Skip to main content

Jakie ubezpieczenie na rejs morski wybrać?

Zastanawiasz się jakie ubezpieczenie na rejs morski wybrać? Na co zwracać uwagę przy jego wyborze, co powinna zawierać polisa i w jaki sposób je kupić?

Co do tego, że ubezpieczenie na rejs morski to sprawa bardzo ważna nie mamy żadnych wątpliwości. Tak naprawdę dotyczy to każdego wyjazdu a zwłaszcza tych za granicę naszego kraju. Weźmy choćby akcję ratowniczą w Tatrach – w Polsce każda pani spacerująca po Orlej Perci w szpileczkach może wzywać bezkarnie pomoc TOPR. Po stronie słowackiej za taką lekkomyślność słono się zapłaci jeśli nie wykupi się stosownej polisy ubezpieczeniowej.

Przedstawiamy podstawowe informacje zebrane w trakcie wielu lat żeglowania i rodzinnego podróżowania.

Czy naprawdę warto kupować ubezpieczenie podróżne?

Naszym zdaniem pytanie retoryczne. Nie tylko warto ale wręcz obowiązkowo trzeba przed podróżą pomyśleć o swoim bezpieczeństwie. Tym bardziej jadąc z dziećmi. Masz wrażenie, że kupujesz to ubezpieczenia i nigdy nie skorzystałeś… ile „mohito” można by za to kupić…

Chcesz bazować na swoim szczęściu i gibkości po kilku drinkach, proszę bardzo, ale kiedy odpowiadasz za zdrowie i bezpieczeństwo bliskich, nie ma taryfy ulgowej!

Jeśli zwiedziłeś już pół świata i nigdy nie zadzwoniłeś pod telefon alarmowy, nie wylądowałeś w zagranicznym szpitalu to cudownie! Tak trzymać i tego wszystkim życzymy. Są jednak takie chwile kiedy równowartość tych kilku „Mojito” może zabezpieczyć życie i zdrowie waszej rodziny. Interwencja służb ratunkowych i hospitalizacja poza granicami kraju może być ekstremalnie kosztowna. Są miejsca gdzie bez okazania polisy nikt nie kiwnie palcem aby ratować wasze zdrowie.

Jestem ubezpieczony w Polsce, mam kartę EKUZ

Fantastycznie się składa, że będąc ubezpieczonym w Polsce, faktycznie możemy liczyć na interwencję medyczną w obrębie naszego kraju. O jej jakości nie dyskutujmy, każdy ma wyrobione swoje zdanie. Ważne, że w nagłej sytuacji raczej nie pozostaniemy bez opieki. Także ratownictwo np. w górach mamy zagwarantowane.

W ramach Unii Europejskiej istnieje porozumienie, według którego mieszkańcy wspólnoty mogą pobierać świadczenia medyczne w innych krajach członkowskich. Rozliczenia za usługi odbywają się pomiędzy odpowiednimi resortami. Aby korzystać z takiej opieki medycznej potrzebujemy wyrobić tzw. kartę EKUZ Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Potwierdza ona prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA.

Z kartą EKUZ, pamiętajcie, że:

 • tylko osoba będąca w czasie wyjazdu upoważniona do pobierania świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego może korzystać za granicą z tej karty i bezpłatnej opieki zdrowotnej,
 • będąc w danym kraju podlegasz regulacjom ubezpieczeniowym w nim obowiązującym. Są kraje, w których pacjent ponosi część albo całość kosztów świadczenia. Takie pieniądze musi zapłacić a polski NFZ mu tego nigdy nie odda. Często jest tak choćby w przypadku ratownictwa górskiego czy morskiego,
 • udając się do lekarza trzeba się upewnić, że funkcjonuje on w ramach państwowego systemu opieki zdrowotnej. Jeśli nie to karta EKUZ nic tu nie daje
 • karta EKUZ jest wydawana na różny zakres czasu. Trzeba się upewnić przed wyjazdem, czy Wasza karta jest ważna

Nasza opinia – kartę EKUZ trzeba wyrobić i ją przy sobie mieć, ale… ubezpieczenie we własnym zakresie i tak zawsze kupujemy! Na wyjazdy w EU i poza nią. Nigdy nie wiadomo co się może stać w miejscach gdzie przebywamy i czy będzie tam państwowa placówka służby zdrowia i czy pracujący w niej lekarze będą wiedzieć, że Polska jest w jakiejś Unii. Mogą wymagać zapłaty, której odzyskanie w NFZ nie jest takie łatwe albo wręcz niemożliwe. Może się też okazać, że lekarz publicznej służby zdrowia danego kraju nas nie przyjmie, bo nie ma terminów… – skąd my to znamy!

