Skip to main content

Wyspy Liparyjskie – co zobaczyć we włoskiej krainie wulkanów

Wyspy Liparyjskie, nazywane także Wyspami Eolskimi, to wyjątkowy archipelag złożony z 7 wysp, leżący we Włoszech na Morzu Tyrreńskim niedaleko Sycylii.

Wyspy Liparyjskie – Italia jakiej nie znacie

Wyspy Liparyjskie, nazywane także Wyspami Eolskimi, to wyjątkowy archipelag złożony z 7 wysp, leżący we Włoszech na Morzu Tyrreńskim niedaleko Sycylii.

liparii ulica architektura

Swoją wyjątkowość zawdzięcza swemu wulkanicznemu pochodzeniu. Nadal aktywne wulkaniczne stożki, plaże o czarnym piasku niesamowicie komponują się z roślinnością i uprawami na żyznej wulkanicznej glebie. To stąd  pochodzi termin „wulkan”, który wywodzi się od nazwy jednej z wysp – Vulcano. Stromboli natomiast jest najstarszą, naturalną latarnią morską opisywaną jeszcze przez Herodota. Od tysiącleci nieprzerwanie w kilkunastominutowych  odstępach puszcza ze swych kraterów stróżkę lawy, materiał piroklastyczny i kłęby dymu widoczne z daleka. Nie brakuje tu wulkanicznych wyziewów, nadmorskich grot i skalnych iglic kształtujących krajobraz. Spoglądając w kierunku pobliskiej Sycylii, dostrzeżemy majestatyczny szczyt Etny – największego w Europie wulkanu wznoszącego się na 3340 m n.p.m. Mając do dyspozycji własny jacht czy katamaran, możemy według swoich preferencji tworzyć listę miejsc, w których rzucimy kotwicę. Kolejne zatoki z kryształowo czystą wodą, centra nurkowe, klimatyczne miasteczka, wulkaniczne plaże, włoskie jedzenie i kawa… Z olbrzymią przyjemnością będziemy odkrywać przed Wami miejsce, które po wielu rejsach sami uwielbiamy!

Wyspy liparyjskie ulica telefon liparii

Kiedy jechać na rejs w ten rejon Włoch?

Na Wyspy Liparyjskie i Sycylię najlepiej wybrać się w czasie europejskiego lata. Mimo, że słońca w zenicie wtedy nie brakuje, wiatr sprawia, że na morzu odczucie temperatury jest przyjemniejsze. Dodatkowo możliwość schłodzenia się za burtą jachtu w dowolnej chwili sprawia, że słońce nas w chipsy nie zamieni  Zawsze też można wyczarterować jacht z klimatyzacją. Już jeden tydzień rejsu spędzony na jachcie lub katamaranie wystarczy aby zauroczyć się klimatem tego miejsca.

Jak dojechać na Wyspy Liparyjskie?

Najszybciej i najbardziej komfortowo jest dolecieć do lotniska Lamezia Terme i zacząć rejs w marinie Tropea. Można też lecieć na jedno z lotnisk na Sycyli, czyli: KataniaPalermo lub Trapani i zacząć rejs w jednym z portów jachtowych tej największej włoskiej wyspy. Mamy tu do wyboru: Palermo, marinę Portorosa w miasteczku Tonnarella, Milazzo i Messynę. Najbliżej na wyspy jest z Milazzo i mariny Portorosa.

Co zobaczyć podczas rejsu na Wyspach Eolskich?

Wybierając się na rejs rodzinny albo rejs na życzenie z przyjaciółmi, mamy duży wybór miejsc, które warto odwiedzić na Wyspach Liparyjskich. Poniżej krótko opisuję te, które odwiedziliśmy podczas rejsów katamaranem, organizowanych przez Słonia na horyzoncie:

Liparii

– największa wyspa, najliczniej zamieszkana i zarazem najbardziej rozwinięta.

Położona w centralnej części archipelagu jest dobrze skomunikowana z pozostałymi wyspami. Tutaj znajduje się największe miasto z ciekawą starówką i bogatą ofertą turystyczną. Jachtem możemy stać w nieco odległej od centrum marinie lub przy nabrzeżu tuż pod wyjściem na starówkę. Warto wypożyczyć skuter lub auto aby zwiedzić całą wyspę. Znajduje się tutaj jedyna plaża z białym piaskiem. Popularne są tu także gorące źródła.

