Skip to main content

Katamaran Lagoon 42 – powiew luksusu

Wybór dostępnych do czarteru jachtów jest ogromny. Wśród nich coraz większa liczba katamaranów. Pierwszym wrażeniem po ujrzeniu w Atenach naszego Lagoona 42, było: – on naprawdę pięknie wygląda nie tylko na zdjęciach. Projektanci zrobili dużą pracę, aby linia jachtu przestała być toporna, jak przy poprzednich konstrukcjach.

Pierwsze wrażenie

Planując nasz ostatni rejs rodzinny w 2018 roku postanowiliśmy przetestować jedną z nowszych konstrukcji tego producenta – katamaran Lagoon 42. Czy spełnił nasze oczekiwania?

Pierwszym wrażeniem po ujrzeniu w Atenach naszego Lagoona 42, było: – on naprawdę pięknie wygląda nie tylko na zdjęciach. Projektanci zrobili dużą pracę, aby linia jachtu przestała być toporna, jak przy poprzednich konstrukcjach. Przez całe 10 dni rejsu mieliśmy w każdym porcie i w każdej zatoce dumnie podniesioną głowę, mając świadomość, że pływamy najpiękniejszym jachtem w tej klasie, jaki się tam znajduje. A kiedy spotkaliśmy bliźniaczy katamaran na wodzie, nie mogliśmy się na niego napatrzeć. A więc tu duży plus, zwłaszcza dla pań, które wygląd cenią sobie często znacznie wyżej niż jakieś tam własności nautyczne. To one też często podejmują ostateczną decyzję o udziale w rejsie 

Konstrukcja i wygląd

Francuscy konstruktorzy zrobili duży krok aby złamać opinię o katamaranach Lagoon, jakoby były to bardziej pływające kampery niż jachty zdolne do aktywniejszej żeglugi. Jacht jest lżejszy wobec poprzedników o tej samej długości, co zwiększa jego osiągi, Dużo jest w Lagoon 42 krzywych. W oczy rzucają się przede wszystkim krzywizny dziobów, które wyglądają jak dopieszczone, przez artystę rzeźbiarza. Zmieniono też krzywiznę okien przy narożnikach, chcąc w ten sposób zredukować wysoką temperaturę, która zawsze kumulowała się w środku mesy. Podniesione, sztywne bimini nadaje wrażenie dynamiczności.

Maszt jest przesunięty nieco do tyłu. A pod pokładem jest wzmacniany specjalnym wspornikiem. Z jednej strony jego obecność daje uchwyt pod pokładem, z drugiej ogranicza komfort, tkwiąc zupełnie pośrodku mesy. Żagiel jest duży i proporcjonalny.

Katamaran Lagoon 42 – na pokładzie

Sztywne bimini w sposób wystarczający daje schronienie przed słońcem. Może stół w kokpicie nie jest wystarczająco duży aby do posiłku zasiadło przy nim wygodnie 8-10 osób, jednak dookoła jest tyle miejsc siedzących, że załoga da radę nawet w większym gronie zjeść posiłek.

Jak wszędzie należy uważać na poruszanie się, zwłaszcza po górnych pokładach, kiedy laminat jest mokry. Wzdłuż burt zamontowany jest standardowy reling.

Komunikacja pomiędzy salonem a kokpitem jest zapewniona za pomocą trzypanelowych, szklanych drzwi. Pozwala to w dużej mierze kontrolować zakres otwarcia drzwi.

Katamaran Lagoon 42 – pod pokładem

Pod pokładem nawet wysokie osoby nie mają powodów do obaw. Wszędzie jest wysoko i przestronnie. Jest też naprawdę dużo światła.

To co z pewnością charakteryzuje Lagoona 42, to że w kabinach jest niezwykle jasno. Jest to sprawą dużych wizjerów burtowych, które nie są tu jak na innych katamaranach pokryte specjalną dziurkowaną folią. Światła jest dużo ale… z zewnątrz wszystko widać. Należy o tym pamiętać w dbałości o swoją prywatność. W kabinach rufowych są także długie, jasne okna od strony rufy.

