Skip to main content

Rejs morski a umiejętność pływania

Czy brak umiejętności pływania dyskwalifikuje osoby, które chcą jechać żeglować na jacht czy katamaran? Czy taka osoba powinna zrezygnować ze wszelkich sportów wodnych? A jeśli pojedzie to na co zwracać uwagę podczas rejsu?

Nigdy nie jest za późno na naukę pływania

Zaskakująco często podczas rozmowy z klientami słyszymy pytanie – „rejs morski a umiejętność pływania”? Czy jej brak dyskwalifikuje osoby, które chcą jechać żeglować na jacht czy katamaran? Czy taka osoba powinna zrezygnować ze wszelkich sportów wodnych? Jak bardzo uzasadnione są obawy przed wzięciem udziału w wakacjach pod żaglami i na co zwracać uwagę kiedy na nie pojedziemy?

Nie mnie wnikać jak to się stało, że dorosła osoba nie nabyła umiejętności utrzymywania się na wodzie. To kwestie indywidualne. Zawsze przekonuję też, że nigdy nie jest za późno żeby się nauczyć. Za przykład, że to wykonalne, może posłużyć choćby przypadek mojej załogantki, która po piątym, wspólnym rejsie morskim, dała się namówić na naukę pływania. I teraz spokojnie mogłaby stratować w sztafecie z delfinami 

Obawy o bezpieczeństwo na morzu

Problem wydaje się być bardzo zasadny. W końcu rejs morski odbywa się na otwartym morzu. Czasami między jachtem a lądem jest wiele kilometrów. Czasami pod dnem naszej łodzi jest kilkadziesiąt a nawet kilka tysięcy metrów głębokości. Wyobraźnia może podpowiadać, że umiejętność pływania warunkuje udział w takiej przygodzie. Tym bardziej kiedy ktoś przyglądał się relacjom z żeglarskich regat albo dał się zabrać na jeziorne pływanie omegą. Łódki takie przechylają się niebezpiecznie, wzbudzając pisk damskiej części załogi i zastrzyk testosteronu męskiej.

kąpiel w morzu członka załogi jachtu podczas rejsu morskiego

Różnice między żeglowaniem po morzu i po jeziorach

Turystyczny rejs morski moim zdaniem nie niesie za sobą poważnego prawdopodobieństwa sprawdzenia pływackich umiejętności wbrew woli załogi. Jachty morskie są jednostkami balastowymi i nie podlegają tak mocnym przechyłom jak mieczowe, którymi pływamy po jeziorach. Tym bardziej rejs katamaranem oszczędzi nam przechyłów. Takie jednostki ważą wiele ton a nie kilkaset kilogramów jak jachty śródlądowe. Na takim wakacyjnym rejsie z nikim nie rywalizujemy, no może poza sytuację kiedy wieczorem armada jachtów walczy o ostatnie miejsce w marinie 

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki można zaryzykować stwierdzenie, że to udział w rejsie po jeziorze jest mniej wskazany dla osób nie umiejących pływać. Na jeziorach warunki pogodowe są bardziej zmienne, jachty są mniejsze i wywrotne. Wykonuje się więcej zwrotów i manewrów. Często też łódki na rejsach śródlądowych są prowadzone przez mniej doświadczonych i brawurowych kapitanów. Wszystko to sprawia, że większe jest ryzyko wypadnięcia za burtę właśnie na akwenie gdzie brzeg wydaje się tuż, tuż.

dzieci siedzące w kamizelkach ratunkowych na siatce katamaranu podczas rejsu rodzinnego w Chorwacji

Jak się zachować na pokładzie jachtu?

Jeśli więc nie potrafimy pływać to nikt nas do tego nie zmusi. Nawet kiedy używamy pontonu do komunikacji z lądem, możemy, a nawet powinniśmy założyć kamizelkę ratunkową dla poprawy bezpieczeństwa. Może warto wybrać się na rejs stabilniejszy katamaran. A podczas naprawdę złej pogody zostajemy z mądrym kapitanem w bezpiecznym porcie, a nie walczymy z żywiołem. Jak mówi stara żeglarska maksyma: „dobry żeglarz poradzi sobie z każdym sztormem. Mądry w czasie sztormu pije rum w portowej tawernie”.

Za to na rejsie morskim, zwłaszcza po ciepłym akwenie, możemy podjąć próbę oswajania się z wodą. Wyporność słonej wody jest wszak dużo większa niż takiej w basenie czy polskim Bałtyku. Nawet machanie nogami w kole ratunkowym przywiązanym do rufy jachtu może nas rozochocić do podjęcia nauki pływania. Może nawet któryś z przystojnych kolegów z załogi, zaoferuje nam pierwsze lekcje, co może przenieść tę wakacyjną przygodę w inny wymiar.

dziecie w kamizelkach ratunkowych skaczą dla zabawy z burty katamaranu podczas postoju w Zatoce Kotor w Czarnogórze

Podsumowanie

Nie obawiajmy się wziąć udział w wakacyjnym rejsie w Chorwacji, czy innym ciepłym kraju. Jeśli nie zabawa w wodzie to opalanie się, zwiedzanie co dzień innego miejsca, wyborna kuchnia i zgrana załoga sprawią, że będziemy mieli udane wakacje. Po to wybieramy doświadczoną załogę i sprawdzonego organizatora, aby nie mieć potrzeby ratowania się z sytuacji w której nie powinniśmy się znaleźć. Doradzi on nam które miejsca są dla nas wskazane a których powinniśmy się wystrzegać na początku naszej żeglarskiej przygody.