Wyjazd z biurem podróży

Wykupując wakacyjny pakiet w jednym z biur podróży, zwykle jesteśmy objęci polisą ubezpieczeniową organizatora. Zadajmy sobie trud i zapytajmy o warunki i sumy takiego ubezpieczenia. Może się okazać, że to opcja dobra tylko dla tych, którzy podczas pobytu nie ruszają się poza hotel. Czasami lepiej wykupić dodatkowe ubezpieczenie, niezależne od biura podróży. Polecamy to zwłaszcza osobom lubiącym samodzielnie odkrywać okolicę i tych bardziej aktywnych sportowo.

Gdzie kupować ubezpieczenie na rejs morski?

Wielu z nas ma ulubionego agenta ubezpieczeniowego, który załatwiam nam tematy samochodów, domów itp. Możemy u nich kupić także ubezpieczenie na rejs morski i nasze wymarzone wakacje. Powiedzcie jednak sami czy mając dziecko lub ich gromadę macie czas na częste wypady do kosmetyczki, masażysty i fryzjera… A więc i szkoda ten czas inwestować na wizytę u agenta ubezpieczeniowego (no chyba, że bestia przystojna) ?

Odkąd urodziły się dziewczynki, przygotowania do każdego wyjazdu zamykamy dosłownie w ostatniej chwili, a ubezpieczenie kupujemy zazwyczaj na ostatnią chwilę na sprawdzonym serwisie oferującym zakup polisy. To swego rodzaju porównywarka ofert wielu ubezpieczycieli. Nazywa się rankomat.pl Nie mamy tutaj żadnego interesu aby akurat tę stronę polecać. Po prostu jest dla nas wygodna.

Wchodzimy na adres https://rankomat.pl, wybieramy zakładkę ubezpieczenia – podróż – porównaj ceny – wybieramy interesujący nas obszar, daty ubezpieczenia, cel wyjazdu, ilość osób i ich daty urodzenia. Na tej podstawie otrzymujemy wykaz ofert w kolejności od najtańszej. Każda ma przejrzyście opisane szczegółowe zakresy poszczególnych ubezpieczeń takich jak koszty leczenia, ratownictwo, NNW, OC, bagaż. Generalnie idziemy jak po sznurku aż do przelewu on-line, po którym zaraz dostajemy maila z polisą. Całość zajmuje nie dłużej niż 10 minut. Warto jednak pamiętać o tym, że:

Finalizacja procesu wyboru i zakupu polisy musi nastąpić przed 23.00 dnia poprzedzającego pierwszy dzień ważności polisy! Zdarzyło się nam zrobić to później i pierwszy dzień wyjazdu byliśmy bez ubezpieczenia.
Wszystkie ubezpieczone osoby, musza być w chwili jej zawierania na terytorium Polski. W przeciwnym wypadku, ilość ofert może być znacznie ograniczona.
Kolejnym takim serwisem jest https://wakacyjnapolisa.pl/

ubezpieczenie na rejs morski

Jaką polisę wybrać?

Decyzja, jakie ubezpieczenie na rejs morski wybierzecie jest uzależniona od zasobności portfela, pomysłu na sposób spędzania wakacji oraz świadomości cen usług medycznych w kraju do którego się wybieramy.

Polisa składa się zwykle z kilku elementów:

Koszty leczenia – są najważniejszym czynnikiem każdego ubezpieczenia. W razie problemów czy wypadków zagrażających zdrowiu lub życiu, to ta doraźna pomoc jest najważniejsza. I tutaj nie ma naszym zdaniem zdawać się na najtańszą opcję. Skoro decydujemy się na rodzinne wakacje, które kosztują czasem kilka lub kilkanaście tysięcy, nie oszczędzajmy na swoim bezpieczeństwie. Już nawet za 100 zł, spokojnie kupimy tygodniową polisę dla 4 osobowej rodziny z sumą ubezpieczenia kosztów leczenia powyżej 40 tyś Euro. I to naszym zdaniem na kraje Europejskie jest wartością minimalną.

