Skip to main content

Cyklady – 15 miejsc, które trzeba odwiedzić na greckim rejsie

Cyklady to to zmaterializowane marzenie prawdziwego żeglarza. Rejs tutaj to wręcz nieograniczone możliwości konfigurowania trasy i miesiące a nawet lata potrzebne na odkrycie wszystkich atrakcji. Oto kilkanaście z nich, które osobiście rekomenduję!

Cyklady – podstawowe informacje

Cyklady to archipelag ponad 200 greckich wysp, rozsianych na Morzu Egejskim. Ich klimat, architektura, zabytki i mieszkańcy to kwintesencja wyobrażenia wyspiarskiej Grecji. Czas płynie tu znacznie wolniej a w uszach brzmi dochodzący zewsząd dźwięk cykad, rozsławiony hitem zespołu Maanam.
Z wypalonego słońcem krajobrazu odcinają się białe, niczym kostki cukru domki, ozdobione niebieską farbą. Klimatu dopełniają życzliwi, acz ceniący niezależność mieszkańcy, oferujący kulinarne skarby swoich pastwisk i łowisk, podawane z anyżkowym posmakiem tradycyjnego ouzo.

Przy takiej ilości wysp odległości między wyspami są niewielkie, słońce nawet na chwilę nie oddaje panowania na nieboskłonie. A Meltemi – dominujący nad Cykladami północno – wschodni wiatr, niczym tchnienie Posejdona zaprasza spragnionych słońca i wiatru śmiałków do swojej krainy. Okazujmy jednak szacunek wobec jego żywiołu, bo błędów w żeglarskim rzemiośle łatwo nie wybacza.

Kiedy jechać na Cyklady?

Żeglować na Cykladach można od maja do połowy października. Najsympatyczniej jest według nas we wrześniu i w pierwszej dekadzie października. Woda jest wtedy nadal ciepła a turystów znacznie mniej. Łatwiej jest też o miejsce w porcie co w kraju dość wstrzemięźliwym w rozwoju infrastruktury żeglarskiej jest nie bez znaczenia.

Santorini podczas rejsu na życzenie organizowanego prze firmę "Słoń na horyzoncie"

Co zobaczyć w archipelagu Cyklad?

Pomysłów na trasę rejsu jest wiele. Po tym akwenie można żeglować dosłownie latami i ciągle być czymś zaskakiwanym. Ale nawet w ciągu tygodnia możemy zapewnić sobie piękne wspomnienia. Istotne jest gdzie zaczynamy i gdzie kończymy wakacje. Najłatwiej dostać się do Aten, gdzie w porcie Kalamaki jest największy wybór jachtów i katamaranów. Blisko lotniska jest druga baza czarterowa – Lavrion. Wybór jednostek jest tutaj mniejszy ale bliżej jest do wysp archipelagu Cyklad. Istnieje też możliwość zacząć rejs od razu w sercu wysp, lecąc lub płynąc na wyspę Paros lub Siros. Do miejsc, które warto wziąć pod uwagę, żeglując po Cykladach należą:

Przylądek Sounion

– z majestatyczną świątynią Posejdona, wskazującą drogę do Aten żeglarzom wracającym z morza

Kea

– pierwsza wyspa archipelagu z dobrze osłoniętym klimatycznym portem.

Kithnos

– gdzie w porcie Loutra warto wymoczyć nie tylko stare kości w termalnym strumieniu.

Siros

– administracyjna stolica Cyklad, z urzekającymi zabytkami i architekturą głównego miast
Ermopolis.

Mykonos

– imprezowa odpowiedź Cyklad na hiszpańską Ibizę, pocztówkowe wiatraki, plaże i tętniące życie nocne. Dla odreagowania starożytne Delos, wyspa-muzeum, słynna z wyroczni i stargożytnego centrum kultu Apolla. To właśnie Delos jest miejscem w którym wbity cyrkiel kreśli zasięg archipelagu Cyklad.

Serifos

– pełna uroku wyspa, gdzie można odpocząć od tłumu turystów.

Sifnos

– legendarne greckie Eldorado, bogate w złoto i srebro. Dziś centrum garncarstwa. Nie bak tu życzliwych ludzi i przepięknie położonych kościołów.

Milos

– z niezwykłą zatoką wewnątrz starego krateru wulkanu. W jej wnętrzu stolica Adamas i magiczna wioska rybacka Klima. Koniecznie trzeba odwiedzić białą plażę Sarakiniko i klify Kleftiko. A może komuś uda się znaleźć dłonie słynnego posągu Wenus?

Folegandros

– o niesamowitych klifach wysokich na 200 metrów oraz pięknych plażach.

Naxos

– największa wyspa archipelagu z atrakcyjnym miastem Chora, którego wizytówką jest Portara – brama słońca. To tutaj jest najwyższy szczyt Cyklad(1004m n.p.m.), na zboczach których znajduje się jaskinia w której mały Zeus chronił się przed gniewem ojca . Mamy też jedną z najpiękniejszych plaż Europy Agios Prokopios i destylarnię likieru cytrynowego przysmaku wyspy. Lista atrakcji jest długa i miejsce to trzeba zobaczyć!

