Rejsy katamaranami

Rejsy na życzenie

min. cały katamaran

Wróć do listy wszystkich artykułów
Przygoda czy przyjemność? Norwegia czy Chorwacja?

Norwegia i Chorwacja są od siebie oddalone nie tylko na mapie – to także całkowicie kontrastujące ze sobą wersje żeglugi. Ta pierwsza kusi fiordami i obietnicą prawdziwej wyprawy, pełnej wyzwań i przygód. Druga zachęca ciepłym morzem, ciągłym słońcem i błogim wypoczynkiem. Którą opcję wybierzecie?

Szlakiem norweskich fiordów

Tutaj rządzi żywioł i natura. To wyprawa dla tych podróżników,  którzy nie boją się żeglowania na dłuższych odcinkach i mniej wydeptanych szlaków oraz ekstremalnych warunków. Z chęcią zagubią się w labiryncie fiordów, gdzie reniferów jest znacznie więcej niż ludzi.

Żeglując po wodach Morza Norweskiego, trzeba być przygotowanym na dość niską temperaturę i zmienne warunki atmosferyczne. Spokojnie – będzie chłodno, ale bez arktycznych mrozów. Mimo swojego wysuniętego na północ położenia, Norwegii pod względem pogody bliżej do Polski niż Grenlandii. Klimat ociepla Prąd Zatokowy, znany też jako Golfsztorm. W związku z tym średnie temperatury zimą to kilka kresek poniżej zera, wiosną i jesienią od kilku do kilkunastu stopni na plusie, a latem możemy liczyć na ponad 20 stopni. Do tego silne wiatry, a czasami opady, więc wodoodporna i wiatroszczelna odzież funkcjonalna to konieczność. Na wytrwałych czeka jednak nagroda – surowe piękno Północy, samotne wioski rybackie na krańcu świata, rozległe widoki zapierające dech w piersiach i kontakt z prawdziwą, nieskażoną naturą. Jeśli wybierzecie się do Norwegii między wrześniem a marcem, przy odrobinie szczęścia zobaczycie także zorzę polarną.

Główną atrakcją tego rejsu jest oczywiście podziwianie setek fiordów z pokładu jachtu. Krajobraz wybrzeża jest piękny i bardzo zróżnicowany – góry, wodospady, zatoki polodowcowe, jeziora, zielone łąki i doliny oraz gęste lasy. Ciągnące się kilometrami połacie niezakłóconej cywilizacją przyrody. No właśnie. Sugerujemy zabranie na pokład przynajmniej jednej osoby obdarzonej podstawowymi zdolnościami kulinarnymi, bo na tej trasie restauracje są rzadkością. Podobnie zresztą z supermarketami, dlatego szczególnie ważne jest, by zaopatrzyć się w solidny prowiant na początku podróży. Ci, którzy chcą naprawdę poczuć klimat północy, mogą samodzielnie zdobyć pożywienie – wody Morza Norweskiego obfitują w ryby, takie jak dorsze, halibuty i makrele.

Warunki podczas rejsu w Norwegii do najłatwiejszych nie należą, ale podobnie jak przy innych naszych rejsach, tu również nie jest wymagane żadne wcześniejsze doświadczenie żeglarskie. Profesjonalni skipperzy Słonia na horyzoncie zapoznają Państwa ze wszystkim, co jest potrzebne do obsługi łodzi i zadbają o bezpieczeństwo załogi.

