Rejsy katamaranami

Rejsy na życzenie

min. cały katamaran

Wróć do listy wszystkich artykułów
Zatoka Sarońska

7 miejsc, które waro odwiedzić podczas rejsu po Zatoce Sarońskiej

Rejs blisko Aten – centrum starożytnego świata

Wybierając Zatokę Sarońską na akwen wakacyjnego rejsu, docieramy w dwa światy leżące od siebie na odległość wzroku. Z jednej strony Ateny – kolebka cywilizacji europejskiej. Tu odwiedzisz miejsca gdzie rodziła się starożytna myśl filozoficzna i wprowadzono pierwszą demokrację. Możesz obserwować słynną zmianę warty, przemierzać wąskie uliczki ateńskiej Plaki i spojrzeć z akropolskiego wzgórza na pejzaż stolicy Attyki. Dziś to wielkie miasto pełne klasycznych zabytków, gwaru, gospodarczych i społecznych problemów. Z drugiej strony magiczne, kolorowe, ujmujące charakterem i usposobieniem mieszkańców oraz wybitną kuchnią wyspiarskie życie. Z jednej strony skwar i tłum z drugiej orzeźwiający wiatr i kameralne plaże.
Ateny to łatwo dostępny drogą lotniczą, jeden z najstarszych portów na świecie. miejsce startu do poznania urokliwych miejsc w Zatoce Sarońskiej – bramy do krainy 1000 greckich wysp, którą można zwiedzać całe życie i ciągle być zaskakiwanym.

To czego tu nie zabraknie to:

– piękna pogoda, wyborna kuchnia, piękne krajobrazy, niezwykła historia, unikalna architektura, życzliwi, greccy wyspiarze, kąpiele w ciepłym, kryształowym morzu, malutkie plaże…
A z pokładu komfortowego i bezpiecznego, pływającego domu, masz możliwość obserwacji tych wszystkich miejsc z perspektywy niedostępnej zwykłym turystom zamkniętym w hotelowych pokojach.

Proponujemy poznać kilka opisanych poniżej miejsc. Żeglujemy pomiędzy nimi na akwenie, osłoniętym od słynnego greckiego wiatru nazywającego się MELTEMI, które wypełnia żagle na Cykladach – archipelagu rozsławionym polskim przebojem grupy Manam.

1. Agistri

Ta mała wysepka zaledwie kilka godzin od tętniących życiem i zgiełkiem Aten, jest przyjaznym miejscem na na aktywny wypoczynek na łonie natury. Jest tutaj sporo szlaków ze wspaniałym widokiem na morze i kolorowe miasteczka. Zewsząd dochodzi woń dojrzewających cytrusów i odgłosy wolno biegajacych międy drzewami oliwnymi kóz. Kolorytu dodają charakterystyczne białe greckie kościoły z niebieskimi dachami. Kameralne plaże zachęcają do kąpieli a leniwa atmosfera pozwala zaznać zasłużonego relaksu.

2. Epidauros

To miejsce rozsłąwione w antycznym świecie jako poprzez sanktuarium Asklepiosa – boga uzdrowiciela. To taki nasz Ciechocinek, do którego ówcześni zacni obywatele wybierali się dla podreperowania zdrowia fizycznego i psychicznego. Do dziś można tam odwiedzać ruiny świątyni niegdyś ociekającej złotem i kością słoniową, stadion z zachowaną linią staru 180 metroej bieżni oraz przede wszystkim pobliskiego teatru, jednego z największych w starożytnej Grecji. Jest najlepiej zachowany i do tej pory posiada genialną akustykę przy której odgłos złamanej zapałki słychać doskonale w odległym 55 rzędzie widowni. Miejsce to jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Poza architektoniczną podróżą w czasie i wybornym jedzeniem w tawernach położonych w sąsiedztwie portu Epidauros to miejsce, którego wprost grzechem jest nie odwiedzić, żeglując po Zatoce Sarońskiej.

