Rejsy katamaranami

Rejsy na życzenie

min. cały katamaran

Wróć do listy wszystkich artykułów
Rejsy rodzinne - alternatywa dla wakacji w hotelu

Wakacyjny czas sprzyja rodzinnym wyjazdom. Dzieci mają wolne od szkoły, pogoda piękna, nastroje wyśmienite. Na te dwa ciepłe miesiące czekamy nieraz cały rok. Czy morskie rejsy rodzinne to dobry pomysł na aktywny wypoczynek? O czym pamiętać decydując się na takie wakacje?

Rejsy rodzinne – ciekawa propozycja na wakacje z dziećmi

Wszelkiego rodzaju biura podróży co roku kuszą nas ofertami wakacyjnego wypoczynku. Media pełne są ofert all inclusive, first minute, last minute, just minute i wszystko to co ma szansę skusić przeciętnego zjadacza chleba znad Wisły. Ci nieprzeciętni albo nigdy hotelowym wypoczynkiem nie byli zainteresowani albo się im taka forma wakacji powoli przejada. Jaką maja alternatywę? Mogą organizować sobie urlop na własna rękę. Dobry pomysł.  Taki wyjazd potrafi być wyśmienitym i niezapomnianym czasem dla rodziny. Jednak część osób pracując wiele miesięcy na 200 procent swoich możliwości nie chce jeszcze w wakacje stawać przed dziesiątkami możliwości i decyzji do podjęcia. Szukają wtedy ofert firm organizujących aktywny wypoczynek. Pośród nich można trafić na rejs rodzinny na pokładzie jachtu lub katamaranu.

Uczestniczka rejsu z synem w basenie znajdującym się w marinie Dubrovnik

Gdzie organizowane są rejsy rodzinne

W czasie europejskiego lata pogoda jest na tyle sprzyjająca, że nie trzeba wybierać się do egzotycznych krajów. Te zostawmy sobie na zimowe miesiące. To co mamy do wyboru na starym kontynencie w zupełności wystarczy na żeglowanie wiele wakacji z rzędu.

Są organizatorzy, którzy powiedzą, że rejs rodzinny można zorganizować wszędzie. Uważam jednak, że lista miejsc rekomendowanych jest zawężona. Dzieje się tak z uwagi na to, że na rejs z dziećmi często jadą osoby bez żadnego albo z niewielkim doświadczeniem żeglarskim. Dobrze zatem wybrać akwen, gdzie:

– w ciągu dnia będą do pokonania niewielkie odległości

– w razie gorszej pogody można się schronić w bezpiecznym miejscu

– warunki na morzu są o tej porze adekwatne do doświadczenia załogi

– są ciekawe miejsca i porty, atrakcyjne także dla dzieci

– łatwo się dostać z Polski

Zachód słońca nad starówką w Trogirze w Chorwacji. Widoczne odbicia statku i budynków w wodach zatoki

Moim zdaniem dobrymi miejscami na rejs rodzinny w Europie są:

– Chorwacja(część północna, część środkowa i część południowa)

Czarnogóra

– Grecja( Zatoka Sarońska, Wyspy Jońskie, Sporady)

– Włochy (Sardynia, Sycylia i Wyspy Liparyjskie)

– Malta i Gozo

– Hiszpania(Baleary)

Wodospady Krka w Chorwacji

Dzieci na rejsie rodzinnym

Jak sama nazwa wskazuje na rejs rodzinny zabieramy dzieci. A w jakim wieku można wziąć dzieci na morze – zapytacie? To pytanie bardziej szczegółowo opisałem w tekście – czytaj tutaj. Pisząc w skrócie, wiek dzieci nie ma tutaj naprawdę większego znaczenia(no może kiedy dziecko uczy się chodzić, to faktycznie trzeba być nad nim cały czas pochylonym – wiemy bo w tym okresie byliśmy z naszą córką na rejsie po Seszelach). W każdym wieku będą traktować pokład jako swoją bazę i uznają te wakacje jako jedne z najlepszych w życiu. , Większe znaczenie ma rodzaj jachtu na jaki się zdecydujemy. Nasz rejsy rodzinne organizujemy wyłącznie na katamaranach.

