Skip to main content

Sporady – Greckie wyspy z kadrów filmu „Mamma mia”

Czy w Grecji możemy spotkać, bujne lasy, foki czy 60 piaszczystych plaż na jednej wyspie? Tak – zapraszamy na Sporady Północne!

Itaka to nie tylko biuro podróży

Wyspy Jońskie to archipelag przyrodniczo zupełnie inny niż ogorzałe od słońca i wiatru Cyklady. Znajdziemy tutaj sporo zieleni i jest tam większa szansa na orzeźwiający deszcz. Także zabudowa o weneckich wpływach, różni się od dominujących gdzie indziej biało-niebieskich budowli. Na szczęście niezmiennie urok i życzliwość i oderwanie od światowego pośpiechu mieszkańców jest taka sama jak u innych greckich wyspiarzy. Walory lokalnej kuchni również w niczym nie ustępują innym śródziemnomorskim regionom.

To tutaj znajduje się słynna Itaka na którą długie lata wracał Odyseusz. I nie ma co się dziwić, że tak długo płynął tak tam pięknie a syreny kuszą… Na Zakynthos zaś znajduje się bodaj najczęściej fotografowany wrak na świecie. Na Lefkadzie zaczerpniecie kąpieli słonecznej na wyjątkowo pięknych, piaszczystych plażach. Najważniejsze, że niewielkie odległości i możliwość żeglowania pod osłoną wysp sprawia, że jest to akwen przyjazny dla żeglarzy ale także dla osób pragnących spędzić relaksujący urlop na jachcie.

Sporady

Sporady dzielą się na północne i południowe, do których należy ich największa wyspa Rodos oraz duża część Dodekanezu, graniczącego z tureckim wybrzeżem.
W poniższym wpisie skupiamy się jednak na Sporadach Północnych, który jest bardzo atrakcyjnym akwenem na rejs na pokładzie pływającego domu.

Sporady Północne

To archipelag na morzu egejskim bogaty w zieleń lasów sosnowych i piniowych, których woń roznosi się daleko w morze. Występuje tutaj też dostatek wody, co na greckich wyspach jest rzadkością. Charakteryzują się na pewno duża różnorodnością co zaspokoi oczekiwania zarówno piechurów pragnących wędrować górzystymi, porośniętymi bujną zielenią terenami, jak i plażowiczów preferujących piękne piaszczyste plaże. Nie zabraknie tutaj oczywiście zabytków i wybornej kuchni. Wyspy te nie są jeszcze tak popularne wśród polskich żeglarzy jak choćby Cyklady a niesłusznie. To właśnie dla osób poruszających się jachtem, wyspy te odsłonią swój pełny urok! Odkąd nakręcono tu w 2008 roku film „Mamma mia”, żeglarze muszą się dzielić urokami regionu z duża ilością turystów zwabionych filmową produkcją. W najpiękniejszych zatokach i plażach pojawiają się oni jednak dopiero kiedy załogi jachtów je opuszczają 

Sporady Północne składają się z ok 130 wysepek z czego 9 zamieszkanych. Cztery z nich stanowią trzon, wokół którego przebiega rejs. Zdecydowanie jednak warto rzucić kotwicę i postawić stopę na mniejszych wyspach. Można także przemyśleć wizytę w stolicy administracyjnej Sporad – Eubeii, czy zagłębienie się w Zatoce Pagasyjskiej, w której głębi znajduje się wiele małych porcików i duże miasto Volos. Skupmy się jednak na głównych wyspach:

Skyros – słynna z marmuru i oryginalnych wyrobów rzemieślniczych.
mityczne miejsce śmierci Tezeusza,
Posiada fantastyczne zatoki, wysokie wzniesienia w południowej części wyspy. Wyspa jest siedliskiem ginącego gatunku kucyków. Północny cypel wyspy zajmuje wyjątkowo położone lotnisko. Postój jachtem w jego pobliżu to nie lada gratka dla fanów lotnictwa.

Skopelos – o urzekających wąskich, krętych uliczkach Hory. To stolica wyspy, która
rozsławiona została kadrami filmu „Mamma mia”. Od momentu jego premiery znacznie wzrosło zainteresowanie turystów tą malutką wyspą, która jednak wciąż zachowuje swój prowincjonalny urok. Obowiązkowym punktem widokowym jest kościółek Agios Ioannis, z którego roztacza się niezapomniany widok. Można tutaj spróbować lokalnych migdałów, które smakują inaczej niż te kupione w markecie. Obfitość wody pozwala nawet na uprawę śliwek, których sady można odnaleźć na wyspie.

Alonisos – wyspa szczycąca się najczystszą wodą w Grecji! Wraz z pobliskimi, mniejszymi wysepkami z ich licznymi zatokami i przybrzeżnymi jaskiniami, tworzy wprost wymarzone miejsce do postoju podczas rejsu. Jeśli ma się szczęście można tu spotkać występujące tutaj foki na obszarze specjalnie stworzonego parku morskiego. Także urokliwe miasteczko Patitiri oraz dawna stolica Hora, zachęcają do eksploracji wyspy. Plaże są tutaj kamieniste ale bardzo czyste.

