Skip to main content

Rejs z dziećmi – w jakim wieku dziecko może popłynąć na rejs?

Rejs z dziećmi? Czy wakacje pod żaglami to dobry pomysł dla rodzin z dziećmi? W jakim wieku powinny być nasze pociechy aby zamienić hotel na katamaran? Odpowiedzi na powyższe pytania udzielamy w oparciu o to co nasze załogi i my sami doświadczamy, żeglując z dziećmi w różnym wieku i na różnych akwenach świata.

dzieci siedzące w kamizelkach ratunkowych na siatce katamaranu podczas rejsu rodzinnego w Chorwacji

Rejs z dziećmi?

Rejs z dziećmi? To bardzo częste pytanie, które słyszymy od naszych klientów. Zwłaszcza w ostatnich latach, kiedy coraz częściej organizujemy rejsy dla rodzin z dziećmi. Odpowiedzi na powyższe pytanie udzielamy w oparciu o doświadczenie nasze i naszych klientów, żeglujących z dziećmi w różnym wieku i na różnych akwenach.

Dzieci na jachcie – jak onegdaj bywało

Dawniej po prostu rejsów dla rodzin z dziećmi nie było. Tylko rodziny, które miały tradycje żeglarskie, zabierały swoje pociechy na morze. Było to zazwyczaj jedno dziecko w załodze złożonej z dorosłych uczestników. Podążając za wspomnieniami mojej żony Barbary Mrozowicz, której ojciec Zbigniew Wasilewski był kapitanem starej daty, dziecko takie często nie miało wymarzonych wakacji. Rejsy odbywały się głównie na zimnym i kapryśnym Bałtyku, na jachtach, na których komfort załogi nie był priorytetem. W czasie gorszych warunków, kilkuletnia dziewczynka była przywiązywana przez przezornych rodziców do masztu z miską między nogami. Ci ostatni dawali w tym czasie szkołę przetrwania, wygłodniałym adrenaliny adeptom żeglarstwa. Marną pociechą była dla dziecka obietnica lodów w Szwecji czy Danii, do których ze względu na warunki i tak rzadko dopływali.

Osobiście nie dziwię się swojej żonie, że zamiera na sam pomysł żeglowania po naszym morzu. Trasą Trzebież – Bornholm tatuś przewiózł ją wystarczająco dużo razy, aby tam z ochotą wracać  Ale w końcu tak hartowała się stal i teraz to ona wprowadza w żeglarski świat nowe osoby. Także swoje dzieci. Robi to jednak w swój łagodny i ciepłolubny sposób.

Czym skorupka za młodu nasiąknie

Mając na względzie doświadczenia własne, a także te podpatrzone przez lata w żeglarskim środowisku, wyszliśmy już w czasie ciąży z założenia, że stronić od żeglarstwa i podroży nie zamierzamy. Do siódmego miesiąca także lekarz prowadzący nie zgłaszał przeciwwskazań wobec naszego trybu życia. Efektem było spędzenie w błogosławionym stanie 5 tygodni na jachcie i kilkanaście lotów na różnych dystansach. Nasza córka Tosia, ledwie skończyła 3 miesiące życia, spędziła z nami 3 tygodnie na Karaibach, z czego dwa na pokładzie katamaranu. Do zakończenia drugiego roku życia, mała ma za sobą 9 tygodni pod żaglami.

katamran w Chorwacji. Dzieci bawią się pod żaglem

Oczywiście pobyt małego na jachcie dziecka jest pewnym wyzwaniem dla rodziców. Zwłaszcza kiedy jeden z rodziców zajmuje się jachtem i załogą. Najtrudniejszy był czas kiedy Tosia miała 11 miesięcy i zabierała się na poważnie za chodzenie, które jeszcze nie wychodziło jej najlepiej. Wtedy tych klika schodków z mesy w dół pływaka było realnym zagrożeniem jej bezpieczeństwa. Na pokładzie zagrożenia w zasadzie nie było, gdyż na naszych rejsach z dziećmi staramy się zawsze montować specjalną siatkę, chroniącą burty jachtu. Inna sprawa, że rejsy takie organizujemy zawsze na katamaranach, na których prawie nie ma przechyłów i jest dużo więcej miejsca niż na jachtach jednokadłubowych.