Z żeglarskim pozdrowieniem

Adam Mrozowicz

Odpowiedz na kilka pytań, a my znajdziemy dla Ciebie idealny kierunek!

To zajmie Ci tylko chwilę, a Twoje odpowiedzi pomogą nam uszyć ofertę na miarę Twoich potrzeb.

Pytania i odpowiedzi

Czy to Wasz pierwszy rejs?

Zebraliśmy tu odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące rejsu katamaranem.

Jesteśmy w stanie wyczarterować jacht na każdym akwenie świata. Pomożemy też dostosować Ci termin do warunków pogodowych.

Nasze najbardziej popularne kierunki:

Grecja (Zatoka Sarońska, Wyspy Jońskie, Sporady), Chorwacja (część północna, część środkowa i część południowa), Czarnogóra, Włochy (Sardynia, Sycylia i Wyspy Liparyjskie), Malta i Gozo, Hiszpania (Baleary)

Seszele, Tajlandia, Karaiby, Polinezja, Wyspy Kanaryjskie

Więcej na naszym blogu: https://slonnahoryzoncie.com/blog/gdzie-jechac-na-pierwszy-rejs/

W naszej ofercie mamy niezawodne i komfortowe katamarany sprawdzonych przez nas producentów (m.in. Lagoon, Bali Catamarans, Fountaine Pajot, Nautitech-Bavaria).

Każdy z nich posiada:

 • olbrzymi kokpit,
 • część rekreacyjną na dziobie. Większe dwukadłubowce, posiadają dodatkowy kokpit tzw. Flying Bridge,
 • kokpit i mesę z kambuzem,
 • kabiny, które są znacznie bardziej przestronne niż na jachcie jednokadłubowym. Zazwyczaj pod pokładem mieszczą się cztery dwuosobowe kabiny oraz dodatkowo dwie jednoosobowe kabiny dziobowe / skipperskie,
 • zazwyczaj każda dwuosobowa kabina posiada własną toaletę, często z oddzielną kabiną prysznicową. 
 • kambuz podobnie jak na dużych jachtach jednokadłubowych składa się z kuchenki, piekarnika, zlewu, lodówki i zamrażalnika. Jest na tyle duży, że bez problemu mieści całe wyposażenie kuchenne oraz zapasy żywności na cały rejs. 
 • w messie zwykle mieści się dodatkowy stół oraz stanowisko skippera. 

Więcej na naszym blogu: https://slonnahoryzoncie.com/blog/katamaran-dlaczego-wybrac-go-rejs-morski/ 

Wystarczy, że skontaktujesz się z nami, a wspólnie omówimy szczegóły! 

Jeśli jesteś zainteresowany rejsem na życzenie skontaktuj się z nami wypełniając ankietę, mailowo lub telefonicznie podając następujące informacje: 

 • termin rejsu 
 • akwen, preferowany port początkowy i końcowy 
 • liczbę osób na jachcie (ewentualnie wiek dzieci) 
 • wymagania dotyczące jachtu: ilość kabin, wielkość jednostki, rocznik. 

W odpowiedzi zaproponujemy kilka jachtów do wyboru. Po podjęciu decyzji i wskazaniu upatrzonej jednostki podpisujemy umowę. 

Należy pamiętać, że bardzo popularne modele, od dobrych armatorów, w dobrej cenie rezerwowane są bardzo często z rocznym wyprzedzeniem. Pośpiech jest więc wskazany, jeżeli ma się upatrzony model i akwen oraz określony termin. 

Rejsy rodzinne są realizowane w formie rejsów na życzenie 

Cena rejsu zawiera: 

 • katamaran/jacht w terminie trwania rejsu,  
 • opiekę polskiego skippera,  
 • podstawowe szkolenie żeglarskie i opinię stażową po rejsie,  
 • sprzątanie katamaranu po rejsie. 

Cena rejsu nie zawiera: 

 • przelotu,  
 • ubezpieczenia (pomagamy w zakupie polisy ubezpieczeniowej),  
 • wejściówek na dodatkowe atrakcje, 
 • wyżywienia podczas rejsu,  
 • opłat portowych, 
 • paliwa, 
 • transferu pomiędzy lotniskiem a katamaranem. 

Wypełnij ankietę lub napisz do nas aby potwierdzić dostępność i otrzymać ofertę! 

Nie trzeba posiadać żadnego doświadczenia ani umiejętności żeglarskich. Nasz kapitan objaśni oraz nauczy Państwa wszystkiego co jest niezbędne, aby bezpiecznie i z przyjemnością żeglować.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?
Skontaktuj się z nami, chętnie udzielimy Ci wszystkich informacji lub wejdź na naszego bloga.
Napisz maila z zapytaniem