Inaczej sprawy się mają w krajach gdzie karta EKUZ nic nam nie pomoże i gdzie usługi medyczne mogą być bardzo drogie. Jest tak choćby w USA. To niekoniecznie historie wyssane z palca, że na amerykańskiej ulicy karetka potrafi odmówić pomocy, kiedy poszkodowany nie posiada ubezpieczenia. Taki to ich amerykański sen… spokojny kiedy sakiewka pełna. W takich krajach sumy ubezpieczenia powinny być znacząco wyższe, przekraczające 100 tyś dolarów

Pozostałe, ważne elementy polisy:

 • NNW – to odszkodowanie wypłacane w przypadku uszczerbku na zdrowiu jakiego doznamy na wakacjach. Może to być uraz, złamanie lub tfu, tfu wyprawa do krainy wiecznych łowów… Jest do polisy załączony taryfikator procentowego uszczerbku na zdrowiu. Ile bólu tyle procent rekompensaty z sumy gwarantowanej otrzymamy. Jeśli ktoś przyciąga na wakacjach kłopoty, jest ten rodzaj świadczenia jest dla niego wskazany
 • OC – odpowiedzialność cywilna – to na wypadek kiedy nieumyślnie zniszczymy czyjeś mienie lub w wyniku naszego działania ucierpi osoba trzecia, ubezpieczyciel do sumy gwarantowanej wypłacie odszkodowanie. To ciekawa opcja dla rodzin z dziećmi. Kiedy nasza pociecha jest delikatnie mówiąc kreatywna i ruchowo nad aktywna, warto pomyśleć o tej opcji aby spadający z 10 piętra model ferrari nie trafił przypadkiem w maskę zaparkowanego poniżej oryginału ?
 • Ubezpieczenie bagażu – jeśli planujemy bardziej aktywny sposób spędzania wakacji obfitujący w liczne przesiadki i noclegi w przypadkowych miejscach, ubezpieczenie bagażu może być niezłym pomysłem. Także kiedy posiadamy droższy zestaw sprzętu foto-video może to być sposób na przynajmniej częściową rekompensatę skradzionego dobytku
 • Auććć, pod wpływem alkoholu – klauzula alkoholowa, to ciekawa opcja świetnie wpisująca się w ułańską fantazję naszych rodaków wyruszających na podbój świata ? Rozbijesz się na nartach na drzewie po kilku drinkach bez tego ubezpieczenia – dostaniesz guzik, a z tym ubezpieczeniem odszkodowanie. Czy warto – sami sobie odpowiecie czy to dla Was!
 • Aktywny wypoczynek – jeśli pomysł na nasze wakacje wykracza poza romantyczne spacery i kąpiel w basenie, czy na plaży, warto dołączyć do polisy ubezpieczenia obejmujące uprawianie mniej lub bardziej aktywnego wypoczynku bądź sportu. To poważna sprawa, ponieważ poza granicami Polski koszty ratownictwa mogą w całości obciążać osobę poszkodowaną. Co więcej ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia, jeśli wypadek nastąpił podczas uprawiania aktywności nie objętej warunkami zawartej przez nas polisy. To ten element powinno obejmować ubezpieczenie na rejs morski.

Ubezpieczenie na rejs morski dla żeglarzy

Jakie ubezpieczenie na rejs morski wybrać? Można podejść do odpowiedzi na to pytanie na dwa sposoby:

 • Rejs turystyczny – to sytuacja kiedy zakładamy, że wybieramy się na rejs typowo turystyczny.  W planie jest żeglowanie na krótkich dystansach,  zawsze w kontakcie z lądem. Będąc niedoświadczonymi uczestnikami nie stanowimy załogi realizującej manewry żeglarskie. To sytuacja w której w razie urazu albo choroby można szybko dopłynąć do portu i poprosić o pomoc medyczną. Nawet w tym przypadku dobrze mieć specjalne ubezpieczenie na rejs morski. Znajdziemy polisy, które obejmują uprawianie sportów w tym żeglarstwo do 12 -20 mil morskich od brzegu (inny zakres u różnych ubezpieczycieli).
 • Wyprawa żeglarska – to sytuacja w której weźmiemy udział w rejsie bardziej żeglarskim, wyprawie gdzie pokonywać będziemy duże odległości. Czasami są to trudne klimatycznie rejony świata. Stajemy się wówczas prawdziwym wilkiem morskim deklarującym chęć udziału w rzemiośle żeglarskim. Wtedy koniecznie wykupcie ubezpieczenie obejmujące uprawianie sportów w grupie podwyższonego ryzyka lub ekstremalnych w tym żeglarstwo powyżej 12 lub 20 mil morskich od brzegu.

