Skip to main content

Rejs śladami starożytnej Grecji. Mitologia, historia i zabytki do zobaczenia cz. I

Na początku był Chaos… A później pojawili się wszyscy bogowie, bożki i bóstewka greckiej mitologii. Jeśli potrafisz jednym tchem wymienić dwanaście prac Heraklesa oraz imiona wszystkich Muz, a w historii najbardziej lubisz epokę starożytną, rozważ Grecję jako kierunek najbliższych wakacji. To szansa, by odwiedzić miejsca związane z najsłynniejszymi mitami, odkryć pozostałości starożytnych świątyń i przeżyć przygodę na miarę antycznych herosów.

Góra Olimp i Nizina Tesalska

Położony w Zatoce Termajskiej Olimp to najwyższy masyw górski w Grecji, składający się z ponad 50 szczytów sięgających niemal 3000 m. n.p.m. Zgodnie z mitologią góra Olimp była siedzibą 12 najważniejszych greckich bogów z Zeusem na czele i to właśnie stamtąd rządzili oni światem. Aby ukryć bóstwa przed wzrokiem ludzi, szczyt zawsze otaczały gęste chmury, a Zeus w przypływach gniewu ciskał stamtąd gromy. Współcześni śmiertelnicy, którzy chcą zdobyć Olimp, muszą się przygotować na dwudniowy trekking i dość trudne podejście na końcowym odcinku.

Urozmaicony, górzysto-leśny krajobraz Tesalii był scenerią dla licznych mitów i domem dla wielu mitycznych postaci. Na przykład Półwysep Pelion zamieszkiwały centaury –  żyjący w plemionach pół ludzie, pół konie o dzikich zwyczajach. Choć raczej ich już tam nie spotkamy, to możemy cieszyć się widokami pięknych plaż i zatoczek, zielonych zboczy górskich i turkusowej wody. Podobno sami bogowie schodzili tu z Olimpu, by bawić się i odpoczywać.

Delfy i góra Parnas

Znajdujące się w Zatoce Korynckiej Delfy były jednym z najważniejszych miejsc starożytnej Grecji, „pępkiem świta”. To właśnie tu Zeus umieścił omphalos –  kamień, który wypluł ze swoich trzewi jego ojciec, Kronos. Miejsce wyznaczyły wysłane przez Zeusa dwa orły, które spotkały się tu, lecąc z przeciwnych stron świata. W punkcie, gdzie spoczywał głaz, powstała później świątynia, znana ze swojej wyroczni. Delfy stały się z czasem słynnym miejscem kultu Apollina, boga słońca, piękna, sztuki i przewodnika dziewięciu Muz. Pielgrzymi przybywali tu nie tylko z Grecji, by zasięgać rady i mądrości wyroczni, przekazywanej ustami kapłanki, Pytii. Przepowiednie miały pochodzić bezpośrednio od samych olimpijskich bogów i były traktowane bardzo poważnie. W Delfach co 4 lata odbywały się także igrzyska pytyjskie na cześć Apolla, a ich uczestnicy musieli się wykazać nie tylko siłą i szybkością, ale też zdolnościami artystycznymi.  Pozostałości starożytnego miasta, świątyni apollińskiej i stadionu można podziwiać do dziś – delfickie stanowisko archeologiczne znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Świątynia i miasteczko Delfy położone są na stoku góry Parnas, drugiego najwyższego szczytu Grecji. Wedle mitologii miała być ona siedzibą zarówno Muz, jak i samego Apollina. Dookoła roztaczają się niesamowite widoki, a niedaleko znajduje się urokliwe górskie miasteczko Arachova, zimą bardzo popularny kurort narciarski.

Mykeny

Mykeny były jednym z najważniejszych centrów miejskich Achajów i siedzibą achajskich królów. To od nazwy tej miejscowości pochodzi znane z historii starożytnej określenie kultura mykeńska. Jako założyciela Myken najczęściej wskazuje się herosa Perseusza, syna Zeusa i pogromcę straszliwej Meduzy. Do pomocy w budowie murów obronnych miał nawet zaangażować Cyklopów.

Z Mykenami związany był także inny znany heros i syn Zeusa – Herakles. Pierwotnie to on miał zostać władcą polis, ale wskutek licznych intryg zazdrosnej Hery, tron mykeński objął Eurysteusz, wnuk Perseusza. Herakles został zmuszony do służby temu królowi, który zlecił mu wykonanie słynnych dwunastu prac.