Śmiejąca się uczestniczka rejsu katamaranem po Wyspach Liparujskich. Na rękach trzyma równie uśmiechniętą roczną dziewczynkę.

Katamaran najlepszy do rejsów z dziećmi

Z uwagi na bezpieczeństwo oraz znacznie większą ilość miejsca, w tym powierzchni płaskiej, to właśnie katamaran jest najlepszym wyborem na rejsy rodzinne. Między dwoma pływakami katamaranu znajduje się część wspólna jachtu podzielona na trzy części: mesę(salon z aneksem kuchennym), kokpit(jachtowy taras) oraz siatka z przodu jachtu. To właśnie siatka jest na katamaranie najbardziej umiłowanym miejscem najmłodszej części załogi. Traktują ją jak pływająca trampolinę.

dziecko na siatce katamaranu podczas rejsu we Włoszech

Dwukadłubowy jacht nie przechyla się tak mocno jak jacht jednokadłubowy. Pozwala to zachować większa stabilność na i pod pokładem w czasie żeglugi. Dodatkowym zabezpieczeniem jest siatka ochronna rozciągana wzdłuż burt jednostki.

Na katamaranie często każda kabina posiada własna łazienkę. Na pewno więcej jest też miejsca w lodówce i bez problemu znajdzie się miejsce na dziecięcy wózek a nawet kilka, co nie jest tak oczywiste na jachcie jednokadłubowym. Więcej o walorach katamaranu znajdziecie tutaj.

Załoga na swoim katamaranie podczas rejsu w Czarnogórze

 

Jak wygląda plan dnia na rejsie rodzinnym

Orientacyjny plan dnia na rejsie rodzinnym wygląda następująco*:

1. Poranek – zazwyczaj nocujemy w porcie lub bezpiecznej zatoce. Rano korzystamy z portowych lub jachtowych sanitariatów, przygotowujemy śniadanie, wychodzimy na poranną kawę, lody i zakupy(jeśli na rejsie nie ma specjalnie zatrudnionego kucharza, to załoga dzieli się na dwie lub trzy grupy, które na zmianę proponują i przygotowują śniadanie, lunch i przekąski na jeden dzień ze świeżych, lokalnych produktów).

2. Wypłynięcie z portu – ok godz. 10-11, po porannych zakupach i wyjściu na lody i plażę, udajemy się na 2-3 godziny żeglugi do jakiejś atrakcyjnej zatoczki. Zajęcia z animatorką jeśli jest na rejsie.

dzieci wcielają się w załogę katamaranu ciągnąc za linę. Rejs w Chorwacji

3. Atrakcje na wodzie – płyniemy na miejsce, gdzie możemy się kąpać, nurkować, opalać, popłynąć pontonem na zwiedzanie wysepki lub zatopionej groty, zajadać przekąski i kosztować schłodzonych napojów. Tutaj też często jemy lunch.

4. W drodze do portu – opuszczając kąpielisko udajemy się do miejsca gdzie spędzimy koleją noc. zwykle trwa to kolejne 2-3 godziny. Dla dzieci odbywają się zajęcia z animatorką jeśli jest na rejsie. Jeśli będzie dla nas miejsce w porcie stajemy na cumach z bezpośrednim dostępem do brzegu. Jeśli miejsca czy wręcz portu w danym miejscu brak, stajemy na kotwicy i na brzeg dostajemy się wyposażonym w silnik pontonem.

załoga katamaranu płynie do brzegu chorwackiej wyspy pontonem

5. Kolacja – na kolację zazwyczaj wszyscy wychodzą do lokalnej restauracji aby skosztować specjałów danego regionu. Czasami w załodze objawi się kulinarny talent na miarę Masterchefa – wtedy można kolację przygotować i zjeść na pokładzie katamaranu. Taki posiłek często jest jeszcze bardziej urzekający!