kapitan Adam Mrozowicz z dziećmi za kołem sterowym wyczarterowanego w Chorwacji katamaranu

Trzymiesięczne dziecko po prostu leży w tym miejscu, w którym je ulokujemy, a starsze traktują katamaran jak jedną wielką bazę, penetrując jej wszystkie zakątki. Oczywiście rodzice i załoga nie pozostawiają najmłodszych bez opieki i zawsze ktoś czujnym okiem dba o ich bezpieczeństwo. Zresztą wbrew pozorem dzieci mają więcej instynktu samozachowawczego niż nam, rodzicom się wydaje. Bardzo szybko adaptują się do życia na jachcie, który po rejsie z żalem albo i łzami w oczach opuszczają. Szczerość dziecka jest bezdyskusyjna więc kiedy słyszymy wyznania, że te wakacje na katamaranie były najlepsze jaki przeżyły, jesteśmy naprawdę wzruszeni.

młodzi załoganci kręcą kabestan wyczarterowanego katamaranu w porcie Trogir w Chorwacji

Z naszych obserwacji wynika, że czekanie z podjęciem aktywnego wypoczynku z żeglarstwem włącznie, może przynieść odwrotne od zamierzonych efekty. Rodzice trzymają swoje pociechy pod kloszem, z dala od nadmiernych bodźców i mniej lub bardziej realnego niebezpieczeństwa.  Bywa, że starsze, czasem kilkunastoletnie dzieci, przyzwyczajone do wakacji w hotelu albo, o zgrozo – przed komputerem, trudniej się odnajdują w nowych warunkach. Nie są też tak bardzo otwarte na poznawanie żeglarskich zagadnień i adekwatnych do wieku obowiązków, tym samym wyciągając mniej frajdy dla siebie. Małe dzieci „kupują” wszystko z olbrzymim przejęciem, angażując się, bawiąc i ciesząc na 100%.

rejs karaiby wyspa moryeou

O czym pamiętać jadąc na rejs z dziećmi

Rejs morski na pokładzie katamaranu jest świetnym sposobem na spędzenia wakacji w nowy, ciekawy sposób. Niemal cały dzień spędzamy na powietrzu w otoczeniu czystej, ciepłej wody i niesamowitych krajobrazów. Ale najważniejsze, że jesteśmy z rodziną tak blisko, że mamy świetną okazję obserwować jak rozwiją się nasze dzieci. A w tym wypadku ich wiek nie ma znaczenia.

Pamiętajmy tylko, aby decydując się jechać z dziećmi, zadbać aby to był rejs dla rodzin z dziećmi! To cały sukces aby wszyscy jechali na jednym wózku. Inaczej bezdzietni załoganci mogą źle znosić obecność naszych pociech, ich płacz albo ograniczenia związane choćby z ich potrzebą snu. Jeżeli mamy zaprzyjaźnione rodziny z dziećmi albo gotowych na wszystko dziadków, możemy pomyśleć o rejsie na życzenie, który w pełni będzie przygotowany pod Wasze potrzeby i oczekiwania.

Matki z dziećmi na siatce katamaranu podczas rejsu w Czarnogórze

Z żeglarskim pozdrowieniem

Adam Mrozowicz

Odpowiedz na kilka pytań, a my znajdziemy dla Ciebie idealny kierunek!

To zajmie Ci tylko chwilę, a Twoje odpowiedzi pomogą nam uszyć ofertę na miarę Twoich potrzeb.

Pytania i odpowiedzi

Czy to Wasz pierwszy rejs?

Zebraliśmy tu odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące rejsu katamaranem.

Jesteśmy w stanie wyczarterować jacht na każdym akwenie świata. Pomożemy też dostosować Ci termin do warunków pogodowych.