Stromboli

– Kwintesencja wulkanu. Ma kształt idealnego stożka, jego nieprzerwana aktywność wulkaniczna przejawia się regularnymi małymi erupcjami, które można podziwiać w czasie wieczornych wypraw z przewodnikiem. U podnóża znajduje się jedyne miasteczko z białymi budynkami kontrastującymi z czarnymi skałami.

wulkan strombloi wlochy morze

Vulcano

– wyspa od której pochodzi nazwa wulkan. Posiada liczne zerodowane stożki i rozległy główny krater z którego ciągle wydobywają się wulkaniczne gazy a kamienna ścieżka, którą się idzie na szczyt jest gorąca. Tuż przy porcie do którego można trafić po zapachu znajduje się kąpielisko z siarkowym błotem, w którym każda załoga obowiązkowo przywraca jędrność swojej skórze. Nie brakuje też miłego miasteczka położonego nad dwiema zatokami.

Salina

– Najbardziej zielona ze wszystkich wysp. Nad wyspą górują dwa charakterystyczne, bliźniacze nie przejawiające obecnie aktywności wulkany, których zbocza są pokryte bujną zielenią. Uprawia się tutaj kapary i winorośla, z których powstaje wino Malvasia. W głównym mieście wyspy możemy zrobić zakupy oryginalnego rękodzieła i posmakować lokalnych specjałów.

Panarea

– Najmniejsza z wszystkich siedmiu wysp archipelagu, przez wielu uważana za najbardziej urokliwą. Stąd też spory ruch turystyczny ja na wyspę bez większego portu. Typowo eolskie budynki przypominają trochę grecką zabudowę. Odnajdziemy tutaj kilka kameralnych plaż i klimatyczne miasteczko San Pietro. Doskonale widać stąd inne Wyspy Eolskie, oraz pobliski rezerwat wodny, będący doskonałym miejscem do nurkowania.

Milazzo

-Duże miasto w północnej części Sycylii z portem jachtowym, które znajduje się najbliżej Wysp Liparyjskich. Nad ładną starówką wznoszą się ruiny zamku, skąd rozpościera się wspaniały widok na wyspy. Znajdziemy tutaj wyborne restauracje i lody pistacjowe, których smaku nie zapomnimy nigdy 

Ruiny zamku w mieście Milazzo na Sycylii we Włoszech

Messyna

– Miasto dające nazwę jednej z najbardziej znanych w Europie Cieśninie Messyńskiej. To wąski pas morza pomiędzy Końcem kontynentalnych Włoch a Sycylią. Samo miasto posiada ciekawą historię i kilka zabytków, które warto zobaczyć. W samej cieśninie zwracają uwagę tzw. „Pylony Messyńskie” które dźwigały niegdyś kable sieci wysokiego napięcia rozwieszone nad cieśniną na przeszło 3 km długości.

Filicudi  i Alicudi

– dwie małe i rzadziej odwiedzane wyspy leżące nico na uboczu pozostałych. Dla zdecydowanych odrobinę dłuższej żeglugi odsłonią całe swoje kameralne piękno i dzikość przyrody. Pod dostatkiem jest tutaj przybrzeżnych grot a wzrok przyciąga popularna iglica La Canna strzelająca w niebo na wysokość 85 metrów. Mieszkańcy żyją tutaj innym rytmem i wcale nie uważają się za Włochów.

liparii ulica krzeslo

Tropea

– Miasto w Kalabrii, na końcu „włoskiego buta”, będące niczym gniazdo orłów, wybudowane na wysokiej skale z potężnymi murami. Posiada rozległe stare miasto z licznymi zabytkami, piękną plażę i duży port jachtowy. Daj dobre warunki na zakup jedzenia w marketach, choć najlepsze przysmaki znajdziemy na lokalnych targowiskach. Miasto jest dobrze skomunikowane kolejowo z miastem Lamezia Terme, gdzie od niedawna dolecimy Ryanairem.

wlochy tropea Santa Maria
wlochy tropea plaza morze miasto klif

Z żeglarskim pozdrowieniem

Adam Mrozowicz

Odpowiedz na kilka pytań, a my znajdziemy dla Ciebie idealny kierunek!

To zajmie Ci tylko chwilę, a Twoje odpowiedzi pomogą nam uszyć ofertę na miarę Twoich potrzeb.

