Skip to main content

PLANUJEMY PODRÓŻ: Dokumenty dla dziecka

Gdy w planach mamy zagraniczny urlop, zadbanie o dokument tożsamości dla dziecka to jedna z tych rzeczy, których nie powinniśmy odkładać na ostatnią chwilę. Sam czas oczekiwania na jego odbiór wynosi do 30 dni, a wcześniej trzeba jeszcze zrobić zdjęcie, wypełnić wniosek i złożyć go w odpowiednim miejscu. Dlatego jeśli chcecie wybrać się w te wakacje na rodzinny rejs, teraz jest dobry moment, aby na spokojnie zająć się formalnościami.

Dowód czy paszport?

W sytuacji, gdy podróżujemy tylko w obrębie Unii Europejskiej i strefy Schengen, lepiej wyrobić dziecku dowód osobisty. Powód jest prosty – nic nas to nie kosztuje, podczas gdy opłata za paszport wynosi od 15 do 140 zł (w zależności od wieku dziecka oraz przysługujących ulg). Mimo, że strefa Schengen nie obejmuje popularnych wśród polskich turystów kierunków wycieczkowych, czyli Bułgarii, Chorwacji oraz Cypru, tam również dostaniemy się po okazaniu dowodu osobistego. Uprawnia on także do pobytu w Czarnogórze, Albanii, a od niedawna także Turcji.

Dalsze wyprawy, np. do Tajlandii czy na Seszele, będą już jednak wymagały wyrobienia paszportu. Niezależnie od wybranego kierunku podróży, warto zapoznać się wcześniej ze szczegółowymi zasadami wjazdu na terytorium państwa, by uniknąć stresu i nieprzyjemności podczas urlopu.

Dowód osobisty dla dziecka

Jak już wspomnieliśmy, wyrobienie dowodu dla dziecka jest bezpłatne. Jeśli ma mniej niż 12 lat, rodzic wniosek z załączonym zdjęciem może złożyć online i gotowy dowód odebrać w wybranej placówce. Można oczywiście zrobić to tradycyjnym sposobem, czyli w dowolnym urzędzie gminy. Starszym dzieciom wydawane są natomiast e-dowody z odciskami palców i podpisem, dlatego ich obecność w urzędzie przy składaniu wniosku jest konieczna. Czas oczekiwania na wydanie dowodu wynosi maksymalnie 30 dni i odbiera go dowolny rodzic w towarzystwie dziecka (chyba że ma ono mniej niż 5 lat).

Paszport dla dziecka

Z paszportem sprawa jest odrobinę bardziej skomplikowana. Po pierwsze przy składaniu wniosku w urzędzie paszportowym co do zasady muszą być obecni oboje rodzice lub opiekunowie prawni. Podpisują oni otrzymany w urzędzie wniosek o wydanie paszportu w obecności urzędnika, dołączają do niego dowód opłaty i zdjęcie dziecka. Dzieci, które ukończyły 5 rok życia, muszą być obecne w urzędzie, a jeśli mają 12 lat, urzędnik pobierze ich odciski palców.

Warto wiedzieć

A może na wakacje zabierasz ze sobą dziecko znajomych lub kogoś z rodziny? Albo to Twoja pociecha jedzie na wakacje z dziadkami czy ciocią? W pewnych krajach podczas kontroli granicznej konieczne jest pokazanie upoważnienia od rodziców dziecka, które zawiera ich dokładne dane osobowe i kontaktowe oraz zdjęcie dokumentu tożsamości. Niektóre państwa, jak np. Czarnogóra, wymagają upoważnienia przetłumaczonego przez tłumacza przysięgłego i poświadczonego notarialnie. Dokładne i najbardziej aktualne wytyczne znajdziecie w serwisie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce Informacje dla podróżujących.

Z żeglarskim pozdrowieniem

Adam Mrozowicz

Odpowiedz na kilka pytań, a my znajdziemy dla Ciebie idealny kierunek!

To zajmie Ci tylko chwilę, a Twoje odpowiedzi pomogą nam uszyć ofertę na miarę Twoich potrzeb.

Pytania i odpowiedzi

Czy to Wasz pierwszy rejs?

Zebraliśmy tu odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące rejsu katamaranem.