W obu przypadkach dobrze jest mieć żeglarstwo wpisane w polisę. Urazu możemy doznać wszędzie, nawet na prostej drodze.  Kiedy jednak po fakcie ubezpieczyciel będzie drążył, że stało się to na jachcie… a polisa tego nie obejmowała… Koszt polisy obejmującej uprawianie sportów naprawdę nie jest dużo droższe, zwłaszcza tych o mniejszym ryzyku. Za niewielką dopłatą zyskujemy bezcenny spokój.

Polisa w praktyce

Bez względu na to czy u agenta czy on-line, konfigurujemy optymalny dla nas zakres ubezpieczenia. Zadbajmy aby zagłębić się w warunki polisy i wyłączenia wypłaty odszkodowania. Po świadomym wyborze płacimy i otrzymujemy wystawioną na nasze nazwisko polisę z jej ogólnymi warunkami. Znajduje się na niej numer polisy, osoby, obszar i okres objęty ochroną oraz telefon pod który należy dzwonić na wypadek wypadku( ale to fajnie brzmi) ? W poważnych firmach to wsparcie telefoniczne jest dostępne 24/7 i tylko takie ma sens.

To o co musimy zadbać, to aby zapisać numer polisy oraz numer telefonu nie tylko na skrzynce mailowej ale i jak za starych czasów np. w portfelu. Nie zawsze mamy zasięg Internetu, a i bateria czasem się może rozładować.

Kiedy potrzebujemy wsparcia:
dzwonimy pod podany na polisie numer numeru, uzyskujemy połączenie z konsultantem, który wskazuje nam możliwą opcję pomocy, najbliższej jednostki służby zdrowia czy lekarza, z którym współpracują. W wypadku pomocy lekarskiej, zakupu leków, wezwania pomocy lub hospitalizacji należy zawsze okazać numer ważnej polisy
w sytuacji, w której ponieśliśmy jakieś koszty pomocy medycznej, lekarstw, hospitalizacji, ratownictwa, musimy zbierać wszelkie dokumenty, paragony, faktury, wypisy do okazania ich ubezpieczycielowi, w celu otrzymania zwrotu kosztów czy wypłaty odszkodowania. Jeśli stracimy bagaż, potrzebna będzie informacja przewoźnika czy notatka policji o zagubieniu, rabunku. Dobrze jest na bieżąco konsultować każde działanie z pracownikiem linii wsparcia telefonicznego. Pomoże to przejść całą procedurę poprawnie i bez ryzyka pozostania poza wsparciem ubezpieczyciela

Ubezpieczenie na rejs morski – podsumowanie

Dobre ubezpieczenie na rejs morski to ważny element planowania wakacji. Umiejętność przewidywania konsekwencji naszych działań i minimalizacja ryzyka może wystarczyć aby zdrowo i szczęśliwie przeżyć wakacyjną przygodę. Warto kompetencje te rozwijać u naszych pociech. Pamiętajmy, że najlepsza polisa to taka, z której nie musieliśmy skorzystać!

Ale jeśli już pisane nam nieszczęście podczas podróży, bądźmy na nie dobrze przygotowani.

Pamiętajmy, że diabeł tkwi w szczegółach, więc dociekliwość na etapie wyboru polisy może zapobiec przykrym niespodziankom.

Zawsze bezpiecznej podróży – życzymy Wam i sobie

Z żeglarskim pozdrowieniem

Adam Mrozowicz

Odpowiedz na kilka pytań, a my znajdziemy dla Ciebie idealny kierunek!

To zajmie Ci tylko chwilę, a Twoje odpowiedzi pomogą nam uszyć ofertę na miarę Twoich potrzeb.

Pytania i odpowiedzi

Czy to Wasz pierwszy rejs?

Zebraliśmy tu odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące rejsu katamaranem.

