Malta

 Malta

Charakterystyka

Malta to kraj na styku kultur i geograficzny pępek Morza Śródziemnego. W tym niewielkim, usytuowanym na kilku wyspach kraju, wieki historii splatają się z nowoczesnością. To tutaj znajduje się najbardziej na południe wysunięta stolica Europy. Od wieków jest to pierwszy w tym rejonie bastion chrześcijaństwa, które zapoczątkował sam św. Paweł, którego statek rozbił się na wyspie. Tego bastionu strzeże jeden z najbardziej niesamowitych naturalnych portów Świata –  Valetta, z niezdobytą w bitwie twierdzą otaczającą miasto. Sama nazwa Valletta pochodzi od nazwiska jednego z Mistrzów Zakonu Maltańskiego, który stąd się wywodzi. Stolica najpiękniej wygląda latem kiedy celebrowane jest święto wniebowstąpienia NMP oraz podczas słynnego festiwalu jazzowego. Atrakcje miasta zostały wpisane na Listę Dziedzictwa UNESCO. Trzeba tu zaznaczyć, że na Malcie są budowle wznoszone na długo przed egipskimi piramidami!  Na Malcie wszyscy porozumiewają się po angielsku i panuje ruch lewostronny. Klimat biegnących stromo w dół do portu wąskich uliczek jest niezapomniany. Całości dopełniają piękne zabytki sakralne i luksusowe jachty, których przez korzystne prawo, jest tu zarejestrowanych  prawdopodobnie najwięcej na świecie.

Poza zabytkami skarbem Malty jest różnorodne, skaliste wybrzeże, kolorowe plaże, klify wpisane na listę UNESCO , oraz jedna z najatrakcyjniejszych w Europie „Blue Lagoon”  w której będąc jachtem można zostać na noc. Koniecznie także trzeba się wybrać w głąb wysp aby podejrzeć maltański urok. Malta jest także rajem dla nurków i wspinaczy.

Dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna i żeglarska oraz bardzo dogodne połączenia lotnicze sprawiają, że rejs na Malcie to bardzo ciekawy i oryginalny pomył. Najlepiej wybrać się tu na rejs w letnie miesiące, kiedy pogoda jest gwarantowana a przeważające wiatry północno-zachodnie pozwolą na zaplanowanie przyjemnej żeglugi.

029
002
WodospadyKrka

Co możemy zobaczyć

  • Stolicę Vallettę – fantastyczny port, fortyfikacje, katedry, plaże, życie nocne, Pałac Wielkiego Mistrza,
  • Blue Lagoon – wyjątkowe miejsce o lazurowym kolorze wody sięgającej w najpłytszym miejscu ok. 60 cm
  • Wyspa Gozo – z najstarszymi megalitycznymi budowlami na świecie wznoszonymi 3600 lat p.n.e
  • Klimatyczne miasteczka i małe wioski na Malcie i na Gozo
  • Blue Grotto – ciekawa grota, do której możemy z katamaranu wpłynąć pontonem
  • Klify – wpisane na Listę UNESCO
  • Fantastyczne plaże
  • Morski park rozrywki z możliwością pływania z delfinami
  • Mariny, muzea, pałace, kościoły, restauracje…

Dla kogo?

Piękna wyspa dla każdego amatora zwiedzania zatoczek z pokładu jachtu.