Skip to main content

Zatoka Sarońska

7 miejsc, które warto odwiedzić podczas rejsu po Zatoce Sarońskiej

Rejs blisko Aten – centrum starożytnego świata

Wybierając Zatokę Sarońską na akwen wakacyjnego rejsu, docieramy w dwa światy leżące od siebie na odległość wzroku. Z jednej strony Ateny – kolebka cywilizacji europejskiej. Tu odwiedzisz miejsca gdzie rodziła się starożytna myśl filozoficzna i wprowadzono pierwszą demokrację. Możesz obserwować słynną zmianę warty, przemierzać wąskie uliczki ateńskiej Plaki i spojrzeć z akropolskiego wzgórza na pejzaż stolicy Attyki. Dziś to wielkie miasto pełne klasycznych zabytków, gwaru, gospodarczych i społecznych problemów. Z drugiej strony magiczne, kolorowe, ujmujące charakterem i usposobieniem mieszkańców oraz wybitną kuchnią wyspiarskie życie. Z jednej strony skwar i tłum z drugiej orzeźwiający wiatr i kameralne plaże.
Ateny to łatwo dostępny drogą lotniczą, jeden z najstarszych portów na świecie. miejsce startu do poznania urokliwych miejsc w Zatoce Sarońskiej – bramy do krainy 1000 greckich wysp, którą można zwiedzać całe życie i ciągle być zaskakiwanym.

To czego tu nie zabraknie to:

piękna pogoda, wyborna kuchnia, piękne krajobrazy, niezwykła historia, unikalna architektura, życzliwi, greccy wyspiarze, kąpiele w ciepłym, kryształowym morzu, malutkie plaże…
A z pokładu komfortowego i bezpiecznego, pływającego domu, masz możliwość obserwacji tych wszystkich miejsc z perspektywy niedostępnej zwykłym turystom zamkniętym w hotelowych pokojach.

Proponujemy poznać kilka opisanych poniżej miejsc. Żeglujemy pomiędzy nimi na akwenie, osłoniętym od słynnego greckiego wiatru nazywającego się MELTEMI, które wypełnia żagle na Cykladach – archipelagu rozsławionym polskim przebojem grupy Manam.

1. Agistri

Ta mała wysepka zaledwie kilka godzin od tętniących życiem i zgiełkiem Aten, jest przyjaznym miejscem na na aktywny wypoczynek na łonie natury. Jest tutaj sporo szlaków ze wspaniałym widokiem na morze i kolorowe miasteczka. Zewsząd dochodzi woń dojrzewających cytrusów i odgłosy wolno biegajacych międy drzewami oliwnymi kóz. Kolorytu dodają charakterystyczne białe greckie kościoły z niebieskimi dachami. Kameralne plaże zachęcają do kąpieli a leniwa atmosfera pozwala zaznać zasłużonego relaksu.

2. Epidauros

To miejsce rozsłąwione w antycznym świecie jako poprzez sanktuarium Asklepiosa – boga uzdrowiciela. To taki nasz Ciechocinek, do którego ówcześni zacni obywatele wybierali się dla podreperowania zdrowia fizycznego i psychicznego. Do dziś można tam odwiedzać ruiny świątyni niegdyś ociekającej złotem i kością słoniową, stadion z zachowaną linią staru 180 metroej bieżni oraz przede wszystkim pobliskiego teatru, jednego z największych w starożytnej Grecji. Jest najlepiej zachowany i do tej pory posiada genialną akustykę przy której odgłos złamanej zapałki słychać doskonale w odległym 55 rzędzie widowni. Miejsce to jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Poza architektoniczną podróżą w czasie i wybornym jedzeniem w tawernach położonych w sąsiedztwie portu Epidauros to miejsce, którego wprost grzechem jest nie odwiedzić, żeglując po Zatoce Sarońskiej.