Jesteśmy w stanie wyczarterować jacht na każdym akwenie świata. Pomożemy też dostosować Ci termin do warunków pogodowych.

Nasze najbardziej popularne kierunki:

Grecja (Zatoka Sarońska, Wyspy Jońskie, Sporady), Chorwacja (część północna, część środkowa i część południowa), Czarnogóra, Włochy (Sardynia, Sycylia i Wyspy Liparyjskie), Malta i Gozo, Hiszpania (Baleary)

Seszele, Tajlandia, Karaiby, Polinezja, Wyspy Kanaryjskie

Więcej na naszym blogu: https://slonnahoryzoncie.com/blog/gdzie-jechac-na-pierwszy-rejs/

W naszej ofercie mamy niezawodne i komfortowe katamarany sprawdzonych przez nas producentów (m.in. Lagoon, Bali Catamarans, Fountaine Pajot, Nautitech-Bavaria).

Każdy z nich posiada:

 • olbrzymi kokpit,
 • część rekreacyjną na dziobie. Większe dwukadłubowce, posiadają dodatkowy kokpit tzw. Flying Bridge,
 • kokpit i mesę z kambuzem,
 • kabiny, które są znacznie bardziej przestronne niż na jachcie jednokadłubowym. Zazwyczaj pod pokładem mieszczą się cztery dwuosobowe kabiny oraz dodatkowo dwie jednoosobowe kabiny dziobowe / skipperskie,
 • zazwyczaj każda dwuosobowa kabina posiada własną toaletę, często z oddzielną kabiną prysznicową. 
 • kambuz podobnie jak na dużych jachtach jednokadłubowych składa się z kuchenki, piekarnika, zlewu, lodówki i zamrażalnika. Jest na tyle duży, że bez problemu mieści całe wyposażenie kuchenne oraz zapasy żywności na cały rejs. 
 • w messie zwykle mieści się dodatkowy stół oraz stanowisko skippera. 

Więcej na naszym blogu: https://slonnahoryzoncie.com/blog/katamaran-dlaczego-wybrac-go-rejs-morski/ 

Wystarczy, że skontaktujesz się z nami, a wspólnie omówimy szczegóły! 

Jeśli jesteś zainteresowany rejsem na życzenie skontaktuj się z nami wypełniając ankietę, mailowo lub telefonicznie podając następujące informacje: 

 • termin rejsu 
 • akwen, preferowany port początkowy i końcowy 
 • liczbę osób na jachcie (ewentualnie wiek dzieci) 
 • wymagania dotyczące jachtu: ilość kabin, wielkość jednostki, rocznik. 

W odpowiedzi zaproponujemy kilka jachtów do wyboru. Po podjęciu decyzji i wskazaniu upatrzonej jednostki podpisujemy umowę. 

Należy pamiętać, że bardzo popularne modele, od dobrych armatorów, w dobrej cenie rezerwowane są bardzo często z rocznym wyprzedzeniem. Pośpiech jest więc wskazany, jeżeli ma się upatrzony model i akwen oraz określony termin. 

Rejsy rodzinne są realizowane w formie rejsów na życzenie 

Cena rejsu zawiera: 

 • katamaran/jacht w terminie trwania rejsu,  
 • opiekę polskiego skippera,  
 • podstawowe szkolenie żeglarskie i opinię stażową po rejsie,  
 • sprzątanie katamaranu po rejsie. 

Cena rejsu nie zawiera: 

 • przelotu,  
 • ubezpieczenia (pomagamy w zakupie polisy ubezpieczeniowej),  
 • wejściówek na dodatkowe atrakcje, 
 • wyżywienia podczas rejsu,  
 • opłat portowych, 
 • paliwa, 
 • transferu pomiędzy lotniskiem a katamaranem. 

Wypełnij ankietę lub napisz do nas aby potwierdzić dostępność i otrzymać ofertę! 

Nie trzeba posiadać żadnego doświadczenia ani umiejętności żeglarskich. Nasz kapitan objaśni oraz nauczy Państwa wszystkiego co jest niezbędne, aby bezpiecznie i z przyjemnością żeglować.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?
Skontaktuj się z nami, chętnie udzielimy Ci wszystkich informacji lub wejdź na naszego bloga.
Napisz maila z zapytaniem