Każda z czterech kabin posiada własną łazienkę. Tylne kabiny posiadają dodatkowo oddzielną kabinę prysznicową, co jeszcze bardziej zwiększa komfort jej użytkowników. Łazienki przednie wykorzystują dla prysznica i toalety jedną przestrzeń, podobnie jak na większości innych jachtów tej wielkości. W obu przypadkach woda jest odpompowywana specjalną pompą. Podczas rejsu naszym Lagoon’em 42, zetknęliśmy się z elektrycznym opróżnianiem toalet. Trzeba przyznać, że brak konieczności pompowania ręcznie zawartości toalety był całkiem przyjemny. System działał podobnie jak w samolocie. Oczywiście zamontowane są zbiorniki na nieczystości, dzięki czemu kąpiąc się w lazurowej zatoczce nie trafi nas „torpeda” wypuszczona znienacka przez kogoś z załogi.

Zarówno kabiny tylne jak i przednie zapewniają wystarczająco dużo przestrzeni aby dwie osoby mogły się w nich rozpakować ze swoimi rzeczami i wygodnie wyspać na materacach szerokości 140-160 cm, więc jak w wielu domowych sypialniach.

Mesa i kambuz

Salon i kuchnia są przestronne i zapewniają dość miejsca zarówno do przygotowania posiłku jak i jego zjedzenia. W kuchni znajdziemy 3 palnikową kuchenkę gazową, i lodówkę. Przy stole usiądzie tam spokojnie 7 dorosłych osób a i jeszcze fotelik z niemowlakiem się zmieści. 

Pomimo nowatorskiej konstrukcji okien, trudno zaradzić temperaturze wewnątrz salonu w upalne dni, zwłaszcza podczas gotowania. Wentylacja odbywa się za pomocą dwóch otwieranych elementów w przedniej ścianie okien. Brak jest uchylanych luków dachowych.

Na jachcie nie ma może imponującej przestrzeni do spakowania ogromnych zakupów. Jednak jeśli część z nich to głównie napoje, złoży się na dziobie w bakistach lub skipperskich „jedynkach”, to wewnątrz mesy będzie dość miejsca na rozłożenie jedzenia z niezłym do niego dostępem. Na wakacyjny, tygodniowy rejs z możliwością uzupełniania zapasów to w zupełności wystarczy.

Przednie kabiny jednoosobowe dla załogi stałej, jak na wszystkich jednostkach tej długości niestety nie są imponujące. Ich zabudowa jednak w dużej mierzy jest uzależniona od zamówienia armatora. Z uwagi na wielkość jachtu, żadna z nich nie zmieści własnej łazienki. Na naszym jachcie możliwe było przejście z przedniej kabiny do kabiny jednoosobowej. Przy odpowiednim zabudowaniu tej „jedynki” uzyskuje się przestrzeń np. dla rodziny z dzieckiem, które nie musi wtedy spać na jednej koi z rodzicami.

I co ważne zarówno w upalne letnie dni jak i jesienne chłodne noce. Często na tych jachtach montowana jest klimatyzacja. Pozwoli nam to wziąć część komfortu termicznego rejsu we własne ręce. Efekt – jeszcze lepszy odbiór wakacji.

Żeglowanie katamaranem Lagoon 42

Do ogromnych atutów Lagoona 42 wobec większego brata, Lagoona 450 jest znacznie łatwiejszy dostęp do grota. Powoduje to, że dużo łatwiej jest nawet mniej sprawnej załodze wykorzystać główny żagiel. W stawianiu grota zdecydowanie pomocny jest elektryczny kabestan. System refów został dobrze przemyślany, co umożliwia dużą elastyczność przy doborze powierzchni żagla.

Kolejnym elementem, który poprawia łatwość żeglowania katamaranem Lagoon 42 jest wykorzystanie jednego szota przedniego żagla, przemieszczającego się na wózku przed masztem. Pozwala to nawet jednej osobie sprawnie przeprowadzać zwroty wobec wiatru.