6. Życie nocne – po kolacji spacer po mieście, zwiedzanie a na jachcie długie rozmowy tak dorosłych jak i dzieci

*Plan dnia jest bardzo orientacyjny i zależy od pogody i preferencji załogi i dostosowany pod wiek dzieci.  Jeśli jest możliwość to pływamy krócej niż na rejsie z samymi dorosłymi. Przykładamy wtedy uwagę, aby wybierać kierunki, gdzie dzieci mogą znaleźć plac zabaw, basen lub plażę, gdzie nie brakuje lodziarni i innych atrakcji dla najmłodszych. Wtedy też w czasie rejsu zatrzymujemy się nawet częściej w miejscach dogodnych do kąpieli. Staramy się też spędzać noce w miejscach, gdzie bogate życie nocne nie wpłynie zbytnio na sen maluchów.

Osobny opis planu dnia na rejsie znajduje się – tutaj.

 

matka z dzieckiem podczas kąpieli w morzu obok katamaranu. Chorwacja

Animatorka na pokładzie rejsów rodzinnych

Od kilku lat na rejsy rodzinne, które organizujemy proponujemy załodze obecność animatorki. Taka osoba zajmuje się dziećmi, proponując różne zabawy i aktywności, zwłaszcza w czasie żeglugi.

Nie chodzi o to aby rodzicom stęsknionym kontaktu z dziećmi, zabierać je na siłę pod nadzór obcej osoby. Animatorka cały rejs jest częścią załogi. I w chwilach kiedy najmłodsi mogliby zacząć się nudzić np. w czasie kilku godzin żeglugi do kolejnego miejsca, ona przejmuje inicjatywę. Dorośli mogą wtedy zająć się sobą, poczytać, porozmawiać.

mały chłopiec uczący się węzłów żeglarskich podczas rejsu katamaranem w Chorwacji

Zajęcia są dostosowane do wieku dzieci. Jako przykładowe możemy wymienić:

– poszukiwanie skarbu pirata

– Nauka wiązania węzłów żeglarskich

– Zabawa z kompasem

– Określanie głębokości

– Malowanie flagi rejsu powiewającej na maszcie przez cały rejs

– Eksperyment naukowe

– Zabawy w wodzie

– Sterowanie jachtem pod okiem kapitana

– Hymn załogi i inne piosenki

Animatorkę możemy także poprosić, aby w wybrany wieczór zaopiekowała się ona naszymi dziećmi, abyśmy w spokoju mogli spędzić choć jeden romantyczny wieczór we dwoje.

zabawa przygotowana przez animatorkę na rejsie katamaranem w Chorwacji

Miejsce w kabinie katamaranu

Ważną sprawą, trudną do wyobrażenia dla osób jadących pierwszy raz na rejs żeglarski jest kwestia miejsca w kabinie. Czym jest koja na jachcie napisałem – tutaj. Generalnie w kabinie katamaranu, jest jedno podwójne łóżko na którym śpią bardzo wygodnie dwie dorosłe osoby. Pytanie więc co w układzie rodziny 2+1 a tym bardziej 2+2 lub większej?

1+1

Często zdarza się, że na rejs jedzie jedno z rodziców z dzieckiem lub dwójką. Wtedy miejsca w kabinie jest dla nich wystarczająco dużo.

2+1

Kiedy jedzie dwoje rodziców z dzieckiem do 5 lat i potrafią spać razem z nim na jednym łóżku, to ilość miejsca jest do zaakceptowania. Trzeba mieć jednak świadomość, że cała trójka śpi na jednym łóżku. W kabinie nie ma dostawek albo miejsca na łóżeczko turystyczne jak w hotelu. Kiedy mamy do jednej kabiny położyć się w dwie dorosłe osoby i starsze niż 5 lat dziecko warto pomyśleć o drugiej kabinie jeśli jesteśmy sobie w stanie finansowo pozwolić na taką opcję. Cena wzroście dwukrotnie… komfort wielokrotnie.

2+2 i więcej

Kiedy jedziemy w cztery i więcej osób, to spanie w jednej kabinie przestaje być możliwe. Na łóżku byłoby ciasno, rodzice nie mieliby prywatności, podobnie jak dzieci.

