Rejsy na życzenie – poradnik dla początkujących
Rejsy morskie mogą mieć różne sposoby organizacji i pozyskiwania klientów. Czasami to organizator określa termin, akwen, jacht i szuka pod ten pomysł załogi. W innym przypadku to chętni szukają organizatora stworzenia rejsu szytego na miarę. Jakie są cechy obu opcji?

Rejsy na życzenie
Rejsy na życzenie to taka forma organizacji, która umożliwia dostosowanie wszystkich elementów pod wyobrażenie klienta. To on decyduje kiedy i gdzie chce jechać. Czy stać go na nowy jacht czy katamaran czy też woli opcję ekonomiczną. Czy chce obsadzić wszystkie koje na łódce czy może preferuje kameralną załogę.
Klient może też w sposób dowolny określić plan rejsu i jego założenia. Oczywiście odbywa się to na zasadzie konsultacji z firmą organizującą rejsy. Swoją wiedzą optymalizują oni pomysły załogi. Firma sugeruje także kapitana odpowiedniego dla konkretnej załogi. Niektórzy będą woleli skippera” – duszę towarzystwa” a inni pozostającego na uboczu, skromnego profesjonalistę.

Przy rejsach na życzenie często spotkamy się z rejsami dla grup znajomych ale i tematycznymi jak na przykład:
rejsy kulinarne
Rejsy gastronomiczne
Rejsy fotograficzne
Rejsy dla nurków
Rejsy z jogą
Rejsy integracyjne dla firm
…i wile innych, których nie sposób wszystkich wymienić, gdyż tylko wyobraźnia nas ogranicza
Coraz bardziej popularne są ostatnio – rejsy rodzinne. Wtedy w gronie najbliższych, możemy przeżyć niezapomniane wakacje np. na wygodnym, komfortowym katamaranie. Nasze dzieci zamieniają katamaran na swoją „bazę” a siatkę w pływającą trampolinę.

Zapisz się na rejs
To powszechna forma organizowania rejsów żeglarskich. Stosują ją zarówno firmy jak i osoby indywidualne. Podmiot taki posiada swój jacht lub decyduje się na czarter od armatora. Znany jest czas i miejsce oraz konkretny model jachtu lub katamaranu. Organizator kalkuluje cenę, planuje trasę i ogłasza swoją ofertę różnymi dostępnymi kanałami.
Na takim rejsie załoga często nie zna się wzajemnie wykupując tzw. „koję”. Nie mając wpływu na wybór podstawowych składowych, wpisujemy się w pomysł organizatora. Rejs jest realizowany i często daje sporą satysfakcję wszystkim uczestnikom.
Wybór takiej formy organizacji rejsu jest najlepszy, dla osób, które decydują się wakacyjny rejs samodzielnie. Nie mając grona znajomych lub rodziny podzielających żeglarską pasję, trudno myśleć o rejsie na życzenie.

Rejsy na życzenie – podsumowanie
Największymi atutami rejsów na życzenie jest to, że:
– nie tłoczymy się w przeludnionym jachcie
– decydujemy z kim, kiedy i w jakim standardzie spędzimy wakacje
– mamy wpływ na trasę i przebieg rejsu
– możemy na swoim pływającym domu wprowadzić zwyczaje i reguły jakie nam odpowiadają
– Uzyskujemy 100% zaangażowania organizatora dla naszych potrzeb
Pozornie największym problemem może być większa cena. W końcu musimy zapłacić za cały pakiet i zorganizować załogę, a nie zadbać tylko o jedno miejsce. Jednak, mając zdecydowaną na wakacje pod żaglami grupę, możemy wybrać jacht nieraz tańszy niż standardowe oferty. Mamy też wpływ na jakie koszty będziemy ponosić już na miejscu. A nawet jeśli zapłacimy trochę więcej to… – czyż nie w garniturach szytych na miarę czujemy się najlepiej?

Z żeglarskim pozdrowieniem
Adam Mrozowicz
Autor artykułu:
Dominika Zielinska
26.09.2023