Rejsy katamaranami

Rejsy na życzenie

min. cały katamaran

Wróć do listy wszystkich artykułów
Seszele – raj na ziemi

Seszele to archipelag 115 wysp, rozrzuconych na Oceanie Indyjskim, jakieś 1500 kilometrów na wschód od afrykańskiego wybrzeża. Idealne warunki pogodowe trwają tu przez cały rok, a niebo zawsze jest niemożliwie błękitne. Ten tropikalny raj na ziemi oferuje urlopowiczom wszystko, o czym tylko zamarzą: od niezrównanych białych plaż, przez świeże egzotyczne owoce, po miejsca wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO i jedyną w swoim rodzaju, dziką przyrodę.

Tętniąca życiem Wyspa Mahe

Mahe to największa i najbardziej zróżnicowana wyspa archipelagu, na której znajduje się Victoria – stolica Seszeli. Nazwa wyspy pochodzi od byłego francuskiego gubernatora Mahé de La Bourdonnais, chociaż pierwotnie nazywała się „Ile d’Abondance”, czyli „Wyspa obfitości”. Znajdziemy tu kolorowe, drewniane kreolskie domki, górzysty krajobraz i odosobnione zatoczki, wszystko w otoczeniu bujnej roślinności. Jeśli chodzi o plaże, najbardziej znaną na wyspie jest Beau Vallon, położona na północnym zachodzie. Jest to również turystyczne centrum wyspy,  niemal tak samo gwarne jak sama stolica. Dla tych, którzy chcą choć trochę zapoznać się z kulturą kreolską, zwiedzanie Victorii to obowiązkowy punkt programu. Założone pod koniec XVIII w. przez Francuzów miasto zamieszkuje ponad 1/3 obywateli Republiki Seszeli, a nawet ci, którzy mieszkają gdzie indziej, w Victorii pracują i robią zakupy.

Morski Park Narodowy Sainte Anne

Teren parku obejmuje sześć małych wysp i otaczające je laguny. Wyspy znajdujące się w parku to , Ile Cachée, Moyenne Island, Round Island, Long Island i największa z grupy, Sainte Anne Island. Tutejsze krystalicznie czyste wody zamieszkuje mnóstwo gatunków ryb i innych morskich stworzeń. Podczas snorkelingu można podziwiać koralowce o wszelkich kształtach, rozmiarach i kolorach. Morski Park Narodowy Sainte Anne obejmuje podwodne łąki trawy morskiej, gdzie nierzadko można spotkać żerujące żółwie zielone. Odwiedzający mogą nawet mieć okazję popływać z żółwiami jastrzębiowatymi lub obserwować delfiny butlonose, co będzie naprawdę niezapomnianym przeżyciem.

Praslin i plaża Anse Lazio

Główną atrakcją wyspy jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO Vallée de Mai, której wygląd pozostaje w dużej mierze niezmieniony jeszcze od czasów prehistorycznych. Dzięki temu spacer przez prawie 20-hektarowy, przypominający dżunglę rezerwat sprawia, że możemy się poczuć jak pierwsi ludzie, którzy kiedykolwiek postawili tu stopę. Vallée de Mai to jedyne na świecie miejsce, gdzie naturalnie występuje palma Coco de mer, wytwarzająca największe nasiona w całym królestwie roślin. Orzech tej palmy dojrzewa od 6 do 10 lat i zwykle osiąga rozmiar 40-50 cm średnicy, a waży od 15 do 30 kilogramów. Ma wyjątkowy kształt, porównywany do…różnych części kobiecego ciała. Północno-wschodnie i zachodnie wybrzeże wyspy Praslin może poszczycić się długimi, piaszczystymi plażami. Jedną z nich jest Anse Lazio, uznawana za jedną z najpiękniejszych plaż świata. Jej sceneria jest naprawdę pocztówkowa – z niesamowicie błękitną wodą, sięgającymi nieba palmami, drzewami tamanu i łagodnymi, zalesionymi wzgórzami w tle.

Curieuse

Curieuse jest piątą co do wielkości z wewnętrznych wysp Seszeli i zbliża nas do nieskażonej dzikiej przyrody tak bardzo, jak tylko możemy sobie tego życzyć. Ta stosunkowo mała wyspa mieści ogromne pokłady bioróżnorodności, a jej najsłynniejszym mieszkańcem jest żółw olbrzymi. Ten gatunek jest endemiczny dla Seszeli i jeszcze 20 lat temu był zagrożony wyginięciem. Od tego czasu podjęto wysiłki, by przywrócić populację do jej środowiska naturalnego – największym wśród takich żółwich sanktuariów jest wyspa Curieuse. Żółwie wędrują tu swobodnie po plaży i można je podziwiać do woli. A jest na co popatrzeć, bo te olbrzymy mogą ważyć nawet 200 kg!

La Digue

La Digue oferuje spokojną atmosferę z widokami jak z katalogu biura podróży na każdym kroku. Możemy się tu cieszyć nieskazitelnymi plażami, dzikimi ścieżkami przyrodniczymi i przyjazną, seszelską gościnnością. Ta piękna wyspa jest wyjątkowa pod wieloma względami. Po pierwsze, jest to wyspa składająca się ze skał granitowych – na świecie są tylko 42 wyspy granitowe i wszystkie znajdują się na Seszelach. La Digue posiada jedne z najlepszych przykładów tych unikalnych, zwietrzałych formacji granitowych, które sprawiają, że jej plaże są tak piękne. Spośród nich najbardziej znana jest Anse Source D’Argent, której podobno przypada także tytuł najczęściej fotografowanej plaży na świecie. Również podwodny świat La Digue jest jednym z najciekawszych na Seszelach. Jego krystalicznie czyste wody pełne są dziewiczych raf koralowych i fascynujących formacji skalnych, wokół których rozwija się wyjątkowe podwodne życie.

Wróć do listy wszystkich artykułów