Nasze najbardziej popularne kierunki:

Grecja (Zatoka Sarońska, Wyspy Jońskie, Sporady), Chorwacja (część północna, część środkowa i część południowa), Czarnogóra, Włochy (Sardynia, Sycylia i Wyspy Liparyjskie), Malta i Gozo, Hiszpania (Baleary)

Seszele, Tajlandia, Karaiby, Polinezja, Wyspy Kanaryjskie

Więcej na naszym blogu: https://slonnahoryzoncie.com/blog/gdzie-jechac-na-pierwszy-rejs/

W naszej ofercie mamy niezawodne i komfortowe katamarany sprawdzonych przez nas producentów (m.in. Lagoon, Bali Catamarans, Fountaine Pajot, Nautitech-Bavaria).

Każdy z nich posiada:

 • olbrzymi kokpit,
 • część rekreacyjną na dziobie. Większe dwukadłubowce, posiadają dodatkowy kokpit tzw. Flying Bridge,
 • kokpit i mesę z kambuzem,
 • kabiny, które są znacznie bardziej przestronne niż na jachcie jednokadłubowym. Zazwyczaj pod pokładem mieszczą się cztery dwuosobowe kabiny oraz dodatkowo dwie jednoosobowe kabiny dziobowe / skipperskie,
 • zazwyczaj każda dwuosobowa kabina posiada własną toaletę, często z oddzielną kabiną prysznicową. 
 • kambuz podobnie jak na dużych jachtach jednokadłubowych składa się z kuchenki, piekarnika, zlewu, lodówki i zamrażalnika. Jest na tyle duży, że bez problemu mieści całe wyposażenie kuchenne oraz zapasy żywności na cały rejs. 
 • w messie zwykle mieści się dodatkowy stół oraz stanowisko skippera. 

Więcej na naszym blogu: https://slonnahoryzoncie.com/blog/katamaran-dlaczego-wybrac-go-rejs-morski/ 

Wystarczy, że skontaktujesz się z nami, a wspólnie omówimy szczegóły! 

Jeśli jesteś zainteresowany rejsem na życzenie skontaktuj się z nami wypełniając ankietę, mailowo lub telefonicznie podając następujące informacje: 

 • termin rejsu 
 • akwen, preferowany port początkowy i końcowy 
 • liczbę osób na jachcie (ewentualnie wiek dzieci) 
 • wymagania dotyczące jachtu: ilość kabin, wielkość jednostki, rocznik. 

W odpowiedzi zaproponujemy kilka jachtów do wyboru. Po podjęciu decyzji i wskazaniu upatrzonej jednostki podpisujemy umowę. 

Należy pamiętać, że bardzo popularne modele, od dobrych armatorów, w dobrej cenie rezerwowane są bardzo często z rocznym wyprzedzeniem. Pośpiech jest więc wskazany, jeżeli ma się upatrzony model i akwen oraz określony termin. 

Rejsy rodzinne są realizowane w formie rejsów na życzenie 

Cena rejsu zawiera: 

 • katamaran/jacht w terminie trwania rejsu,  
 • opiekę polskiego skippera,  
 • podstawowe szkolenie żeglarskie i opinię stażową po rejsie,  
 • sprzątanie katamaranu po rejsie. 

Cena rejsu nie zawiera: 

 • przelotu,  
 • ubezpieczenia (pomagamy w zakupie polisy ubezpieczeniowej),  
 • wejściówek na dodatkowe atrakcje, 
 • wyżywienia podczas rejsu,  
 • opłat portowych, 
 • paliwa, 
 • transferu pomiędzy lotniskiem a katamaranem. 

Wypełnij ankietę lub napisz do nas aby potwierdzić dostępność i otrzymać ofertę! 

Nie trzeba posiadać żadnego doświadczenia ani umiejętności żeglarskich. Nasz kapitan objaśni oraz nauczy Państwa wszystkiego co jest niezbędne, aby bezpiecznie i z przyjemnością żeglować.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?
Skontaktuj się z nami, chętnie udzielimy Ci wszystkich informacji lub wejdź na naszego bloga.
Napisz maila z zapytaniem