Skip to main content

Jak radzić sobie z chorobą morską podczas rejsu?

Dla wielu osób, które wybierają wakacje na wodzie, główne utrudnienie stanowi choroba morska. Pytanie o to, jak sobie z nią radzić, zadaje nam niemal każdy, kto planuje właśnie swój pierwszy rejs. Postanowiliśmy zatem podzielić się najważniejszymi informacjami i dobrymi radami, aby przygotować Was do starcia z chorobą morską.

Choroba morska – przyczyny i objawy

Chorobę morską wywołuje konflikt w uchu wewnętrznym, inaczej błędniku, gdzie znajduje się mechanizm równowagi człowieka i jest spowodowana nieregularnym ruchem łodzi na wodzie. Gdy znajdujemy się w kabinie kołyszącego się jachtu, błędnik wykrywa zmiany przyspieszenia zarówno w górę, w dół, jak i na boki, bo nasze ciało kołysze się razem z nią. Ponieważ jednak kabina przemieszcza się wraz z pasażerem, nasze oczy rejestrują względnie stabilną scenę. Mózg, nie potrafiąc poradzić sobie z tymi sprzecznymi sygnałami, reaguje falą hormonów stresu. Prowadzi to do szeregu nieprzyjemnych objawów, w tym: mdłości, wymiotów i zawrotów głowy. Dodatkowo poczucie uwięzienia, pogłębione świadomością, że te niesprzyjające okoliczności będą trwały przez dłuższy czas, zwiększają psychologiczny efekt choroby morskiej.

Czy każdy ma chorobę morską?

Choroba morska to jedna z odmian choroby lokomocyjnej, więc jeśli nie czujesz się najlepiej w autobusie albo kolejce górskiej, możesz spodziewać się podobnych dolegliwości także na jachcie. Statystyki wskazują, że jedna trzecia populacji cierpi na chorobę lokomocyjną, przy czym częściej dotyka ona kobiety, osoby starsze oraz dzieci do 12 roku życia. Ryzyko wystąpienia objawów choroby morskiej zwiększają też: zaburzenia błędnika, migrena, ciąża, cykl menstruacyjny i antykoncepcja hormonalna. Warto zatem uwzględnić te czynniki podczas planowania wakacji na wodzie.

Jak poradzić sobie z chorobą morską?

Uprzedzamy pytania – choroby morskiej nie da się wyleczyć. Na szczęście istnieją pewne sposoby, aby osłabić jej skutki na tyle, że możliwe będzie normalne funkcjonowanie na jachcie. Po pierwsze warto wcześniej zaopatrzyć się w leki antyhistaminowe, które złagodzą gwałtowną reakcję naszego organizmu. Część z nich, jak np. Aviomarin, dostępna jest bez recepty. Skutkiem ubocznym zażywania preparatów antyhistaminowych jest natomiast zmęczenie i senność. Jako naturalną alternatywę, zwłaszcza dla dzieci, proponuje się często wyciąg z imbiru, w postaci syropu czy tabletek do ssania. Można oczywiście przyrządzić własny napar. A co gdy środki doustne nie pomagają lub z jakiegoś powodu nie możemy ich przyjmować? W takich sytuacjach niektórzy stosują opaski akupresurowe, dostępne w aptekach pod nazwą Sea-Band. Założone w odpowiedni sposób na oba nadgarstki, uciskają punkty akupresurowe, co zmniejsza mdłości. Nie obiecujemy, że każdemu pomogą, ale niektórzy uczestnicy naszych rejsów byli z nich bardzo zadowoleni.

Nie taka straszna

Pamiętajcie, że nawet jeśli jesteście w pechowym gronie osób cierpiących na chorobę morską, nie spędzicie całego rejsu walcząc z jej objawami. Zazwyczaj mdłości i zawroty głowy ustępują po pierwszych dniach na jachcie, gdy organizm przyzwyczai się do nowych, niestabilnych warunków. A jeżeli macie naprawdę skomplikowaną relację ze swoim błędnikiem, zaproponujemy wam rejs po akwenie, który ma bardzo spokojne wody.

Z żeglarskim pozdrowieniem

Adam Mrozowicz

Odpowiedz na kilka pytań, a my znajdziemy dla Ciebie idealny kierunek!

To zajmie Ci tylko chwilę, a Twoje odpowiedzi pomogą nam uszyć ofertę na miarę Twoich potrzeb.