3. Półwysep Methana

Ten półwysep to jakby klejnot przytwierdzony do Peloponezu wąziutkim przesmykiem. Jedną z atrakcji jest tu bez wątpienia wulkaniczna przeszłość półwyspu. Wyprawa do wygasłego ponad 2000 lat temu krateru o średnicy ok 100m, kąpiel w gorących, leczniczych źródłach czy spacer fragmentem tutejszego systemu oznakowanych ścieżek, liczących
kilkadziesiąt kilometrów długości to niektóre z pomysłów aby na długo zapamiętać ten urokliwy zakątek świata. Nie brakuje też malowniczych miasteczek, starożytnego akropolu i wielu kuszących specjałami swojskiej kuchni tawern.
Sprawdzonym przez nas miejscem na rejsowy postój jest urokliwe miasteczko Vathi.

4. Poros

Miasto Poros, stolica wyspy o tej samej nazwie to miejsce jakby zaprojektowane aby gościć żeglarskie załogi. Znajduje się tu jedno z najdłuższych nabrzeży gdzie cumują jachty. Ciągnie się ono wzdłuż wąskiego kanału dzielącego wyspę od Peloponezu. To wręcz symbioza niezliczonych kawiarni i restauracji, sklepów z pamiątkami tak blisko jachtu, że można wręcz z pokładu zamówić deser. Można tu zatopić się w labiryncie barwnych uliczek miasta raz po raz natrafiając na atrakcję, których tu nie brakuje. A to wszystko skąpane w zieleni drzew i krzewów, których na wyspie nie brakuje. Bardzo kontrastuje to z surowym krajobrazem dominującym na pobliskich Cykladach.

5. Perdika

Znajduje się na wyspie Egina, będącej tradycyjnie pierwszym lub ostatnim portem odwiedzanym podczas rejsów w Zatoce Sarońskiej. Jest to czarująca wioska rybacka wciśnięta w malutką zatoczkę. Jest to być może najlepsze miejsce w tej części Grecji, gdzie można skosztować wybornych ryb i darów morza. A ucztować będziemy z widokiem na pobliską wysepkę Moni, co przy zachodzie słońca jest doznaniem niezapomnianym. Z historycznych ciekawostek – w XVI wieku słynny pirat Barbarossa wybrał to miejsce jako swą kryjówkę.

6. Ermioni

Ta urokliwa, usytuowana w naturalnej zatoczce wioska z malutkim portem jest często wybierana przez turystów na miejsce spędzania wakacji. W dużej mierze skłądają się na to bezpieczne i pozwalające zaznać relaksu plaże i kryształowa woda. Jest to też świetna baza wypadowa do zwiedzania atrakcji Peloponezu. Region gdzie leży Ermioni jest znany z wybornych owoców granatu, winnic oraz oliwy z oliwek określanej jako jednej z najlepszych w Grecji.
Po zaznaniu kąpieli słonecznej i morskiej warto się przejść nabrzeżem podziwiając widok na wyspy Dokos i Hydrę.

6. Hydra

Ta perła zatoki Sarońskiej o wspaniałej historii stała się modna wśród współczesnych artystów pół wieku temu. A za celebrytami ciągną turyści. Przepięknie położona stolica wyspy, przeżyła swój renesans i rozkwitła w pełni, przyciągając kolejne pokolenia zauroczonych nią podróżnych. Dzięki gospodarności przodków, miasto pełne jest okazałych rezydencji. Ukochał je sobie Leonar Cohen, tworząc tu wiele ze swoich hitów. Olbrzymiego rozgłosu wśród odwiedzający jest fakt, że jedynym legalnym środkiem transportu są tu niestrudzone osiołki. Zdjęcie z nimi obowiązkowe niczym z owczarkiem podhalańskim na krupówkach! Poza nimi są tylko 2 samochody zbierające nieczystości.
Oszczędzajcie tu wodę – na wyspie nie ma żadnego naturalnego źródła a mieszkańcy korzystają z rurociągu biegnącego aż z Peloponezu!

Wróć do listy wszystkich artykułów