Palcem po mapie cz. 1

W pierwszej części zabieramy was do środkowej Chorwacji a startujemy w marinach: Rogoźnica, Kremik, Trogir, Vodice, Sibenik

Chorwacja jest krajem obdarzonym zdecydowanie najatrakcyjniejszymi możliwościami do spędzania wakacji zwłaszcza jachtem. Ilość pomysłów na trasy tygodniowych rejsów jest wystarczająca na zorganizowanie wielu lat wakacji. Najważniejsze jednak gdzie zaczynamy i kończymy nasz aktywny wypoczynek. W serii palcem po mapie na blogu Słonia na horyzoncie, będziemy proponować wam najciekawsze naszym zdaniem miejsca do zobaczenia uwzględniając akweny wokół najpopularniejszych baz czarterowych.

Primosten można porównać do perły w koronie dalmackiego wybrzeża. Miasto ulokowano na małej pagórkowatej wyspie, która dawniej była połączona z lądem przy pomocy ruchomego drewnianego mostu. Potem most został zastąpiony nasypem. Spacer po starówce a przede wszystkim niezapomniany widok na morską głębinę i siedem wysepek otaczających Primosten, zwłaszcza o zachodzie słońca, na długo pozostaje w pamięci.

trogir

Trogir to miasto portowe z urzekającą starówką, przez wielu uważaną za ładniejszą niż ta w Splicie. W 1997 roku ta właśnie część miasta, nazywana „Małą Wenecją” została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Architektura, klimat wąskich uliczek oraz chorwackie przysmaki sprawiają że przy reprezentacyjnej promenadzie cumują najokazalsze jachty z całego świata.

milna

Dwie godziny żeglugi od Trogiru znajduje się Miejscowość Milna a w niej urocza marina. Jest to jedno z niewielu miejsc na świecie gdzie stojąc na jachcie można odstawić filiżankę kawy na stolik portowej tawerny. Miejsce to jest idealnym miejscem na pierwszy kontakt z wyspiarską Chorwacją. Niczym wrota pomiędzy wyspami Brac i Solta.

vis

Hvar jest dziś uważany za jedną z dziesięciu najpiękniejszych wysp na świecie. Miasto Hvar posiada piękną starówkę i stary port. Jego dumą jest najstarszy w Europie teatr miejski. Starówka to również liczne kafejki i restauracje, najciekawsze z nich znajdują się w okolicach centralnego punktu, którym jest Rynek. Koniecznie trzeba wejść do twierdzy Fortica Spanjola wznoszącej się 90 metrów nad miastem z której rozpościera się zapierający dech w piersi widok na miasto i zatokę. Hvar to także wyspa słynąca z upraw lawendy. Wszędzie więc ją można kupić, tak jak mydła i olejki lawendowe. Życie nocne Hvaru w lecie jest jednym z najbogatszych na całym Adriatyku. Miasto oddycha szczególną atmosferą i zawsze coś się w nim dzieje. Zabawa trwa do późnych godzin nocnych, a goście mogą odwiedzać liczne imprezy, restauracje, tawerny, kluby i podobne miejsca.

grotaJedną z niezaprzeczalnych atrakcji miejscowości Vis jest bez wątpienia stary bunkier dla łodzi podwodnych. Drugą jest usytuowana nieopodal na malutkiej wysepce Bisevo zachwycająca Błękitna Grota gdzie promienie słońca przechodzące podwodnym korytarzem oświetlają wodę wewnątrz jaskini, nadając jej przy tym przepiękną srebrno – błękitną barwę.. Samo miasto Vis oferuje kilka wartych uwagi sklepów z pamiątkami, kilka przyjemnych kawiarni i pyszne lody. Warto też wybrać się na spacer po okolicy.

RogoznicaRogoźnica. To tutaj znajduje się jeden z lepiej zaopatrzonych targów rybnych. To dobry moment na przyrządzenie pysznej kolacji na jachcie. W porcie tym jest jedna z najbardziej okazałych portów jachtowych w Chorwacji, która sama w sobie jest celem wycieczek. Jest tutaj też plaża z dobrym zejściem do wody dla amatorów wodnego szaleństwa.

sibenikSibenik to najstarsze miasto rodowe Chorwatów na wschodnim wybrzeżu Adriatyku. Znajduje się nad ujściem rzeki Krka do morza adriatyckiego. Jest to miasto będące żeglarską destynacją nr. 1 na świecie wg. National Geographic Magazine. Zbudowaną tu Katedrę św. Jakuba wpisano na listę światowego dziedzictwa Unesco a Twierdza św. Mikołaja to jedna z najbardziej majestatycznych warowni chorwackiego wybrzeża. O dowolnej porze Sibenik jest nie lada atrakcją dla amatorów fotografii.

krkaSkradin koło wodospadów Krka posiada piękną marinę, niesamowity urok, i wiele klimatycznych knajpek z pysznym chorwackim jedzeniem.. Wiele osób traktuje Skradin jako miejscowość przesiadkową do wodospadów Krka. To obok Plitwickich Jezior to najpopularniejszy park narodowy w Chorwacji.  Tutejsze kaskady wodne wprawiają w zachwyt odwiedzających. W parkowym Monastyrze można zaś oddać się metafizycznym refleksjom. W tym rejonie Chorwacji to miejsce, które zdecydowanie trzeba zobaczyć.

vodiceVodice to miasto posiada piękną promenadę, plażę z atrakcjami dla dzieci ale przede wszystkim przyciąga ludzi chętnych na wieczorne zabawy. Bez względu na wiek, krew zaczyna tutaj szybciej krążyć w żyłach :) A zasobność konta trudno utrzymać w starciu z niezwykle wabiącym asortymentem pamiątek…

zirieWysepka Żirje posiada przepiękną i cicha zatoczkę, która pozwoli nam odpocząć po szaleństwach nocy spędzonej w Vodice. Możemy kąpać bez końca w słońcu i w morzu. A na spacer można się wybrać na ruiny twierdzy, skąd rozpościera się przepiękny widok na archipelag Kornatów – o zachodzie słońca bezcenny. A wieczorem w jedynej tawernie w zatoce ugości nas miejscowa gospodyni. Nie ma rozbudowanego menu, do wyboru tylko ryba lub mięso, ale za to świeże i pyszne.