Rejsy katamaranami

Rejsy na życzenie

min. cały katamaran

Wróć do listy wszystkich artykułów
Chorwacja - co zobaczyć w Dalmacji Północnej

Dalmacja Północna to region który posiada największą bazę czarterową. A to za sprawą atrakcyjności tego akwenu pełnego klimatycznych miasteczek, parków narodowych Krka i Kornatów, zatopionych płytko wraków i miejsc do wspinaczki na miejsca, z których rozpościera się niezapomniany widok. Wszędzie rozpościera się niezapomniany widok na umiłowane przez turystów dalmackie wybrzeże. Rejsy w Chorwacji skierowane są zarówno dla doświadczonych jak i początkujących żeglarzy. To też dobry akwen na Twój pierwszy czarter jachtu, kiedy już zdobędziesz uprawnienia żeglarskie.

Geografia regionu

Dalmacja Północna w Chorwacji, to region turystyczny położony pomiędzy miejscowościami Pag i Primosten. Obejmuje Takie Parki Narodowe jak Narodowy Park Kornaty i Narodowy Park Wodospadów Krka.
Wyróżnia się bardzo ciekawą linią brzegową, z ogromną ilością zatoczek i wysypek. Dalmacja Północna nie jest raczej terenem zbyt zielonym, porastają je drzewa oliwne, figowce, i lasy sosnowe. Północna Dalmacja to również przepiękne, klimatyczne miasteczka i starówki (podobnie jak w całej Chorwacji).

Jeśli Chcemy zobaczyć Kornaty, to najlepiej zacząć rejs z Zadaru, Sukosanu lub Biogradu, ewentualnie z Wyspy Murter.
Jeśli chcemy zobaczyć wodospady Krka, i kilka miejscowości na północ od Primostenu to najlpiej zacząć w Sibeniku lub Primostenie.

Co możemy zobaczyć żeglując po Dalmacji północnej

Pag – największe miasto na wyspie Pag. Słynie z tradycyjnych koronek oraz z owczych serów. Kameralne i urokliwe uliczki miasteczka zachęcają do spacerów i zaglądania do lokalnych kawiarenek.
Dugi Otok – Największa wyspa Parku Narodowego Kornaty. Można tam stanąć w pięknych zatoczkach na kotwicy, nurkować na wrakach, zwiedzić działającą latarnię, zobaczyć najwyższe w Chorwacji klify.
Park Narodowy Kornaty – Składa się z mniejszych i większych wysepek o księżycowym krajobrazie. Możemy odwiedzić Veli Iż, Wyspa Mana, Wyspa Levrnaka, Wyspa Żut. A z wzgórza na wyspie Żirje rozpościera się widok na całe Kornaty 🙂
Wyspy Ugljan i Paśman – Piękne, duże wyspy z krystaliczną wodą, połączone mostem. Warto odwiedzić miejscowość Kukljice.
Zadar – Duże Chorwackie miasto z przepiękną starówką. Obowiązkowe must see. Na starówce znajdziemy morskie organy, stanowią integralną część nadbrzeża i wydają dźwięki pod wpływem fal morskich.
Biograd – Kurort morski z bazą rekreacyjną i znakomitą infrastrukturą.
Wyspa Murter – Piękna wyspa z wieloma zatoczkami, plażą i małym miasteczkiem. Rosną na niej figowce.
Vodice – Rozrywkowa, letnia miejscowość przy wejściu do rzeki Krka. (Opisane w przewodniku)
Sibenik – piękne miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco. (Opisane w przewodniku)
Skradin i wodospady Krka – małe miasteczko, które jest bramą do Narodowego Parku Wodospadów Krka.
Primosten – Przepiękne miasto na wzgórzu z cudownymi kanjpkami na starówce, oraz niezapomnianym zachodem słońca.

Dalmacja Północna to Chorwacja w pigułce. Chyba najbardziej popularny akwen. Jest tam mnóstwo miasteczek i marin, co sprawia że dystanse do przepłynięcia mogą być naprawdę niewielkie.

Dla kogo to będzie dobry wybór

Kornaty to wyspy dla amatorów nurkowania i wspinaczki. Jest tam sporo wraków, ale także schronów na łodzie podwodne, mniej miasteczek i życia kawiarnianego. Wszystkie pozostałe miejscowości to typowe kurorty z bogatym życiem turystycznym. To na pewno dobry wybór dla tych którzy nigdy nie byli w Chorwacji, i chcieli by poznać jej klimat 🙂

Wróć do listy wszystkich artykułów