Pytania i odpowiedzi

Czy to Wasz pierwszy rejs?

Zebraliśmy tu odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące rejsu katamaranem.

Jesteśmy w stanie wyczarterować jacht na każdym akwenie świata. Pomożemy też dostosować Ci termin do warunków pogodowych.

Nasze najbardziej popularne kierunki:

Grecja (Zatoka Sarońska, Wyspy Jońskie, Sporady), Chorwacja (część północna, część środkowa i część południowa), Czarnogóra, Włochy (Sardynia, Sycylia i Wyspy Liparyjskie), Malta i Gozo, Hiszpania (Baleary)

Seszele, Tajlandia, Karaiby, Polinezja, Wyspy Kanaryjskie

Więcej na naszym blogu: https://slonnahoryzoncie.com/blog/gdzie-jechac-na-pierwszy-rejs/

W naszej ofercie mamy niezawodne i komfortowe katamarany sprawdzonych przez nas producentów (m.in. Lagoon, Bali Catamarans, Fountaine Pajot, Nautitech-Bavaria).

Każdy z nich posiada:

 • olbrzymi kokpit,
 • część rekreacyjną na dziobie. Większe dwukadłubowce, posiadają dodatkowy kokpit tzw. Flying Bridge,
 • kokpit i mesę z kambuzem,
 • kabiny, które są znacznie bardziej przestronne niż na jachcie jednokadłubowym. Zazwyczaj pod pokładem mieszczą się cztery dwuosobowe kabiny oraz dodatkowo dwie jednoosobowe kabiny dziobowe / skipperskie,
 • zazwyczaj każda dwuosobowa kabina posiada własną toaletę, często z oddzielną kabiną prysznicową. 
 • kambuz podobnie jak na dużych jachtach jednokadłubowych składa się z kuchenki, piekarnika, zlewu, lodówki i zamrażalnika. Jest na tyle duży, że bez problemu mieści całe wyposażenie kuchenne oraz zapasy żywności na cały rejs. 
 • w messie zwykle mieści się dodatkowy stół oraz stanowisko skippera. 

Więcej na naszym blogu: https://slonnahoryzoncie.com/blog/katamaran-dlaczego-wybrac-go-rejs-morski/ 

Wystarczy, że skontaktujesz się z nami, a wspólnie omówimy szczegóły! 

Jeśli jesteś zainteresowany rejsem na życzenie skontaktuj się z nami wypełniając ankietę, mailowo lub telefonicznie podając następujące informacje: 

 • termin rejsu 
 • akwen, preferowany port początkowy i końcowy 
 • liczbę osób na jachcie (ewentualnie wiek dzieci) 
 • wymagania dotyczące jachtu: ilość kabin, wielkość jednostki, rocznik. 

W odpowiedzi zaproponujemy kilka jachtów do wyboru. Po podjęciu decyzji i wskazaniu upatrzonej jednostki podpisujemy umowę. 

Należy pamiętać, że bardzo popularne modele, od dobrych armatorów, w dobrej cenie rezerwowane są bardzo często z rocznym wyprzedzeniem. Pośpiech jest więc wskazany, jeżeli ma się upatrzony model i akwen oraz określony termin. 

Rejsy rodzinne są realizowane w formie rejsów na życzenie 

Cena rejsu zawiera: 

 • katamaran/jacht w terminie trwania rejsu,  
 • opiekę polskiego skippera,  
 • podstawowe szkolenie żeglarskie i opinię stażową po rejsie,  
 • sprzątanie katamaranu po rejsie. 

Cena rejsu nie zawiera: 

 • przelotu,  
 • ubezpieczenia (pomagamy w zakupie polisy ubezpieczeniowej),  
 • wejściówek na dodatkowe atrakcje, 
 • wyżywienia podczas rejsu,  
 • opłat portowych, 
 • paliwa, 
 • transferu pomiędzy lotniskiem a katamaranem. 

Wypełnij ankietę lub napisz do nas aby potwierdzić dostępność i otrzymać ofertę! 

Nie trzeba posiadać żadnego doświadczenia ani umiejętności żeglarskich. Nasz kapitan objaśni oraz nauczy Państwa wszystkiego co jest niezbędne, aby bezpiecznie i z przyjemnością żeglować.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?
Skontaktuj się z nami, chętnie udzielimy Ci wszystkich informacji lub wejdź na naszego bloga.
Napisz maila z zapytaniem