Rejsy katamaranami

Rejsy na życzenie

min. cały katamaran

Wróć do listy wszystkich artykułów
Katamaran - dlaczego wybrać go na rejs morski?

Wybierając się na rejs morski mamy do wyboru dwa rodzaje konstrukcji jachtów: jednokadłubowe oraz katamarany. Dlaczego warto wybrać dwa kadłuby?

Dlaczego warto wybrać katamaran?

Nas Polaków, cechuje uwielbienie do podróży w każdej możliwej formie. Żeglarstwo również rozbudzało wyobraźnię wielu osób, pomimo, że potęgą morską nigdy nie byliśmy.

W czasach PRL sprawa była prosta – pływało się na tym co było i tam, gdzie pozwolił urzędnik. Siłą rzeczy było to najczęściej „Morze, nasze morze…”.

jachty j-80 opal s/y polski len s/y syrenka

Po dziejowej transformacji nasi rodacy zaczęli swobodnie żeglować turystycznie poza wodami Bałtyku. Najczęściej wybieranymi jednostkami były jachty jednokadłubowe z szerokiej gamy produktów stoczni niemieckich i francuskich. Nasza wrodzona przedsiębiorczość, pozwoliła dość szybko wprowadzić rodzime, nowoczesne konstrukcje cieszące się uznaniem wśród żeglarzy. Ciągle były to jednak jachty z jednym kadłubem. Wynikało to z kilku czynników:
– po pierwsze żeglarstwo uprawiali tylko żeglarze (a oni z realiów mazurskich przenieśli umiejętności i sentyment do takiej floty),
– drugi powód to oczywiście koszty czarteru (który przy katamaranach zawsze jest trochę wyższy),
– dostępność (która dla wielokadłubowców jest mniejsza),
– kwalifikacje kapitanów (do prowadzenia dużo jednak większej jednostki, wymagane są wyższe kwalifikacje).

A jak to wygląda obecnie?

Zarobki nad Wisłą znacznie się poprawiły. Nasze oczekiwania wobec wieku i standardu jachtów wzrosły. Coraz większa grupa kapitanów sprawną ręką dowodzi katamaranami.

Wakacje pod żaglami wybierają coraz częściej osoby bez doświadczenia żeglarskiego. Kierują się wygodą, niekoniecznie ceną.  Nawet jeśli trafią na jacht jednokadłubowy, łakomym wzrokiem zerkają na komfort w jakim spędzają wakacje załogi katamaranów.

Przyjrzyjmy się zatem czy i dla kogo katamaran będzie lepszym wyborem od jachtu (z jednym kadłubem) w oparciu o konkretne kategorie:

Ilość miejsca

Na katamaranie juz na pierwszy rzut okiem jest zdecydowanie więcej miejsca. Dotyczy to zarówno przestrzeni wewnątrz jak i na zewnątrz jednostki. Ilość miejsca zapewnia zarówno komfort jak i bezpieczeństwo. Nie ma też ryzyka uderzenia częścią osprzętu jachtowego.

Komfort

Na katamaranie kabiny są niezależne od pozostałej części jednostki, często z oddzielną łazienką.  Trudniej w nich także grzmotnąć się w głowę podczas próby pionizowania z pozycji horyzontalnej. Brak jest też kabin z piętrowymi kojami (łóżkami). Kambuz (kuchnia), jest duży i posiada zwykle większą ilość lodówek, co w letnie dni jest istotne do przechowywania żywności i napojów. Na katamaranie jest też zdecydowanie wygodniej przy stole podczas posiłków. Nie wspominając już o siatce, którą uwielbiają najmłodsi, a wszystkim umożliwia komfortowe warunki do opalania i czytania w czasie rejsu.

 

Bezpieczeństwo

Tutaj najważniejszym atutem jest fakt, że wielokadłubowce turystyczne pływają niemal bez przechyłów, co znacząco wpływa na ograniczenie ilości urazów podczas żeglugi i zmniejsza ryzyko wystąpienia objawów choroby morskiej. Zaryzykuję także wspomnieć, że im więcej miejsca na pokładzie, gdzie możemy znaleźć swój kawałek przestrzeni, tym większa szansa zachowania wysokiego morale załogi podczas dłuższych rejsów.

katamaran rejsy rodzinne z dziecmi

Własności nautyczne

Laik żeglarski szybko odpowie, że katamarany są dużo szybsze. I to prawda, ale pod warunkiem, że będziemy płynąć odpowiednim kursem do wiatru. W praktyce turystyczne, ciężkie katamarany potrafią dobrze i szybko żeglować w dość ograniczonym zakresie kursów. W tym obszarze zdecydowanie ustępują pola jachtom. Z drugiej strony katamarany są dużo mniej zanurzone, co pozwala bezpiecznie poruszać się po płytkich akwenach, czasami wręcz wpływają dziobami na plażę!

katamaran Kuba plaza

Cena

Bez dwóch zdań, żeglowanie na katamaranie niż podobnej długości jednokadłubowcu jest droższe. Ma na to wpływ nie tylko cena czarteru ale głównie opłat za pobyt w portach. Biegłość kapitanów w prowadzeniu katamaranów jest wciąż mniejsza niż w jednokadłubowych odpowiednikach, stąd zatrudnienie doświadczonego kapitana bywa droższe.

Prestiż

Rejs katamaranem bez wątpienia uchodzi za bardziej luksusowy. Nawet jeśli będziemy pływać i cumować w tych samych miejscach, to przed nasza jednostką „szczury lądowe” będą się częściej fotografować 🙂

 

Podsumowanie

Jachty jednokadłubowe i sportowe katamarany będą zawsze doskonałym wyborem dla żeglarzy, pragnących zmierzyć się w żywiołem i własnymi umiejętnościami. Dają sporo satysfakcji sportowej, są tańsze i bardziej dostępne. Łatwiej też z posiadanymi uprawnieniami wynająć i poprowadzić taka jednostkę.

Natomiast katamaran turystyczny będzie świetnym wyborem dla osób pragnących spędzić komfortowe i bezpieczne wakacje pod żaglami. Ma on dużo więcej miejsca, jest znacznie wygodniejszy niż na jachtach jednokadłubowy. Nadaje się na egzotyczne rejsy, gdzie ograniczenia głębokości spowodowane rafami i płytkimi atolami utrudniają żeglugę. Łatwiej znosi się postój na kotwicy (w egzotycznych miejscach porty są rzadkością), ponieważ dwa kadłuby ograniczają kołysanie powodowane oceaniczną falą. W Europie, podczas wakacyjnych rejsów często posiłkujemy się silnikami, a zatem mniejsza sprawność pływania na żaglach nie jest aż tak odczuwalna. Natomiast, kiedy powieje „od rufy” – to zostawiamy z tyłu większość jednokadłubowej floty. A nieco wyższe koszty – cóż, przy tylu atutach, chyba nie warto aby były decydującym kryterium wyboru.

Baleary hiszpania katamaran lagoon620

Wróć do listy wszystkich artykułów