3. Półwysep Methana

Ten półwysep to jakby klejnot przytwierdzony do Peloponezu wąziutkim przesmykiem. Jedną z atrakcji jest tu bez wątpienia wulkaniczna przeszłość półwyspu. Wyprawa do wygasłego ponad 2000 lat temu krateru o średnicy ok 100m, kąpiel w gorących, leczniczych źródłach czy spacer fragmentem tutejszego systemu oznakowanych ścieżek, liczących
kilkadziesiąt kilometrów długości to niektóre z pomysłów aby na długo zapamiętać ten urokliwy zakątek świata. Nie brakuje też malowniczych miasteczek, starożytnego akropolu i wielu kuszących specjałami swojskiej kuchni tawern.
Sprawdzonym przez nas miejscem na rejsowy postój jest urokliwe miasteczko Vathi.

4. Poros

Miasto Poros, stolica wyspy o tej samej nazwie to miejsce jakby zaprojektowane aby gościć żeglarskie załogi. Znajduje się tu jedno z najdłuższych nabrzeży gdzie cumują jachty. Ciągnie się ono wzdłuż wąskiego kanału dzielącego wyspę od Peloponezu. To wręcz symbioza niezliczonych kawiarni i restauracji, sklepów z pamiątkami tak blisko jachtu, że można wręcz z pokładu zamówić deser. Można tu zatopić się w labiryncie barwnych uliczek miasta raz po raz natrafiając na atrakcję, których tu nie brakuje. A to wszystko skąpane w zieleni drzew i krzewów, których na wyspie nie brakuje. Bardzo kontrastuje to z surowym krajobrazem dominującym na pobliskich Cykladach.

Port Poros, rejs rodzinny katamaranem ze słoniem na horyzoncie, Grecja - Zatoka Sarońska

5. Perdika

Znajduje się na wyspie Egina, będącej tradycyjnie pierwszym lub ostatnim portem odwiedzanym podczas rejsów w Zatoce Sarońskiej. Jest to czarująca wioska rybacka wciśnięta w malutką zatoczkę. Jest to być może najlepsze miejsce w tej części Grecji, gdzie można skosztować wybornych ryb i darów morza. A ucztować będziemy z widokiem na pobliską wysepkę Moni, co przy zachodzie słońca jest doznaniem niezapomnianym. Z historycznych ciekawostek – w XVI wieku słynny pirat Barbarossa wybrał to miejsce jako swą kryjówkę.

6. Ermioni

Ta urokliwa, usytuowana w naturalnej zatoczce wioska z malutkim portem jest często wybierana przez turystów na miejsce spędzania wakacji. W dużej mierze skłądają się na to bezpieczne i pozwalające zaznać relaksu plaże i kryształowa woda. Jest to też świetna baza wypadowa do zwiedzania atrakcji Peloponezu. Region gdzie leży Ermioni jest znany z wybornych owoców granatu, winnic oraz oliwy z oliwek określanej jako jednej z najlepszych w Grecji.
Po zaznaniu kąpieli słonecznej i morskiej warto się przejść nabrzeżem podziwiając widok na wyspy Dokos i Hydrę.

6. Hydra

Ta perła zatoki Sarońskiej o wspaniałej historii stała się modna wśród współczesnych artystów pół wieku temu. A za celebrytami ciągną turyści. Przepięknie położona stolica wyspy, przeżyła swój renesans i rozkwitła w pełni, przyciągając kolejne pokolenia zauroczonych nią podróżnych. Dzięki gospodarności przodków, miasto pełne jest okazałych rezydencji. Ukochał je sobie Leonar Cohen, tworząc tu wiele ze swoich hitów. Olbrzymiego rozgłosu wśród odwiedzający jest fakt, że jedynym legalnym środkiem transportu są tu niestrudzone osiołki. Zdjęcie z nimi obowiązkowe niczym z owczarkiem podhalańskim na krupówkach! Poza nimi są tylko 2 samochody zbierające nieczystości.
Oszczędzajcie tu wodę – na wyspie nie ma żadnego naturalnego źródła a mieszkańcy korzystają z rurociągu biegnącego aż z Peloponezu!

grecja hydra rejs osiolki

Z żeglarskim pozdrowieniem

Adam Mrozowicz

Odpowiedz na kilka pytań, a my znajdziemy dla Ciebie idealny kierunek!

To zajmie Ci tylko chwilę, a Twoje odpowiedzi pomogą nam uszyć ofertę na miarę Twoich potrzeb.

Pytania i odpowiedzi

Czy to Wasz pierwszy rejs?

Zebraliśmy tu odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące rejsu katamaranem.