Skiathos – z charakterystycznymi łukami skalnymi i turkusową wodą oblewającą wyspę z jej ponad 60 piaszczystymi plażami, jest uważana za jedną z najpiękniejszych wysp Grecji. Już zbliżając się do wybrzeża wyczujemy żywiczną woń sosnowych lasów.

Z żeglarskim pozdrowieniem

Adam Mrozowicz

Odpowiedz na kilka pytań, a my znajdziemy dla Ciebie idealny kierunek!

To zajmie Ci tylko chwilę, a Twoje odpowiedzi pomogą nam uszyć ofertę na miarę Twoich potrzeb.

Pytania i odpowiedzi

Czy to Wasz pierwszy rejs?

Zebraliśmy tu odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące rejsu katamaranem.

Jesteśmy w stanie wyczarterować jacht na każdym akwenie świata. Pomożemy też dostosować Ci termin do warunków pogodowych.

Nasze najbardziej popularne kierunki:

Grecja (Zatoka Sarońska, Wyspy Jońskie, Sporady), Chorwacja (część północna, część środkowa i część południowa), Czarnogóra, Włochy (Sardynia, Sycylia i Wyspy Liparyjskie), Malta i Gozo, Hiszpania (Baleary)

Seszele, Tajlandia, Karaiby, Polinezja, Wyspy Kanaryjskie

Więcej na naszym blogu: https://slonnahoryzoncie.com/blog/gdzie-jechac-na-pierwszy-rejs/

W naszej ofercie mamy niezawodne i komfortowe katamarany sprawdzonych przez nas producentów (m.in. Lagoon, Bali Catamarans, Fountaine Pajot, Nautitech-Bavaria).

Każdy z nich posiada:

 • olbrzymi kokpit,
 • część rekreacyjną na dziobie. Większe dwukadłubowce, posiadają dodatkowy kokpit tzw. Flying Bridge,
 • kokpit i mesę z kambuzem,
 • kabiny, które są znacznie bardziej przestronne niż na jachcie jednokadłubowym. Zazwyczaj pod pokładem mieszczą się cztery dwuosobowe kabiny oraz dodatkowo dwie jednoosobowe kabiny dziobowe / skipperskie,
 • zazwyczaj każda dwuosobowa kabina posiada własną toaletę, często z oddzielną kabiną prysznicową. 
 • kambuz podobnie jak na dużych jachtach jednokadłubowych składa się z kuchenki, piekarnika, zlewu, lodówki i zamrażalnika. Jest na tyle duży, że bez problemu mieści całe wyposażenie kuchenne oraz zapasy żywności na cały rejs. 
 • w messie zwykle mieści się dodatkowy stół oraz stanowisko skippera. 

Więcej na naszym blogu: https://slonnahoryzoncie.com/blog/katamaran-dlaczego-wybrac-go-rejs-morski/ 

Wystarczy, że skontaktujesz się z nami, a wspólnie omówimy szczegóły! 

Jeśli jesteś zainteresowany rejsem na życzenie skontaktuj się z nami wypełniając ankietę, mailowo lub telefonicznie podając następujące informacje: 

 • termin rejsu 
 • akwen, preferowany port początkowy i końcowy 
 • liczbę osób na jachcie (ewentualnie wiek dzieci) 
 • wymagania dotyczące jachtu: ilość kabin, wielkość jednostki, rocznik. 

W odpowiedzi zaproponujemy kilka jachtów do wyboru. Po podjęciu decyzji i wskazaniu upatrzonej jednostki podpisujemy umowę. 

Należy pamiętać, że bardzo popularne modele, od dobrych armatorów, w dobrej cenie rezerwowane są bardzo często z rocznym wyprzedzeniem. Pośpiech jest więc wskazany, jeżeli ma się upatrzony model i akwen oraz określony termin. 

Rejsy rodzinne są realizowane w formie rejsów na życzenie 

Cena rejsu zawiera: 

 • katamaran/jacht w terminie trwania rejsu,  
 • opiekę polskiego skippera,  
 • podstawowe szkolenie żeglarskie i opinię stażową po rejsie,  
 • sprzątanie katamaranu po rejsie. 

Cena rejsu nie zawiera: 

 • przelotu,  
 • ubezpieczenia (pomagamy w zakupie polisy ubezpieczeniowej),  
 • wejściówek na dodatkowe atrakcje, 
 • wyżywienia podczas rejsu,  
 • opłat portowych, 
 • paliwa, 
 • transferu pomiędzy lotniskiem a katamaranem. 

Wypełnij ankietę lub napisz do nas aby potwierdzić dostępność i otrzymać ofertę! 

Nie trzeba posiadać żadnego doświadczenia ani umiejętności żeglarskich. Nasz kapitan objaśni oraz nauczy Państwa wszystkiego co jest niezbędne, aby bezpiecznie i z przyjemnością żeglować.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?
Skontaktuj się z nami, chętnie udzielimy Ci wszystkich informacji lub wejdź na naszego bloga.
Napisz maila z zapytaniem