Koło sterowe jest ulokowane w miejscu zapewniającym dobrą widoczność zarówno przy żegludze na żaglach jak i manewrów portowych. Co istotne sternik jest dobrze osłonięty przed słońcem. Miejsca na ławeczce sternika jest dość aby wygonie spędzały tam wachtę dwie osoby. Dobry jest też tam dostęp do kokpitu i górnego pokładu i grota. Zaletą jest to, że sternik ma dostęp do przyrządów nawigacyjnych, i całości olinowania. Powoduje to, że przy wykorzystaniu elektrycznego kabestanu, jest w stanie prowadzić żeglugę samodzielnie.

Żegluga

Jacht przy żegludze na 57 konnych silnikach Yannmar’a przy obrotach rzędu 2100 obrotów na minutę spokojnie osiąga prędkość 6-7 węzłów. To naprawdę dobre osiągi

Wykorzystując pełny garnitur żagli możemy liczyć na szybką i dynamiczną żeglugę, mamy wrażenie, żę zrobiono tu duży postęp wobec starszych wersji Lagoon’a i da się wyczuć w tym 42 stopowym katamaranie bardziej regatowy pazur.

Operowanie kotwicą nie sprawia większych kłopotów. Łańcuch jest złożony w miejscu, które nie sprawia problemów. Na pokładzie łańcuch poprowadzony jest specjalną rynną, która zwiększa bezpieczeństwo.

Zbiorniki paliwa są wystarczająco duże aby nawet nie stroniąc od silnika, nie martwić się w czasie tygodniowego rejsu o jego uzupełnianie. Przy średnich obrotach 1900, każdy z silników bierze ok 3,5-4 litrów paliwa. Wystarczy więc paliwa na kilkadziesiąt godzin żeglugi na silniku.

Jacht jest wyposażony w kompletny zestaw nowoczesnych urządzeń nawigacyjnych, ratunkowych i komunikacyjnych. Pozwala to na bezpieczną żeglugę. Ogromną zaletą Lagoona 42, którym pływaliśmy w Grecji, była solidna przetwornica prądu. Pozwoliło nam to na zupełnie swobodne korzystanie z gniazdek 230 V, nawet w trakcie żeglugi.

Podsumowanie

Po 10 dniach spędzonych na Lagoonie 42, jesteśmy pod jego dużym wrażeniem. Swoje wakacje pod żaglami spędzaliśmy w 6 dorosłych osób i 4 dzieci. Katamaran, który wyczarterowaliśmy, był nowy i dobrze wyposażony. Mieliśmy do dyspozycji klimatyzację, nowoczesne przyrządy nawigacyjne, elektryczne kabestany i toalety. Pozwoliło nam to na bardzo wygodne, bezpieczne, rodzinne żeglowanie. Załoga była zachwycona ilością miejsca do leżenia na słońcu na pokładzie a dzieci ilością miejsca do zabawy.

Efekt – bez wahania zdecydowaliśmy się wyczarterować katamaran Lagoon 42, którym będą mieli szansę żeglować po Chorwacji nasi klienci.

Z żeglarskim pozdrowieniem

Adam Mrozowicz

Odpowiedz na kilka pytań, a my znajdziemy dla Ciebie idealny kierunek!

To zajmie Ci tylko chwilę, a Twoje odpowiedzi pomogą nam uszyć ofertę na miarę Twoich potrzeb.

Pytania i odpowiedzi

Czy to Wasz pierwszy rejs?

Zebraliśmy tu odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące rejsu katamaranem.

Jesteśmy w stanie wyczarterować jacht na każdym akwenie świata. Pomożemy też dostosować Ci termin do warunków pogodowych.

