Rejsy katamaranami

Rejsy na życzenie

min. cały katamaran

Wróć do listy wszystkich artykułów
Sporady - Greckie wyspy z kadrów filmu "Mamma mia"

Czy w Grecji możemy spotkać, bujne lasy, foki czy 60 piaszczystych plaż na jednej wyspie? Tak - zapraszamy na Sporady Północne!

Sporady

Sporady dzielą się na północne i południowe, do których należy ich największa wyspa Rodos oraz duża część Dodekanezu, graniczącego z tureckim wybrzeżem.
W poniższym wpisie skupiamy się jadnak na Sporadach Północnych, który jest bardzo atrakcyjnym akwenem na rejs na pokładzie pływającego domu.

Sporady Północne

To archipelag na morzu egejskim bogaty w zieleń lasów sosnowych i piniowych, których woń roznosi się daleko w morze. Występuje tutaj też dostatek wody, co na greckich wyspach jest rzadkością. Charakteryzują się na pewno duża różnorodnością co zaspokoi oczekiwania zarówno piechurów pragnących wędrować górzystymi, porośniętymi bujną zielenią terenami, jak i plażowiczów preferujących piękne piaszczyste plaże. Nie zabraknie tutaj oczywiście zabytków i wybornej kuchni. Wyspy te nie są jeszcze tak popularne wśród polskich żeglarzy jak choćby Cyklady a niesłusznie. To właśnie dla osób poruszających się jachtem, wyspy te odsłonią swój pełny urok! Odkąd nakręcono tu w 2008 roku film „Mamma mia”, żeglarze muszą się dzielić urokami regionu z duża ilością turystów zwabionych filmową produkcją. W najpiękniejszych zatokach i plażach pojawiają się oni jednak dopiero kiedy załogi jachtów je opuszczają 🙂

Sporady Północne składają się z ok 130 wysepek z czego 9 zamieszkanych. Cztery z nich stanowią trzon, wokół którego przebiega rejs. Zdecydowanie jednak warto rzucić kotwicę i postawić stopę na mniejszych wyspach. Można także przemyśleć wizytę w stolicy administracyjnej Sporad – Eubeii, czy zagłębienie się w Zatoce Pagasyjskiej, w której głębi znajduje się wiele małych porcików i duże miasto Volos. Skupmy się jednak na głównych wyspach:

 

Skyros – słynna z marmuru i oryginalnych wyrobów rzemieślniczych.
mityczne miejsce śmierci Tezeusza,
Posiada fantastyczne zatoki, wysokie wzniesienia w południowej części wyspy. Wyspa jest siedliskiem ginącego gatunku kucyków. Północny cypel wyspy zajmuje wyjątkowo położone lotnisko. Postój jachtem w jego pobliżu to nie lada gratka dla fanów lotnictwa.

Skopelos – o urzekających wąskich, krętych uliczkach Hory. To stolica wyspy, która
rozsławiona została kadrami filmu „Mamma mia”. Od momentu jego premiery znacznie wzrosło zainteresowanie turystów tą malutką wyspą, która jednak wciąż zachowuje swój prowincjonalny urok. Obowiązkowym punktem widokowym jest kościółek Agios Ioannis, z którego roztacza się niezapomniany widok. Można tutaj spróbować lokalnych migdałów, które smakują inaczej niż te kupione w markecie. Obfitość wody pozwala nawet na uprawę śliwek, których sady można odnaleźć na wyspie.

Alonisos – wyspa szczycąca się najczystszą wodą w Grecji! Wraz z pobliskimi, mniejszymi wysepkami z ich licznymi zatokami i przybrzeżnymi jaskiniami, tworzy wprost wymarzone miejsce do postoju podczas rejsu. Jeśli ma się szczęście można tu spotkać występujące tutaj foki na obszarze specjalnie stworzonego parku morskiego. Także urokliwe miasteczko Patitiri oraz dawna stolica Hora, zachęcają do eksploracji wyspy. Plaże są tutaj kamieniste ale bardzo czyste.

Skiathos – z charakterystycznymi łukami skalnymi i turkusową wodą oblewającą wyspę z jej ponad 60 piaszczystymi plażami, jest uważana za jedną z najpiękniejszych wysp Grecji. Już zbliżając się do wybrzeża wyczujemy żywiczną woń sosnowych lasów.

Wróć do listy wszystkich artykułów