Jesteśmy w stanie wyczarterować jacht na każdym akwenie świata. Pomożemy też dostosować Ci termin do warunków pogodowych.

Nasze najbardziej popularne kierunki:

Grecja (Zatoka Sarońska, Wyspy Jońskie, Sporady), Chorwacja (część północna, część środkowa i część południowa), Czarnogóra, Włochy (Sardynia, Sycylia i Wyspy Liparyjskie), Malta i Gozo, Hiszpania (Baleary)

Seszele, Tajlandia, Karaiby, Polinezja, Wyspy Kanaryjskie

Więcej na naszym blogu: https://slonnahoryzoncie.com/blog/gdzie-jechac-na-pierwszy-rejs/

W naszej ofercie mamy niezawodne i komfortowe katamarany sprawdzonych przez nas producentów (m.in. Lagoon, Bali Catamarans, Fountaine Pajot, Nautitech-Bavaria).

Każdy z nich posiada:

 • olbrzymi kokpit,
 • część rekreacyjną na dziobie. Większe dwukadłubowce, posiadają dodatkowy kokpit tzw. Flying Bridge,
 • kokpit i mesę z kambuzem,
 • kabiny, które są znacznie bardziej przestronne niż na jachcie jednokadłubowym. Zazwyczaj pod pokładem mieszczą się cztery dwuosobowe kabiny oraz dodatkowo dwie jednoosobowe kabiny dziobowe / skipperskie,
 • zazwyczaj każda dwuosobowa kabina posiada własną toaletę, często z oddzielną kabiną prysznicową. 
 • kambuz podobnie jak na dużych jachtach jednokadłubowych składa się z kuchenki, piekarnika, zlewu, lodówki i zamrażalnika. Jest na tyle duży, że bez problemu mieści całe wyposażenie kuchenne oraz zapasy żywności na cały rejs. 
 • w messie zwykle mieści się dodatkowy stół oraz stanowisko skippera. 

Więcej na naszym blogu: https://slonnahoryzoncie.com/blog/katamaran-dlaczego-wybrac-go-rejs-morski/ 

Wystarczy, że skontaktujesz się z nami, a wspólnie omówimy szczegóły! 

Jeśli jesteś zainteresowany rejsem na życzenie skontaktuj się z nami wypełniając ankietę, mailowo lub telefonicznie podając następujące informacje: 

 • termin rejsu 
 • akwen, preferowany port początkowy i końcowy 
 • liczbę osób na jachcie (ewentualnie wiek dzieci) 
 • wymagania dotyczące jachtu: ilość kabin, wielkość jednostki, rocznik. 

W odpowiedzi zaproponujemy kilka jachtów do wyboru. Po podjęciu decyzji i wskazaniu upatrzonej jednostki podpisujemy umowę. 

Należy pamiętać, że bardzo popularne modele, od dobrych armatorów, w dobrej cenie rezerwowane są bardzo często z rocznym wyprzedzeniem. Pośpiech jest więc wskazany, jeżeli ma się upatrzony model i akwen oraz określony termin. 

Rejsy rodzinne są realizowane w formie rejsów na życzenie 

Cena rejsu zawiera: 

 • katamaran/jacht w terminie trwania rejsu,  
 • opiekę polskiego skippera,  
 • podstawowe szkolenie żeglarskie i opinię stażową po rejsie,  
 • sprzątanie katamaranu po rejsie. 

Cena rejsu nie zawiera: 

 • przelotu,  
 • ubezpieczenia (pomagamy w zakupie polisy ubezpieczeniowej),  
 • wejściówek na dodatkowe atrakcje, 
 • wyżywienia podczas rejsu,  
 • opłat portowych, 
 • paliwa, 
 • transferu pomiędzy lotniskiem a katamaranem. 

Wypełnij ankietę lub napisz do nas aby potwierdzić dostępność i otrzymać ofertę! 

Nie trzeba posiadać żadnego doświadczenia ani umiejętności żeglarskich. Nasz kapitan objaśni oraz nauczy Państwa wszystkiego co jest niezbędne, aby bezpiecznie i z przyjemnością żeglować.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?
Skontaktuj się z nami, chętnie udzielimy Ci wszystkich informacji lub wejdź na naszego bloga.
Napisz maila z zapytaniem