Nasze najbardziej popularne kierunki:

Grecja (Zatoka Sarońska, Wyspy Jońskie, Sporady), Chorwacja (część północna, część środkowa i część południowa), Czarnogóra, Włochy (Sardynia, Sycylia i Wyspy Liparyjskie), Malta i Gozo, Hiszpania (Baleary)

Seszele, Tajlandia, Karaiby, Polinezja, Wyspy Kanaryjskie

Więcej na naszym blogu: https://slonnahoryzoncie.com/blog/gdzie-jechac-na-pierwszy-rejs/

W naszej ofercie mamy niezawodne i komfortowe katamarany sprawdzonych przez nas producentów (m.in. Lagoon, Bali Catamarans, Fountaine Pajot, Nautitech-Bavaria).

Każdy z nich posiada:

 • olbrzymi kokpit,
 • część rekreacyjną na dziobie. Większe dwukadłubowce, posiadają dodatkowy kokpit tzw. Flying Bridge,
 • kokpit i mesę z kambuzem,
 • kabiny, które są znacznie bardziej przestronne niż na jachcie jednokadłubowym. Zazwyczaj pod pokładem mieszczą się cztery dwuosobowe kabiny oraz dodatkowo dwie jednoosobowe kabiny dziobowe / skipperskie,
 • zazwyczaj każda dwuosobowa kabina posiada własną toaletę, często z oddzielną kabiną prysznicową. 
 • kambuz podobnie jak na dużych jachtach jednokadłubowych składa się z kuchenki, piekarnika, zlewu, lodówki i zamrażalnika. Jest na tyle duży, że bez problemu mieści całe wyposażenie kuchenne oraz zapasy żywności na cały rejs. 
 • w messie zwykle mieści się dodatkowy stół oraz stanowisko skippera. 

Więcej na naszym blogu: https://slonnahoryzoncie.com/blog/katamaran-dlaczego-wybrac-go-rejs-morski/ 

Wystarczy, że skontaktujesz się z nami, a wspólnie omówimy szczegóły! 

Jeśli jesteś zainteresowany rejsem na życzenie skontaktuj się z nami wypełniając ankietę, mailowo lub telefonicznie podając następujące informacje: 

 • termin rejsu 
 • akwen, preferowany port początkowy i końcowy 
 • liczbę osób na jachcie (ewentualnie wiek dzieci) 
 • wymagania dotyczące jachtu: ilość kabin, wielkość jednostki, rocznik. 

W odpowiedzi zaproponujemy kilka jachtów do wyboru. Po podjęciu decyzji i wskazaniu upatrzonej jednostki podpisujemy umowę. 

Należy pamiętać, że bardzo popularne modele, od dobrych armatorów, w dobrej cenie rezerwowane są bardzo często z rocznym wyprzedzeniem. Pośpiech jest więc wskazany, jeżeli ma się upatrzony model i akwen oraz określony termin. 

Rejsy rodzinne są realizowane w formie rejsów na życzenie 

Cena rejsu zawiera: 

 • katamaran/jacht w terminie trwania rejsu,  
 • opiekę polskiego skippera,  
 • podstawowe szkolenie żeglarskie i opinię stażową po rejsie,  
 • sprzątanie katamaranu po rejsie. 

Cena rejsu nie zawiera: 

 • przelotu,  
 • ubezpieczenia (pomagamy w zakupie polisy ubezpieczeniowej),  
 • wejściówek na dodatkowe atrakcje, 
 • wyżywienia podczas rejsu,  
 • opłat portowych, 
 • paliwa, 
 • transferu pomiędzy lotniskiem a katamaranem. 

Wypełnij ankietę lub napisz do nas aby potwierdzić dostępność i otrzymać ofertę! 

Nie trzeba posiadać żadnego doświadczenia ani umiejętności żeglarskich. Nasz kapitan objaśni oraz nauczy Państwa wszystkiego co jest niezbędne, aby bezpiecznie i z przyjemnością żeglować.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?
Skontaktuj się z nami, chętnie udzielimy Ci wszystkich informacji lub wejdź na naszego bloga.
Napisz maila z zapytaniem