Rejsy katamaranami

Rejsy na życzenie

min. cały katamaran

Wróć do listy wszystkich artykułów
A może tak… rejs dookoła Korfu? Ciekawe miejsca na wyspie

Druga co do wielkości z Wysp Jońskich jest wyjątkowa pod wieloma względami – łączy wpływy i historie wielu kultur, zachwyca linią brzegową z rajskimi plażami i turkusową wodą oraz zadziwia wszechobecną, bujną roślinnością. Korfu to miejsce, gdzie można się w pełni zrelaksować, cieszyć słoneczną pogodą, śródziemnomorską atmosferą i pysznym jedzeniem. Czemu zatem nie poznać go lepiej?

Miasto Korfu

W jednej z marin miasta Korfu warto zatrzymać się na dłużej niż dzień i w pełni zwiedzić starożytne miasto. Jeśli zdecydujemy się zacumować w zatoce Garitsa, możemy najpopularniejszą w mieście promenadą przespacerować się wzdłuż morza w kierunku starówki. Promenada kończy się na placu Spianada, który znajduje się pomiędzy Starą Twierdzą a Starym Miastem. Jest uznawany za największy plac nie tylko w Grecji, ale także na Bałkanach – zajmuje powierzchnię 42.000 m².

Stare Miasto jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i zdecydowanie warto zagubić się w jego wąskich uliczkach pełnych zabytkowych budynków, restauracji, kawiarni i sklepików. Miasto ma nie jedną, ale aż dwie fortece – Starą i Nową. Ta pierwsza pochodzi jeszcze z czasów bizantyjskich, drugą zaś wybudowali Wenecjanie. Do Starej Fortecy dostaniemy się także z niewielkiej, przyjemnej mariny, w której znajdziemy restaurację z doskonałym lokalnym jedzeniem.

Jeśli jednym z powodów, dla których chcecie odwiedzić Korfu jest bujna, tropikalna zieleń, koniecznie zajrzyjcie do Mon Repos, czyli kolonialnego pałacu wybudowanego w XIX w. przez brytyjskiego Komisarza Wysp Jońskich. Miejsce to chętnie odwiedzała później grecka rodzina królewska i, co ciekawe, urodził się tu książę Filip, znany jako małżonek królowej Elżbiety II. Pałac otoczony jest ogromnym parkiem pełnym egzotycznych roślin. Sąsiaduje z nim plaża Kardaki – niezwykłe miejsce z kamiennym molo, rozległym widokiem, turkusową wodą i wzgórzami porośniętymi krzewami i ogromnymi kępami aloesu.

Paleokastritsa

Bajeczna Paleokastritsa jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na Wyspach Jońskich. Znajduje się na północno-zachodnim wybrzeżu Korfu i tworzą ją dwa zielone półwyspy z pięknymi plażami i zatokami rozsianymi wokół nich. Przejrzysta woda mieni się tu wszystkimi odcieniami niebieskiego – od akwamaryny, przez intensywny błękit aż po głęboki granat. Wokół Paleokastritsy, zwłaszcza na południu, znajduje się wiele wyjątkowo pięknych plaż, z których większość jest albo trudno dostępna, albo bardzo odizolowana. Do wielu z nich dotrzemy tylko od strony morza. Te ukryte plaże zazwyczaj składają się z drobnych kamyków i odrobiny piasku, ale mają niesamowicie turkusową, krystalicznie czystą wodę. Zazwyczaj nie są one zagospodarowane turystycznie, co nadaje im egzotyczny charakter.

Angelokastro

Bizantyjski zamek wpisany jest w niesamowity krajobraz drzew oliwnych i bajkowego widoku na Morze Jońskie. Znajduje się on w północno-zachodniej części Korfu, w pobliżu Paleokastritsy, a położony jest na szczycie formacji skalnej, na stromym zboczu, 305 metrów nad poziomem morza. Kilkunastominutowa wspinaczka w pełnym słońcu może być męcząca – lepiej mieć na nogach wygodne buty, a w plecaku zapasową butelkę wody. Widok, który rozpościera się z zamku, z pewnością jest jednym z najpiękniejszych na Korfu. Wrażenia są niezapomniane.

Afionas i Porto Timoni

Afionas to jedna z najstarszych wiosek Korfu, położona w północno-zachodniej części wyspy. Znajduje się na wysokości 133 metrów i jest zbudowana na szczycie wysokiej skały. To chyba jedyne miejsce na Korfu, gdzie można znaleźć charakterystyczne greckie domy – białe z niebieskimi okiennicami. W wąskich uliczkach aż kipi od bujnej roślinności, zwłaszcza kwitnących na różowo i fioletowo bugenwilli. Poniżej wioski znajduje się słynna bliźniacza plaża Porto Timoni. W zasadzie są to dwie plaże, oddzielone wąskim pasem zielonego lądu. Do Porto Timoni można dotrzeć albo stromymi, wąskimi ścieżkami schodzącymi z wioski Afionas, albo drogą morską z zatoki Agios Georgios. Warto zabrać ze sobą sprzęt do snorkellingu, bo w otaczających plażę grotach można spotkać wiele gatunków ryb i skorupiaków.

Pałac w Achillionie

Pośród gajów oliwnych, w pobliżu wsi Gastouri oddalonej 10 km od miasta Korfu, znajduje się pałac Achilleion. To niezwykłe miejsce, które spodoba się zwłaszcza pasjonatom sztuki i historii. Achilleion jest nierozerwalnie związany z postacią austriackiej cesarzowej Elżbiety, lepiej znanej jako Sissi. Cesarzowa uwielbiała odwiedzać Korfu i dlatego też pod koniec XIX wieku zleciła tu budowę własnego pałacu. Fascynacja cesarzowej Sissi starożytną Grecją i mitologią w pałacu Achilleion jest widoczna na każdym kroku. Posiadłość zdobią imponujące posągi, z jednym z najsłynniejszych przedstawiającym „Śmiertelnego Achillesa” wykonanym w 1884 roku.

Co dla dzieci?

Jeśli wybieracie się na rodzinny rejs, polecamy też kilka atrakcji na wyspie Korfu, które powinny spodobać się najmłodszym. Jednym z nich jest Kanoni – jedno z najczęściej fotografowanych miejsc na wyspie, które pewnie zobaczycie na okładce wielu przewodników. Sąsiaduje ono z lotniskiem w taki sposób, że pozwala z bardzo niewielkiej odległości obserwować startujące i lądujące samoloty. W tym czasie dorośli mogą z kolei popijać mrożoną kawę w którejś z kafejek i podziwiać widok na Mysią Wyspę i XVII-wieczny monastyr Vlacherna.

Na Korfu znajduje się jeden z największych w Europie parków wodnych – Aquapark Aqualand. Jeśli waszym pociechom nie wystarczą morskie atrakcje, mogą skorzystać z ponad 50 zjeżdżalni, basenów i innych wodnych rozrywek.

Z kolei małych miłośników zwierząt pewnie ucieszyłaby wizyta w sanktuarium dla osłów w wiosce Doucades. Mieszka tam kilkadziesiąt kłapouchów, którymi opiekuje się grupa wolontariuszy. Zwierzęta można głaskać i czesać. Podobnie jak niemal wszędzie na Korfu, w sanktuarium znajdziemy mniej więcej tyle samo kotów, co osiołków.

Wróć do listy wszystkich artykułów