wodą chatki na palach kryte strzechą, które stały się już symbolem romantycznej podróży poślubnej w tropiki.

Główną atrakcją wyspy są oczywiście rajskie plaże. Matira Beach, na południowym krańcu głównej wyspy, uznawana jest jedną z najpiękniejszych plaż w całej Polinezji Francuskiej. Usiana wysokimi palmami kokosowymi, rozciąga się na długości ponad 3 kilometrów wokół małego półwyspu. Krystalicznie czyste wody są płytkie aż do rafy koralowej. No właśnie, rafy nazywane są tu Koralowymi Ogrodami i z pewnością pochłoną amatorów snorkellingu na długie godziny. Tutejsze wody tętnią bogatym życiem morskim: ławicami łagodnych rekinów rafowych i cytrynowych, muren i żółwi zielonych. Raz na jakiś czas po lagunie z gracją krążą gigantyczne manty.

Z kolei najwspanialsze widoki panoramiczne roztaczają się z góry Otemanu, wygasłego wulkanu i najwyższego szczytu na Bora Bora. Ma on niewiele ponad 700 m n.p.m. i jest popularnym celem wędrówek i trekkingu.

Moorea – wyspa przygód

Jednym z głównych powodów, dla których turyści odwiedzają wyspę Moorea jest piękno tutejszej przyrody i szeroki wybór związanych z tym aktywności. Położona w spokojnej lagunie, Moorea pozwala na uprawianie różnych sportów wodnych, od kajaków po paddle boarding, kite’a, narty wodne, a w niektórych miejscach nawet surfing.

Dla tych, którzy preferują aktywność na lądzie, Moorea oferuje do zdobycia osiem szczytów. Wulkaniczny krajobraz jest ciekawym i urozmaiconym terenem do pieszych wędrówek, jazdy konnej, motocyklem albo quadem. Jedną z takich tras jest Ananasowy Szlak, łączący dwie główne zatoki wyspy: Cook i Opunohu. Jak sama nazwa wskazuje, szlak przecina plantację, na której uprawia się ananasy przeznaczone do fabryki soków owocowych u podnóża góry Rotui oraz do sprzedaży w sklepach i supermarketach na wyspie.

Wróć do listy wszystkich artykułów