Skoki do wody dzieci pod opieką osoby dorosłej z burty katamaranu, podczas rejsów rodzinnych w Chorwacji

Z żeglarskim pozdrowieniem

Adam Mrozowicz

Odpowiedz na kilka pytań, a my znajdziemy dla Ciebie idealny kierunek!

To zajmie Ci tylko chwilę, a Twoje odpowiedzi pomogą nam uszyć ofertę na miarę Twoich potrzeb.

Pytania i odpowiedzi

Czy to Wasz pierwszy rejs?

Zebraliśmy tu odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące rejsu katamaranem.

Jesteśmy w stanie wyczarterować jacht na każdym akwenie świata. Pomożemy też dostosować Ci termin do warunków pogodowych.

Nasze najbardziej popularne kierunki:

Grecja (Zatoka Sarońska, Wyspy Jońskie, Sporady), Chorwacja (część północna, część środkowa i część południowa), Czarnogóra, Włochy (Sardynia, Sycylia i Wyspy Liparyjskie), Malta i Gozo, Hiszpania (Baleary)

Seszele, Tajlandia, Karaiby, Polinezja, Wyspy Kanaryjskie

Więcej na naszym blogu: https://slonnahoryzoncie.com/blog/gdzie-jechac-na-pierwszy-rejs/

W naszej ofercie mamy niezawodne i komfortowe katamarany sprawdzonych przez nas producentów (m.in. Lagoon, Bali Catamarans, Fountaine Pajot, Nautitech-Bavaria).

Każdy z nich posiada:

 • olbrzymi kokpit,
 • część rekreacyjną na dziobie. Większe dwukadłubowce, posiadają dodatkowy kokpit tzw. Flying Bridge,
 • kokpit i mesę z kambuzem,
 • kabiny, które są znacznie bardziej przestronne niż na jachcie jednokadłubowym. Zazwyczaj pod pokładem mieszczą się cztery dwuosobowe kabiny oraz dodatkowo dwie jednoosobowe kabiny dziobowe / skipperskie,
 • zazwyczaj każda dwuosobowa kabina posiada własną toaletę, często z oddzielną kabiną prysznicową. 
 • kambuz podobnie jak na dużych jachtach jednokadłubowych składa się z kuchenki, piekarnika, zlewu, lodówki i zamrażalnika. Jest na tyle duży, że bez problemu mieści całe wyposażenie kuchenne oraz zapasy żywności na cały rejs. 
 • w messie zwykle mieści się dodatkowy stół oraz stanowisko skippera. 

Więcej na naszym blogu: https://slonnahoryzoncie.com/blog/katamaran-dlaczego-wybrac-go-rejs-morski/ 

Wystarczy, że skontaktujesz się z nami, a wspólnie omówimy szczegóły! 

Jeśli jesteś zainteresowany rejsem na życzenie skontaktuj się z nami wypełniając ankietę, mailowo lub telefonicznie podając następujące informacje: 

 • termin rejsu 
 • akwen, preferowany port początkowy i końcowy 
 • liczbę osób na jachcie (ewentualnie wiek dzieci) 
 • wymagania dotyczące jachtu: ilość kabin, wielkość jednostki, rocznik. 

W odpowiedzi zaproponujemy kilka jachtów do wyboru. Po podjęciu decyzji i wskazaniu upatrzonej jednostki podpisujemy umowę. 

Należy pamiętać, że bardzo popularne modele, od dobrych armatorów, w dobrej cenie rezerwowane są bardzo często z rocznym wyprzedzeniem. Pośpiech jest więc wskazany, jeżeli ma się upatrzony model i akwen oraz określony termin. 

Rejsy rodzinne są realizowane w formie rejsów na życzenie 

Cena rejsu zawiera: 

 • katamaran/jacht w terminie trwania rejsu,  
 • opiekę polskiego skippera,  
 • podstawowe szkolenie żeglarskie i opinię stażową po rejsie,  
 • sprzątanie katamaranu po rejsie. 

Cena rejsu nie zawiera: 

 • przelotu,  
 • ubezpieczenia (pomagamy w zakupie polisy ubezpieczeniowej),  
 • wejściówek na dodatkowe atrakcje, 
 • wyżywienia podczas rejsu,  
 • opłat portowych, 
 • paliwa, 
 • transferu pomiędzy lotniskiem a katamaranem. 

Wypełnij ankietę lub napisz do nas aby potwierdzić dostępność i otrzymać ofertę! 

Nie trzeba posiadać żadnego doświadczenia ani umiejętności żeglarskich. Nasz kapitan objaśni oraz nauczy Państwa wszystkiego co jest niezbędne, aby bezpiecznie i z przyjemnością żeglować.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?
Skontaktuj się z nami, chętnie udzielimy Ci wszystkich informacji lub wejdź na naszego bloga.
Napisz maila z zapytaniem