Komu zatem polecamy żeglowanie po Morzu Norweskim? Raczej osobom dorosłym, odpornym na zmienne warunki atmosferyczne i lubiącym aktywny wypoczynek. Poszukiwaczom przygód i kontaktu z naturą, którzy mają ochotę na chwilę oderwać się od cywilizacji i są w stanie pogodzić się z tymczasowym brakiem udogodnień. Priorytetem przy czarterowaniu jachtu na tę trasę jest jego wytrzymałość i bezpieczeństwo, komfort i luksusowe wyposażenie muszą w tym wypadku zejść na nieco dalszy plan. Taki rejs będzie świetną opcją na „męski wypad”, który można połączyć z wędkowaniem. Albo dla grupy znajomych, którzy mają ochotę na nieco bardziej ekstremalny urlop z dala od zatłoczonych kurortów. Zdecydowanie odradzamy rodzinom z małymi dziećmi i osobom, którym wyjątkowo dokucza choroba morska – fale na Morzu Norweskim są wysokie i długie.

W słońcu Chorwacji

Rejs po Adriatyku to kwintesencja wakacji – słońce, ciepłe morze, łagodne fale, piękne plaże i malownicze miasta wybrzeża z tętniącymi życiem knajpkami.

Śródziemnomorski klimat gwarantuje przyjemną, słoneczną pogodę właściwie przez cały rok. Wiosną i jesienią temperatury wynoszą około 20 stopni, a latem dochodzą do 30, z błękitnym i bezchmurnym niebem. Lekki wiatr jest idealny do postawienia żagli. Od późnej wiosny aż do października ciepła woda w morzu zachęca do kąpieli. Najwyższą temperaturę osiąga naturalnie latem – oscyluje wtedy wokół 25 stopni.

W lecie warunki są optymalne, by cieszyć się wszystkimi atrakcjami, jakie ma do zaoferowania Chorwacja, więc my organizujemy rejsy po Morzu Adriatyckim w lipcu i w sierpniu. Postoje można spędzać na plażowaniu i pływaniu, a także korzystać z wszelkich wodnych rozrywek, takich jak SUP, snorkelling, seabob czy windsurfing. Pamiętajmy jednak, że latem śródziemnomorskie słońce potrafi być bezlitosne.

Chorwacja to doskonały wybór dla osób szukających zarówno odpoczynku na plaży, jak i kontaktu z kulturą. Wiele chorwackich miast wzdłuż wybrzeża, w tym Trogir i Sibenik, może się pochwalić wpisem na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z pewnością ucieszy to amatorów zwiedzania i eksplorowania miast pełnych zabytkowej architektury. Podczas rejsu trafimy też na perełki przyrodnicze, malownicze zatoki, wysepki i wodospady.

Podczas tego rejsu właściwie o nic nie musimy się martwić – ani pod względem warunków pogodowych, ani zaopatrzenia. Wybrzeża Chorwacji są świetnie przygotowane do obsługi licznych turystów. Jeśli czegoś zapomnimy, istnieje duża szansa, że można to kupić w najbliższym porcie. Możemy też liczyć na restauracje ze znakomitą kuchnią śródziemnomorską oraz stragany i sklepiki ze świeżymi owocami, warzywami oraz lokalnymi produktami.

Przez to, że Chorwacja stała się w ostatnich latach tak chętnie wybieranym kierunkiem podróży, musimy jednak liczyć się z obecnością wielu innych zwiedzających w popularnych lokalizacjach turystycznych. W sezonie winduje to również ceny lotów, towarów i usług.

Kogo zachęcamy do wypłynięcia w ten rejs? Na pewno rodziny, nawet z małymi dziećmi – z naszego doświadczenia wynika, że kierunek Chorwacja sprawdza się doskonale na familijne wakacje. Zwłaszcza, jeśli na wspólny urlop zdecydują się na przykład dwie zaprzyjaźnione rodziny. Podczas tego rejsu dzieciaki będą miały mnóstwo rozrywek, a ich rodzice skorzystają z pięknych krajobrazów i uroków śródziemnomorskiego klimatu.

Tę trasę polecamy też na pierwszy rejs – krótkie okresy żeglowania, łagodne fale oraz wiele towarzyszących atrakcji to idealne okoliczności, by wypróbować ten sposób wypoczynku (i może odkryć nowe hobby!).

Wróć do listy wszystkich artykułów