Skip to main content

Subwing. Jak lata się pod wodą?

Jeśli kiedykolwiek marzyliście, by szybować pod wodą niczym płaszczka lub delfin, podczas rejsu koniecznie skorzystajcie z subwinga. Co to takiego? W dużym skrócie – coś jak podwodna deska surfingowa ciągnięta za łodzią. To sprytnie zaprojektowane urządzenie zupełnie zmienia sposób eksploracji podwodnego świata.

Niezwykła deska

Urządzenie składa się z dwóch hydrodynamicznych skrzydeł, połączonych na środku stalowo-gumowym krętlikiem – dzięki temu mogą się one obracać niezależnie od siebie. Subwing jest mocowany za pomocą liny do łodzi, która następnie łagodnie holuje go w wolnym tempie. Sterowanie odbywa się poprzez przechylanie skrzydeł pod różnymi kątami. Wystarczy zawiesić się na skrzydłach za ramiona i sterować nimi, kierując je w pożądanym kierunku – w górę i w dół, w lewo i w prawo, a nawet wykonywać obroty.

Jak korzystać z subwinga?

Obsługa subwinga jest bardzo intuicyjna i łatwa do nauczenia. Nie jest też wymagająca fizycznie, dzięki czemu nada się nie tylko dla szukających wrażeń sportowców, ale dla osób w każdym wieku, którzy lubią przebywać w wodzie. Wstrzymywanie oddechu przez długi czas nie jest konieczne, wystarczy kilka sekund pod wodą na każde zanurzenie, a wrażenia i tak będą niesamowite. Można również zdecydować się na pozostanie na powierzchni i obserwowanie podwodnego świata pod sobą. Subwing jest mocowany za każdym typem łodzi motorowej i holowany z wygodną, niewielką prędkością 2-4 węzłów.

Jak przy każdym sporcie wodnym, trzeba jednak zwrócić uwagę na względy bezpieczeństwa. Sugerowana długość liny wynosi od 6 do 9 metrów, co może narazić na niebezpieczeństwo ze strony przepływających łodzi, zwłaszcza jeśli pozostajemy niewidoczni pod wodą. Lepiej zatem korzystać z subwinga, gdy na horyzoncie nie widać innych żeglarzy.

Historia subwinga

Pomysłodawcą i twórcą subwinga jest Norweg Simon Sivertsen. Jako osiemnastolatek wraz ze swoim bratem i ojcem wypłynął na rejs wokółziemski. Gdy żeglowali po greckich wyspach, Simon zachwycił się przejrzystością morskiej wody.  Była na tyle przezroczysta, że nurkowanie przypominało mu latanie, brakowało jedynie większej prędkości i dreszczyku emocji. Wtedy narodziła się koncepcja – by ją przetestować Simon wykorzystał kawałek dryfującego drewna. Została do niego przymocowana lina do nart wodnych, a całość ciągnęła motorówka typu RIB. Podczas tego samego rejsu powstał już prototyp subwinga – wykonany z desek do krojenia, elementów węża ogrodowego i włókna szklanego. Po odkryciu niesamowitej dynamiki, jaką można było osiągnąć pod wodą za pomocą tego urządzenia, Sivertsen doszedł do wniosku, że można w ten sposób rozwinąć zupełnie nowy sport wodny. Po latach udoskonalania projektu, Subwing reprezentuje marzenie, które stało się rzeczywistością.

Zobacz Subwing w akcji! -> PŁYNIEMY!

fot. www.subwing.com

Z żeglarskim pozdrowieniem

Adam Mrozowicz

Odpowiedz na kilka pytań, a my znajdziemy dla Ciebie idealny kierunek!

To zajmie Ci tylko chwilę, a Twoje odpowiedzi pomogą nam uszyć ofertę na miarę Twoich potrzeb.

Pytania i odpowiedzi

Czy to Wasz pierwszy rejs?

Zebraliśmy tu odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące rejsu katamaranem.

Jesteśmy w stanie wyczarterować jacht na każdym akwenie świata. Pomożemy też dostosować Ci termin do warunków pogodowych.