Jesteśmy w stanie wyczarterować jacht na każdym akwenie świata. Pomożemy też dostosować Ci termin do warunków pogodowych.

Nasze najbardziej popularne kierunki:

Grecja (Zatoka Sarońska, Wyspy Jońskie, Sporady), Chorwacja (część północna, część środkowa i część południowa), Czarnogóra, Włochy (Sardynia, Sycylia i Wyspy Liparyjskie), Malta i Gozo, Hiszpania (Baleary)

Seszele, Tajlandia, Karaiby, Polinezja, Wyspy Kanaryjskie

Więcej na naszym blogu: https://slonnahoryzoncie.com/blog/gdzie-jechac-na-pierwszy-rejs/

W naszej ofercie mamy niezawodne i komfortowe katamarany sprawdzonych przez nas producentów (m.in. Lagoon, Bali Catamarans, Fountaine Pajot, Nautitech-Bavaria).

Każdy z nich posiada:

 • olbrzymi kokpit,
 • część rekreacyjną na dziobie. Większe dwukadłubowce, posiadają dodatkowy kokpit tzw. Flying Bridge,
 • kokpit i mesę z kambuzem,
 • kabiny, które są znacznie bardziej przestronne niż na jachcie jednokadłubowym. Zazwyczaj pod pokładem mieszczą się cztery dwuosobowe kabiny oraz dodatkowo dwie jednoosobowe kabiny dziobowe / skipperskie,
 • zazwyczaj każda dwuosobowa kabina posiada własną toaletę, często z oddzielną kabiną prysznicową. 
 • kambuz podobnie jak na dużych jachtach jednokadłubowych składa się z kuchenki, piekarnika, zlewu, lodówki i zamrażalnika. Jest na tyle duży, że bez problemu mieści całe wyposażenie kuchenne oraz zapasy żywności na cały rejs. 
 • w messie zwykle mieści się dodatkowy stół oraz stanowisko skippera. 

Więcej na naszym blogu: https://slonnahoryzoncie.com/blog/katamaran-dlaczego-wybrac-go-rejs-morski/ 

Wystarczy, że skontaktujesz się z nami, a wspólnie omówimy szczegóły! 

Jeśli jesteś zainteresowany rejsem na życzenie skontaktuj się z nami wypełniając ankietę, mailowo lub telefonicznie podając następujące informacje: 

 • termin rejsu 
 • akwen, preferowany port początkowy i końcowy 
 • liczbę osób na jachcie (ewentualnie wiek dzieci) 
 • wymagania dotyczące jachtu: ilość kabin, wielkość jednostki, rocznik. 

W odpowiedzi zaproponujemy kilka jachtów do wyboru. Po podjęciu decyzji i wskazaniu upatrzonej jednostki podpisujemy umowę. 

Należy pamiętać, że bardzo popularne modele, od dobrych armatorów, w dobrej cenie rezerwowane są bardzo często z rocznym wyprzedzeniem. Pośpiech jest więc wskazany, jeżeli ma się upatrzony model i akwen oraz określony termin. 

Rejsy rodzinne są realizowane w formie rejsów na życzenie 

Cena rejsu zawiera: 

 • katamaran/jacht w terminie trwania rejsu,  
 • opiekę polskiego skippera,  
 • podstawowe szkolenie żeglarskie i opinię stażową po rejsie,  
 • sprzątanie katamaranu po rejsie. 

Cena rejsu nie zawiera: 

 • przelotu,  
 • ubezpieczenia (pomagamy w zakupie polisy ubezpieczeniowej),  
 • wejściówek na dodatkowe atrakcje, 
 • wyżywienia podczas rejsu,  
 • opłat portowych, 
 • paliwa, 
 • transferu pomiędzy lotniskiem a katamaranem. 

Wypełnij ankietę lub napisz do nas aby potwierdzić dostępność i otrzymać ofertę! 

Nie trzeba posiadać żadnego doświadczenia ani umiejętności żeglarskich. Nasz kapitan objaśni oraz nauczy Państwa wszystkiego co jest niezbędne, aby bezpiecznie i z przyjemnością żeglować.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?
Skontaktuj się z nami, chętnie udzielimy Ci wszystkich informacji lub wejdź na naszego bloga.
Napisz maila z zapytaniem