Rejsy katamaranami

Rejsy na życzenie

min. cały katamaran

Wróć do listy wszystkich artykułów
Loty czarterowe - poradnik jak odczarować ten sposób dotarcia na rejs

Widzimy ciekawą ofertę rejsu. Omawiamy szczegóły i pozostaje tylko jedno - dostać się do portu. Samochód odpada - za daleko, bilety rejsowe - wyprzedane, tanie linie - dziwnie drogie. Zanim zrezygnujesz z udziału w tym rejsie sprawdź ofertę lotów czarterowych!

Czym są loty czarterowe

Loty czarterowe to nic innego jak możliwość zakupu biletu na lot realizowany przez dużego operator turystycznego. Dla przykładu  firma Tui, Rainbow Tours albo Itaka, sprzedają wczasy swoim klientom ot choćby na Greckim Peloponezie. Nie zawsze cały samolot zapełnią osoby z wykupionym pakietem wakacyjnym. Więc zamiast puszczać wyczarterowany samolot z wolnymi miejscami, udostępniają pewną ilość miejsc na rynku poprzez swoją stronę internetową.

Wtedy wkraczamy my! Sprawdzamy sobie na stronie operatorów czy przypadkiem któryś z nich nie wozi turystów na lotnisko będące blisko miejsca, które nas interesuje. Robimy to albo poprzez ich stronę internetową albo poprzez kontakt z infolinią. Jeśli są dostępne miejsca i akceptujemy cenę to przechodzimy rezerwacji i finalnie zawarcia transakcji.

Co warto wiedzieć o biletach na loty czarterowe?

W przypadków lotów czarterowych często sytuacja może być odwrotna niż w przypadku normalnych linii lotniczych, to znaczy:

 • bilety mogą się pojawiać dopiero bliżej terminu lotu
 • cena biletu może się zmniejszać w miarę zbliżania się terminu lotu

To oznacza, że myśląc o zakupie takiego biletu na kilka miesięcy przed lotem może się okazać, że ceny rejsowych lotów lub tanich linii lotniczych będą znacznie atrakcyjniejsze niż loty czarterowe.

Ale kiedy to wyjazdu jest już tuż, tuż lot czarterowy może kosztować ułamek tego co inne dostępne w tym czasie połączenia.

Rosyjska ruletka

Kiedy wakacje czy to na rejsie czy to objazdowe mamy juz zarezerwowane ale nie jesteśmy w stanie zaakceptować wysokiej ceny biletu czarterowego może nam przyjść do głowy zagranie w czarterową „rosyjska ruletkę”! – Co to takiego? Otóż wiemy, że lot jest, termin nam pasuje i są dostępne miejsca, ale czekamy aż spadnie cena. Ryzyko jest takie, że cena długo może nie spadać albo ktoś inny nie wytrzyma napięcia i wykupi te miejsca.

Aby zminimalizować groźbę niezałapania się na interesujące nas bilety, dobrze jest w takiej sytuacji dość regularnie sprawdzać lub dzwonić na infolinię ile jeszcze biletów jest dostępnych. Kiedy okaże się, że z informacji -„więcej niż 7” zrobi się mniej niż siedem, Warto podjąć ostateczną decyzję możliwie szybko.

Warto brać pod uwagę skorzystaniu z lotów czarterowych kiedy planujemy wakacje. Może się okazać, ze za przyzwoite pieniądze znajdziemy się znacznie bliżej pożądanego miejsca spędzenia wakacji niż umożliwiają normalne linie lotnicze.

Zakup biletu na lot czarterowy

Biletów czarterowych szukamy na odpowiednich podstronach operatorów turystycznych, oraz bezpośrednio na stronach przewoźników czarterowych:

 • Operatorzy turystyki:

Tui – link tutaj

Rainbow – link tutaj

Itaka – link tutaj

 • Przewoźnicy czarterowi

Enterair – link tutaj

Small planet – link tutaj

Smartwings – link tutaj 

Przykładowe kierunki lotów czarterowych przydatne żeglarzom

Rejsy morskie rozpoczynają się często w miejscach gdzie łatwiej dostać się lotem czarterowym. Oto kilka użytecznych przykładów na skorzystanie z lotu czarterowego, który zabierze nas blisko popularnego miejsca rozpoczęcia wakacji pod żaglami:

Chorwacja

 • Rejs z rejonu Dubrovnika; operator – Rainbow, Smartwings.
 • Rejs z rejonu Split; opertor – Itaka, Tui, Rainbow, Smartwings

Grecja

 • Rejs z Lefkady

-loty czarterowe na lotnisko Preveza, operator – Itaka(od września 2018), Smartwings,

-loty czarterowe na lotnisko Araxos – Patras, operator TUI, Rainbow Tours

 • Rejs z Zakynthos

-loty czarterowe na lotnisko Zakynthos; operator – Rainbow, Tui, Itaka, Small planet, Smartwings

 • Rejs z Korfu

loty czarterowe na Korfu; operator – smartwings, Itaka, Rainbow, Tui, Smartwings

 • Rejs z Aten; operator Itaka

Włochy

 • Rejs z Sycylii; operator – Tui, Itaka, Rainbow, Smartwings
 • Rejs z Tropea na Wyspy liparyjskie; Dolot na lotnisko Lamezzia Terme; operator – Itaka, Rainbow
 • Rejs z Sardynii; operator – Rainbow, Tui, Itaka, Smartwings

Hiszpania

 • Rejs z Majorki; operator – Tui, Itaka, Rainbow, Smartwings, Enterair
 • Rejs po Wyspach Kanaryjskich; operator – Rainbow, Itaka, Smartwings

Inne kierunki

Turcja

Kuba

Czarnogóra

Podsumowanie

Loty czarterowe mogą być ciekawa alternatywa dla osób chcących wybrać się na wakacje. To ciekawa opcja bez względu na zaplanowany sposób spędzania czasu. Posiada następujące atuty:

 • Możemy kupić bilet w jedna lub obie strony
 • Dzięki lotom czarterowym możemy się dostać bezpośrednio na docelowe lotnisko, bez konieczności korzystania z przesiadki w głównych portach lotniczych
 • W cenie biletu jest wliczony jeden duży bagaż przewożony w luku
 • Często atrakcyjna cena zwłaszcza na krótko przed odlotem

Zatem zanim kupicie bilety na drogie albo skomplikowane połączenia rejsowe lub zrezygnujecie z rejsu –  sprawdźcie loty czarterowe!

Możecie to zrobić sami a jeśli nie macie w tym temacie doświadczenia to poproście organizatora rejsu. Zapewne przeprowadza wiele takich rezerwacji dla innych członków załogi i chętnie Wam pomoże.

Do zobaczenia na rejsie

Adam Mrozowicz

Wróć do listy wszystkich artykułów