W takiej sytuacji klienci biorą dla siebie dwie kabiny. W jednej śpią dorośli w drugiej dzieci. Czasami kiedy dwie rodziny zdecydują się na wyjazd na rejs, rezerwują 3 kabiny i w jednej z nich śpią najmłodsi. Jest to niezłe rozwiązanie z uwagi na podzielenie się kosztów jednej kabiny na dwie rodziny.

rodzina podczas reju rodzinnego we Włoszech. Pokład katamaranu

Bezpieczeństwo na rejsie rodzinnym

To aby wakacje przebiegały jest priorytetem. Może się wydawać, że jesteśmy na morzu i ryzyko wypadku jest większe, niż w przypadku innych form wypoczynku. Jednak jak sami wiemy uważać trzeba wszędzie. Aby na rejsie morskim było możliwie bezpiecznie dla rodzin z dziećmi, zwracamy uwagę na następujące rzeczy:

– doświadczony kapitan ze stosownymi uprawnieniami

– katamaran jako stabilniejsza łódka

– siatka bezpieczeństw wokół pokładu

– duży ponton wyposażony w silnik

– Pływanie na niewielkich odcinkach

– Unikanie złej pogody; lepiej wtedy zostać w porcie i zwiedzać okolicę

– Wyposażenie ratunkowe dla każdej osoby na pokładzie. Najlepiej przed rejsem kupić dla dziecka kamizelkę ratunkową dostosowaną do wagi dziecka

– unikanie żeglugi w nocy

– ZDROWY ROZSĄDEK – jak wszędzie i zawsze to on decyduje o szczęśliwych i bezpiecznych wakacjach. Tak, na rejsie kapitan jest odpowiedzialny za załogę. Ale to nie oznacza, że możemy przestać uważać na siebie i bliskich, pozostawiać dzieci same w wodzie, albo szaleć po pokładzie pod wpływem alkoholu.

maskotka ułożona do snu przez młodą uczestniczkę reju rodzinnego katamaranem po włoskich Wyspach Liparyjskich

Na rejsie cała załoga podczas żeglugi jest odpowiedzialna za siebie nawzajem. I nie ma z tym problemu. Ludzie bardzo szybko się integrują ze sobą i nie pozostają anonimowi jak w hotelowej stołówce. Często wystarczy, że jeden rodzic przypilnuje grupę bawiących się dzieci. Inni w tym czasie mogą zrobić coś na co w tej chwili mają ochotę.

dzieci siedzące w kamizelkach ratunkowych na siatce katamaranu podczas rejsu rodzinnego w Chorwacji

Co zabrać na rej rodzinny

Szczegółowy wykaz rzeczy, które warto zabrać na rejs katamaranem zamieściłem w osobnym wpisie – czytaj tutaj

Jeśli planujemy wybrać się na rejs z dziećmi, zabierzmy to co zabralibyśmy na każde inne wakacje. To co dzieci lubią, czym dobrze bawią się same czy z innymi dziećmi.

Przy rejsie rodzinnym warto pamiętać o kilku rzeczach:

– dziecięce kosmetyki chroniące przed słońcem

– dopasowana do wagi dziecka kamizelkę ratunkową

– kosmetyki do pielęgnacji

– dmuchane rękawki/ koła do nauki pływania

dziecko na dmuchanej zabawce do zabawy w wodzie. Rejs rodzinny katamaranem. Włochy.

– dedykowany worek na pieluchy

– nurkowe ABC

– ulubione przytulanki, zabawki

– gry planszowe, karty, łamigłówki

– blok rysunkowy, kredki

Ważne aby jadąc na rejs na życzenie uzgodnić z rodziną czy przyjaciółmi czy bierzemy tablety i gry elektroniczne. Są to „zabawki” podwyższonego ryzyka. Jeśli grać będzie tylko jedno dziecko to reszta będzie się czuła pokrzywdzona. Jeśli wezmą wszyscy, to czy uda się nam w czasie tak wyjątkowych wakacji przemycić dzieciom coś spoza wirtualnego świata? Z wieloletnich obserwacji wynika, że jest to trudne.

zajęcia załogi na pkładzie katamaranu na rejsie rodzinnym w Chorwacji. Matka czyta książkę. Dzieci grają w grę planszową

Z żeglarskim pozdrowieniem

Adam Mrozowicz

Wróć do listy wszystkich artykułów