Ostatnią z ważnych postaci w historii Myken jest mityczny król Agamemnon. Był on bratem Menelaosa, którego żona, piękna Helena, została porwana przez Parysa, co dało początek wojnie trojańskiej. Agamemnon powiódł pod Troję grecką armię i wrócił zwycięski po dziesięciu latach. Po powrocie został jednak podstępnie zamordowany przez swoją żonę Klitajmestrę. Legendarna złota maska Agamemnona była jednym z najwspanialszych znalezisk stanowiska archeologicznego w Mykenach.

Odkrycia dokonał w 1876 roku znany niemiecki archeolog-amator Heinrich Schliemann, który kilka lat wcześniej odnalazł ruiny legendarnej Troi. Znaleziska mykeńskie przeszły jego najśmielsze oczekiwania – do tej pory są uznawane za absolutne skarby archeologii. W 1999 roku stanowiska archeologiczne w Mykenach zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dziś zwiedzający mogą tu podziwiać m. in. Bramę Lwic (nazwana tak od rzeźby wieńczącej nadproże), ruiny Akropolu,  pozostałości Pałacu Królewskiego oraz bogate grobowce szybowe. Najbardziej znanym grobowcem odnalezionym na terenie nekropolii jest Skarbiec Atreusza, zwany też grobem Agamemnona oraz grób królowej Klitajmestry.

Ateny

Gdy mowa o kulturze starożytnych Greków, na myśl natychmiast przychodzą Ateny. Ścisłą więź między miastem a jego patronką Ateną, odzwierciedlała reputacja Aten – znanych jako intelektualna i kulturalna przystań pełna filozofów i artystów.

Jeden z mitów założycielskich tego miasta opowiada o swego rodzaju konkursie na patrona. O tytuł rywalizowała dwójka olimpijskich bogów – pan mórz Posejdon i bogini mądrości Atena. Ten pierwszy uderzył swoim trójzębem w skałę, z której wytrysnęło potężne źródło, ale pełne słonej wody. Z kolei Atena lekko uderzyła w ziemię, z której wyrosło drzewo oliwne, obwieszone cennymi, tłustymi oliwkami. Ten podarunek bardziej przekonał ateńczyków i to Atena zwyciężyła. Co nie zmienia faktu, że ze względu na status miasta portowego, w Atenach wielką czcią darzono Posejdona. Żyjąc z handlu i żeglugi lepiej mieć boga mórz po swojej stronie.

Miejscem kultu bogini Ateny jest znak rozpoznawczy Aten, czyli wzgórze Akropol ze świątynią Partenon na szczycie, której budowę nadzorował genialny rzeźbiarz Fidiasz. To obowiązkowy punkt programu dla wszystkich, którzy przybywają do stolicy Grecji.

Z kolei na południowym stoku Akropolu znajduje się starożytny teatr i świątynia Dionizosa, boga wina i żywotnych sił natury. Wystawiano tu sztuki największych gwiazd tragedii antycznej – od Ajschylosa po Sofoklesa.

U podnóża świętego wzgórza roztacza się Agora – niegdyś centrum miasta, wokół którego toczyło się życie polityczne, religijne i kulturowe. Można tu zobaczyć najlepiej zachowaną ze wszystkich greckich świątyń, Hefajstejon, zbudowaną ok. 425 r. p.n.e. Poświęcono ją Atenie i Hefajstosowi, który był boskim kowalem, bogiem ognia i patronem rzemieślników.

Zgłębianie historii starożytnej Grecji warto kontynuować w Muzeum Akropolu czy Narodowym Muzeum Archeologicznym. A gdy zechcemy powrócić do współczesności, tętniące życiem Ateny mają wiele do zaoferowania – przyjemne plaże, doskonałe greckie jedzenie, klimatyczne kafejki, ruchliwe lokalne targowiska i zabawy do białego rana.

W kolejnej części, zainspirowani mitami o tułaczce Odyseusza czy Jazonie i jego wyprawie po złote runo, wypłyniemy w rejs po greckich wyspach śladami mitologii.

Z żeglarskim pozdrowieniem

Adam Mrozowicz

Odpowiedz na kilka pytań, a my znajdziemy dla Ciebie idealny kierunek!

To zajmie Ci tylko chwilę, a Twoje odpowiedzi pomogą nam uszyć ofertę na miarę Twoich potrzeb.