Pytania i odpowiedzi

Czy to Wasz pierwszy rejs?

Zebraliśmy tu odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące rejsu katamaranem.

Jesteśmy w stanie wyczarterować jacht na każdym akwenie świata. Pomożemy też dostosować Ci termin do warunków pogodowych.

Nasze najbardziej popularne kierunki:

Grecja (Zatoka Sarońska, Wyspy Jońskie, Sporady), Chorwacja (część północna, część środkowa i część południowa), Czarnogóra, Włochy (Sardynia, Sycylia i Wyspy Liparyjskie), Malta i Gozo, Hiszpania (Baleary)

Seszele, Tajlandia, Karaiby, Polinezja, Wyspy Kanaryjskie

Więcej na naszym blogu: https://slonnahoryzoncie.com/blog/gdzie-jechac-na-pierwszy-rejs/

W naszej ofercie mamy niezawodne i komfortowe katamarany sprawdzonych przez nas producentów (m.in. Lagoon, Bali Catamarans, Fountaine Pajot, Nautitech-Bavaria).

Każdy z nich posiada:

 • olbrzymi kokpit,
 • część rekreacyjną na dziobie. Większe dwukadłubowce, posiadają dodatkowy kokpit tzw. Flying Bridge,
 • kokpit i mesę z kambuzem,
 • kabiny, które są znacznie bardziej przestronne niż na jachcie jednokadłubowym. Zazwyczaj pod pokładem mieszczą się cztery dwuosobowe kabiny oraz dodatkowo dwie jednoosobowe kabiny dziobowe / skipperskie,
 • zazwyczaj każda dwuosobowa kabina posiada własną toaletę, często z oddzielną kabiną prysznicową. 
 • kambuz podobnie jak na dużych jachtach jednokadłubowych składa się z kuchenki, piekarnika, zlewu, lodówki i zamrażalnika. Jest na tyle duży, że bez problemu mieści całe wyposażenie kuchenne oraz zapasy żywności na cały rejs. 
 • w messie zwykle mieści się dodatkowy stół oraz stanowisko skippera. 

Więcej na naszym blogu: https://slonnahoryzoncie.com/blog/katamaran-dlaczego-wybrac-go-rejs-morski/ 

Wystarczy, że skontaktujesz się z nami, a wspólnie omówimy szczegóły! 

Jeśli jesteś zainteresowany rejsem na życzenie skontaktuj się z nami wypełniając ankietę, mailowo lub telefonicznie podając następujące informacje: 

 • termin rejsu 
 • akwen, preferowany port początkowy i końcowy 
 • liczbę osób na jachcie (ewentualnie wiek dzieci) 
 • wymagania dotyczące jachtu: ilość kabin, wielkość jednostki, rocznik. 

W odpowiedzi zaproponujemy kilka jachtów do wyboru. Po podjęciu decyzji i wskazaniu upatrzonej jednostki podpisujemy umowę. 

Należy pamiętać, że bardzo popularne modele, od dobrych armatorów, w dobrej cenie rezerwowane są bardzo często z rocznym wyprzedzeniem. Pośpiech jest więc wskazany, jeżeli ma się upatrzony model i akwen oraz określony termin. 

Rejsy rodzinne są realizowane w formie rejsów na życzenie 

Cena rejsu zawiera: 

 • katamaran/jacht w terminie trwania rejsu,  
 • opiekę polskiego skippera,  
 • podstawowe szkolenie żeglarskie i opinię stażową po rejsie,  
 • sprzątanie katamaranu po rejsie. 

Cena rejsu nie zawiera: 

 • przelotu,  
 • ubezpieczenia (pomagamy w zakupie polisy ubezpieczeniowej),  
 • wejściówek na dodatkowe atrakcje, 
 • wyżywienia podczas rejsu,  
 • opłat portowych, 
 • paliwa, 
 • transferu pomiędzy lotniskiem a katamaranem. 

Wypełnij ankietę lub napisz do nas aby potwierdzić dostępność i otrzymać ofertę! 

Nie trzeba posiadać żadnego doświadczenia ani umiejętności żeglarskich. Nasz kapitan objaśni oraz nauczy Państwa wszystkiego co jest niezbędne, aby bezpiecznie i z przyjemnością żeglować.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?
Skontaktuj się z nami, chętnie udzielimy Ci wszystkich informacji lub wejdź na naszego bloga.
Napisz maila z zapytaniem