Nasze najbardziej popularne kierunki:

Grecja (Zatoka Sarońska, Wyspy Jońskie, Sporady), Chorwacja (część północna, część środkowa i część południowa), Czarnogóra, Włochy (Sardynia, Sycylia i Wyspy Liparyjskie), Malta i Gozo, Hiszpania (Baleary)

Seszele, Tajlandia, Karaiby, Polinezja, Wyspy Kanaryjskie

Więcej na naszym blogu: https://slonnahoryzoncie.com/blog/gdzie-jechac-na-pierwszy-rejs/

W naszej ofercie mamy niezawodne i komfortowe katamarany sprawdzonych przez nas producentów (m.in. Lagoon, Bali Catamarans, Fountaine Pajot, Nautitech-Bavaria).

Każdy z nich posiada:

 • olbrzymi kokpit,
 • część rekreacyjną na dziobie. Większe dwukadłubowce, posiadają dodatkowy kokpit tzw. Flying Bridge,
 • kokpit i mesę z kambuzem,
 • kabiny, które są znacznie bardziej przestronne niż na jachcie jednokadłubowym. Zazwyczaj pod pokładem mieszczą się cztery dwuosobowe kabiny oraz dodatkowo dwie jednoosobowe kabiny dziobowe / skipperskie,
 • zazwyczaj każda dwuosobowa kabina posiada własną toaletę, często z oddzielną kabiną prysznicową. 
 • kambuz podobnie jak na dużych jachtach jednokadłubowych składa się z kuchenki, piekarnika, zlewu, lodówki i zamrażalnika. Jest na tyle duży, że bez problemu mieści całe wyposażenie kuchenne oraz zapasy żywności na cały rejs. 
 • w messie zwykle mieści się dodatkowy stół oraz stanowisko skippera. 

Więcej na naszym blogu: https://slonnahoryzoncie.com/blog/katamaran-dlaczego-wybrac-go-rejs-morski/ 

Wystarczy, że skontaktujesz się z nami, a wspólnie omówimy szczegóły! 

Jeśli jesteś zainteresowany rejsem na życzenie skontaktuj się z nami wypełniając ankietę, mailowo lub telefonicznie podając następujące informacje: 

 • termin rejsu 
 • akwen, preferowany port początkowy i końcowy 
 • liczbę osób na jachcie (ewentualnie wiek dzieci) 
 • wymagania dotyczące jachtu: ilość kabin, wielkość jednostki, rocznik. 

W odpowiedzi zaproponujemy kilka jachtów do wyboru. Po podjęciu decyzji i wskazaniu upatrzonej jednostki podpisujemy umowę. 

Należy pamiętać, że bardzo popularne modele, od dobrych armatorów, w dobrej cenie rezerwowane są bardzo często z rocznym wyprzedzeniem. Pośpiech jest więc wskazany, jeżeli ma się upatrzony model i akwen oraz określony termin. 

Rejsy rodzinne są realizowane w formie rejsów na życzenie 

Cena rejsu zawiera: 

 • katamaran/jacht w terminie trwania rejsu,  
 • opiekę polskiego skippera,  
 • podstawowe szkolenie żeglarskie i opinię stażową po rejsie,  
 • sprzątanie katamaranu po rejsie. 

Cena rejsu nie zawiera: 

 • przelotu,  
 • ubezpieczenia (pomagamy w zakupie polisy ubezpieczeniowej),  
 • wejściówek na dodatkowe atrakcje, 
 • wyżywienia podczas rejsu,  
 • opłat portowych, 
 • paliwa, 
 • transferu pomiędzy lotniskiem a katamaranem. 

Wypełnij ankietę lub napisz do nas aby potwierdzić dostępność i otrzymać ofertę! 

Nie trzeba posiadać żadnego doświadczenia ani umiejętności żeglarskich. Nasz kapitan objaśni oraz nauczy Państwa wszystkiego co jest niezbędne, aby bezpiecznie i z przyjemnością żeglować.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?
Skontaktuj się z nami, chętnie udzielimy Ci wszystkich informacji lub wejdź na naszego bloga.
Napisz maila z zapytaniem