Pytania i odpowiedzi

Czy to Wasz pierwszy rejs?

Zebraliśmy tu odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące rejsu katamaranem.

Jesteśmy w stanie wyczarterować jacht na każdym akwenie świata. Pomożemy też dostosować Ci termin do warunków pogodowych.

Nasze najbardziej popularne kierunki:

Grecja (Zatoka Sarońska, Wyspy Jońskie, Sporady), Chorwacja (część północna, część środkowa i część południowa), Czarnogóra, Włochy (Sardynia, Sycylia i Wyspy Liparyjskie), Malta i Gozo, Hiszpania (Baleary)

Seszele, Tajlandia, Karaiby, Polinezja, Wyspy Kanaryjskie

Więcej na naszym blogu: https://slonnahoryzoncie.com/blog/gdzie-jechac-na-pierwszy-rejs/

W naszej ofercie mamy niezawodne i komfortowe katamarany sprawdzonych przez nas producentów (m.in. Lagoon, Bali Catamarans, Fountaine Pajot, Nautitech-Bavaria).

Każdy z nich posiada:

 • olbrzymi kokpit,
 • część rekreacyjną na dziobie. Większe dwukadłubowce, posiadają dodatkowy kokpit tzw. Flying Bridge,
 • kokpit i mesę z kambuzem,
 • kabiny, które są znacznie bardziej przestronne niż na jachcie jednokadłubowym. Zazwyczaj pod pokładem mieszczą się cztery dwuosobowe kabiny oraz dodatkowo dwie jednoosobowe kabiny dziobowe / skipperskie,
 • zazwyczaj każda dwuosobowa kabina posiada własną toaletę, często z oddzielną kabiną prysznicową. 
 • kambuz podobnie jak na dużych jachtach jednokadłubowych składa się z kuchenki, piekarnika, zlewu, lodówki i zamrażalnika. Jest na tyle duży, że bez problemu mieści całe wyposażenie kuchenne oraz zapasy żywności na cały rejs. 
 • w messie zwykle mieści się dodatkowy stół oraz stanowisko skippera. 

Więcej na naszym blogu: https://slonnahoryzoncie.com/blog/katamaran-dlaczego-wybrac-go-rejs-morski/ 

Wystarczy, że skontaktujesz się z nami, a wspólnie omówimy szczegóły! 

Jeśli jesteś zainteresowany rejsem na życzenie skontaktuj się z nami wypełniając ankietę, mailowo lub telefonicznie podając następujące informacje: 

 • termin rejsu 
 • akwen, preferowany port początkowy i końcowy 
 • liczbę osób na jachcie (ewentualnie wiek dzieci) 
 • wymagania dotyczące jachtu: ilość kabin, wielkość jednostki, rocznik. 

W odpowiedzi zaproponujemy kilka jachtów do wyboru. Po podjęciu decyzji i wskazaniu upatrzonej jednostki podpisujemy umowę. 

Należy pamiętać, że bardzo popularne modele, od dobrych armatorów, w dobrej cenie rezerwowane są bardzo często z rocznym wyprzedzeniem. Pośpiech jest więc wskazany, jeżeli ma się upatrzony model i akwen oraz określony termin. 

Rejsy rodzinne są realizowane w formie rejsów na życzenie 

Cena rejsu zawiera: 

 • katamaran/jacht w terminie trwania rejsu,  
 • opiekę polskiego skippera,  
 • podstawowe szkolenie żeglarskie i opinię stażową po rejsie,  
 • sprzątanie katamaranu po rejsie. 

Cena rejsu nie zawiera: 

 • przelotu,  
 • ubezpieczenia (pomagamy w zakupie polisy ubezpieczeniowej),  
 • wejściówek na dodatkowe atrakcje, 
 • wyżywienia podczas rejsu,  
 • opłat portowych, 
 • paliwa, 
 • transferu pomiędzy lotniskiem a katamaranem. 

Wypełnij ankietę lub napisz do nas aby potwierdzić dostępność i otrzymać ofertę! 

Nie trzeba posiadać żadnego doświadczenia ani umiejętności żeglarskich. Nasz kapitan objaśni oraz nauczy Państwa wszystkiego co jest niezbędne, aby bezpiecznie i z przyjemnością żeglować.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?
Skontaktuj się z nami, chętnie udzielimy Ci wszystkich informacji lub wejdź na naszego bloga.
Napisz maila z zapytaniem