Rejsy katamaranami

Rejsy na życzenie

min. cały katamaran

Wróć do listy wszystkich artykułów
Kuchnia chorwacka. Jakich lokalnych przysmaków warto spróbować?

Rejs w Chorwacji to ekscytujące przeżycie dla wszystkich zmysłów – smaku także. Kuchnia chorwacka jest niezwykle różnorodna, a inspiracje czerpie inspiracje zarówno z wschodnioeuropejskiej, jak i śródziemnomorskiej sztuki kulinarnej. Pełno w niej smaków i kolorów, a bliskość Adriatyku zapewnia dostęp do świeżych ryb i owoców morza.

Najpopularniejsze chorwackie dania

Ciepły i słoneczny klimat Chorwacji pozwala na uprawę wielu gatunków warzyw, owoców i ziół, stąd bogactwo wspaniałych produktów na lokalnych targach. Dzięki temu dania chorwackiej kuchni są tak świeże, aromatyczne i zróżnicowane. Na przystawkę (lub przekąskę) polecamy tradycyjne sery i wędliny – wędzoną i suszoną na wietrze szynkę pršut albo wyrabiany z mleka owczego paski ser. Te produkty warto też zabrać do domu jako kulinarną pamiątkę z wakacji albo pyszny podarunek dla znajomych.

Na śniadanie lub „na wynos” doskonale sprawdzi się burek, czyli ciasto filo przekładane farszem (mięsnym, wegetariańskim lub na słodko). Lokalnym specjałem Chorwacji jest jagnięcina, duszona, z rożna lub jako baza do zupy. Popularna jest także cielęcina i wołowina, z których przygotowuje się m.in. słynną dalmacką pašticadę, czyli mięso najpierw długo marynowane, a potem duszone w czerwonym winie i podawane z ziemniaczanymi kluseczkami.

Oczywiście w chorwackim menu nie brakuje owoców morza, dodawanych do gęstych zup, dań głównych, sałatek i przekąsek. Popularną, choć podejrzanie wyglądającą potrawą, jest crni rižot. To risotto z kalmarami lub mulami czy krewetkami, zabarwione na czarno atramentem kałamarnicy. Spróbujemy tu również znakomitej świeżej ośmiornicy albo doskonałej grillowanej makreli czy dorady. A w barach jako dodatek do kufla zimnego piwa często podaje się smażone solone sardynki.

Coś słodkiego

Na wakacjach kalorie się nie liczą, więc z deseru absolutnie nie rezygnujemy. Tym bardziej, że i tu kuchnia chorwacka ma wiele do zaoferowania. Do filiżanki poobiedniej kawy idealnie pasuje rožata, czyli delikatny karmelowy pudding albo kawałek kremšnity, która jest chorwacką wersją kremówki. Koniecznie spróbować trzeba palačinke – naleśników na słodko, podawanych z owocami, nadzieniem orzechowym, kremem, serem czy konfiturą. Również štrukle, czyli tradycyjna potrawa z ciasta nadziewanego krowim serem, może być podawana w wersji słodkiej, z jabłkami i cynamonem lub wiśniami i sosem waniliowym.

Czerwone i białe

Chorwaci są bardzo dumni ze swoich win, a wspaniałe winnice można znaleźć w kilku regionach kraju – Plešivicy na Samoborskim pogórzu, Istrii, czy słonecznym Półwyspie Pelješac. Zwiedzanie którejś z lokalnych winnic połączone z degustacją jej wyrobów to atrakcja, którą zdecydowanie warto uwzględnić planując wycieczkę do Chorwacji.

Dzięki wielu rodzajom winnych szczepów uprawianych nad Adriatykiem, każdy znajdzie tu swoje ulubione wino. Dla fanów czerwonego – kultowe Plavac mali to ciemnorubinowe, wytrawne wino o intensywnym, owocowym smaku z nutami śliwki i wiśni. Inne popularne czerwone wina to: Dingač, Babić czy Zinfandel.  Miłośnicy win białych docenią Pošip o delikatnym posmaku suszonych fig i moreli, który świetnie komponuje się z owocami morza. Amatorom rieslingów przypadnie do gustu orzeźwiająca Grasevina, a nieco słodszych win deserowych – Muškat Momjanski.

Wróć do listy wszystkich artykułów