Rejsy katamaranami

Rejsy na życzenie

min. cały katamaran

Wróć do listy wszystkich artykułów
Kasa jachtowa w praktyce

Oferty wakacyjnych rejsów zawierają szereg kosztów. Najbardziej tajemniczym spośród wszystkich tych opłat jest tak zwana „kasa jachtowa”. Odkrywamy przed wami czym jest kasa jachtowa i od czego zależy jej wysokość.

Kasa jachtowa

Kasa jachtowa, nazywana także czasami „kasą rejsową” to nic innego jak zasilana systemem składkowym pula pieniędzy, z której opłacane są wszelkie koszty w czasie trwania rejsu. Najczęściej pieniądze te są wydawane na:

  • zakup jedzenia
  • opłaty za postój jachtu w porcie lub na kotwicowisku
  • zakup paliwa do jachtu i pontonu
  • opłaty za wstęp do płatnych akwenów (parki narodowe, kanały, śluzy)

street art, kasa jachtowa, chorwacja, mrozowicz w podróży

Wysokość kasy jachtowej

  1. Organizator na podstawie własnego doświadczenia jest w stanie oszacować jednostkowy wkład do kasy jachtowej. Proponuje zatem aby na początku rejsu każda osoba spośród uczestników rejsu wniosła wkład powiedzmy 150 euro/tydzień. Daje to sumę, która powinna wystarczyć na pokrycie wszystkich kosztów w czasie trwania rejsu.
  2. Jeśli po zakończeniu rejsu w kasie jachtowej zostaje część pieniędzy to świetnie – uczestnicy mogą wybrać się na wspólna kolaję pożegnalną czy kawę albo rozdać pieniądze między siebie.
  3. Jeśli w trakcie rejsu braknie pieniędzy w kasie jachtowej, uczestnicy składają się o dodatkową kwotę, powiedzmy 20 euro na osobę.

Kto zarządza kasą jachtową?

W czasie trwania rejsu kasą jachtową zazwyczaj gospodaruje kapitan. On zbiera pieniądze od wszystkich uczestników i dysponuje nimi w ramach potrzeb całej załogi. Wnosi opłaty za postoje, paliwo i wydaje lub zwraca pieniądze za zakupione przez uczestników produkty. Pieniądze rozliczane są przy pełnej transparentności i w każdym momencie rejsu uczestnicy mają prawo do wglądu w rozliczenia kosztów. Ten model dbania o finanse rejsu zapewnia kapitanowi i załodze stałej( kucharz, animatorka, hostessa) możliwość zakup podstawowych środków spożywczych na wypadek gdyby uczestnicy preferowali spożywanie posiłków głównie poza jachtem.

Rzadszą praktyką jest przekazanie prowadzenia kasy jachtowej jednemu z uczestników. To na nim ciąży wówczas obowiązek rozliczania wspólnych pieniędzy.

Zakup jedzenia i napojów z kasy jachtowej

Uczestnicy rejsu mogą zadecydować jakiego typu produkty kupowane będą z kasy jachtowej. Zwykle są to wszelkie produkty spożywcze, środki czystości, woda i napoje bezalkoholowe.

Na główne zakupy pierwszego dnia wybiera się reprezentacja uczestników rejsu (jeśli na rejsie obecny jest kucharz, on także uczestniczy w zakupach). Kupują rzeczy według własnego uznania i potrzeb. Wsparciem są sugestie kapitana. On na podstawie doświadczenia z wielu rejsów wie najlepiej o czym nie zapomnieć. Kupowane są wtedy wszelkie potrzebne produkty – świeże pieczywo, warzywa, owoce mięso na pierwsze dni rejsu oraz trwalsze produkty na całość rejsu. Resztę zakupów robimy w miarę trwania rejsu.

Proponujemy zawsze na początku zrobić większe zakupy wody do picia. Te pierwsze duże zakupy transportujemy pod jacht samochodem lub taksówką. Czasami to wręcz same sklepy proponują żeglarzom dowóz towaru.

Często zdarza się sytuacja, że wśród uczestników rejsu są osoby o specjalnej diecie.
Najwygodniej jest kiedy zdecyduje się w równym udziale partycypować w kasie jachtowej. Taka osoba po prostu dba o swoje potrzeby i zwykle wychodzi na zero – nie je tego co inni ale i tez jemu nie podjadają. Bardzo trudno jest rozdzielić jednostkowo udział jedzenia jednej osoby.

trzy butelki domowej produkcji chorwackiego alkoholu sprzedawane przez ulicznego sprzedawcę na ulicy portowej na wyspie Vis. Kasa jachtowa

Alkohol a kasa jachtowa

Jak wiadomo preferencje co do płynów wyskokowych są bardzo różne i decyzję o ich zakupie najlepiej podejmować indywidualnie. W końcu jednemu wystarczy regularne, lokalne piwo za 1 euro, a drugi zaspokoi pragnienie tylko winem z „wyższej półki”. Zakup więc tak szerokiego wachlarza trunków ze wspólnej kasy mógłby się okazać dość niesprawiedliwy. Jeśli w trakcie rejsu uczestnicy maja wolę i gest – zaproponują reszcie załogi. Jeśli swoje co nieco woli tylko dla siebie – jego decyzja i jego na ten cel fundusze.

Kasa jachtowa a kapitan

Zwyczajowo na kasę jachtową składają się uczestnicy rejsu. Kapitan oraz członkowie załogi stałej jachtu nie partycypują w kasie jachtowej. Są oni w pracy i realizują program rejsu. Mają więc prawo do korzystania z jedzenia, które zostało zakupione z kasy jachtowej.

Wyjścia do restauracji są zwykle opłaca się indywidualnie, a nie z kasy jachtowej. Kapitan, ewentualnie także inni członkowie załogi stałej mogą, ale nie muszą zostać zaproszeni przez uczestników rejsu na wspólne wyjścia do restauracji. Decydując się na takie zaproszenie, uczestnicy pokrywają koszty zamówienia goszczonego kapitana.

Inne opłaty

Oferta rejsu morskiego może zawierać także inne opłaty poza kasą jachtową. Opisaliśmy je wszystkie w oddzielnym wpisie – czytaj tutaj.

 

Z żeglarskim pozdrowieniem

Adam Mrozowicz

Wróć do listy wszystkich artykułów