Rejsy katamaranami

Rejsy na życzenie

min. cały katamaran

Wróć do listy wszystkich artykułów
Greckie Wyspy Jońskie są piękne - ale jak tam dojechać?

Myślisz o rejsie po wyspach na Morzu Jońskim - świetny pomysł - to doskonały akwen dla początkujących oraz doświadczonych żeglarzy. Jest tam niezła baza czarterowa, wspaniałe krajobrazy, dużo zieleni, gościnni mieszkańcy, wyborna kuchnia. Tylko jak tam dojechać? Z jakich portów można zacząć rejs?

Jak dojechać na Wyspy Jońskie?

Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy podzielić Wyspy Jońskie na dwa rejony. Nie chodzi tu o warunki klimatyczne czy walory przyrodnicze, a o dostępność jachtów, a te z siedmiu wysp wchodzących w skład archipelagu możemy wyczarterować na dwóch:

 • Korfu
 • Lefkada i Preveza

Bywają rejsy organizowane np z Zakinthos, gdzie latają loty czarterowe z Polski, ale są to pojedyncze sytuacje zorganizowanego rejsu. Czarteru stamtąd praktycznie nie weźmiemy.

Dojazd na Korfu

Korfu – chyba najbardziej popularna turystycznie wyspa. Mniej wśród żeglarzy, bardziej wśród stacjonarnych turystów.

W przypadku rejsu zaczynającego się na Korfu sprawa jest prosta – kupujemy jeden z wielu dostępnych przelotów tanich linii lotniczych lub czarterów. Lądujemy kilka kilometrów od mariny i pod sam jacht dojeżdżamy taksówką. Dolecimy na Korfu:

 • liniami Ryanair z Warszawy-Modlina, Poznania, Katowic, Rzeszowa
 • Lotami czarterowymi Tui.pl, Rainbow.pl, Itaka.pl

Lefkada i Preveza

Rejs z Lefkas czy leżącego zaledwie 20 km dalej portu Preveza, otwiera przed nami największe możliwości odkrywania Wysp Jońskich. Dostać się tutaj jest jednak trochę trudniej niż na Korfu.

Mamy kilka możliwości:

I. Lot do Aten

Do stolicy Grecji dolecimy:

 • Liniami Lot z Warszawy
 • Liniami greckimi Aegean z Warszawy,
 • Liniami Easyjet z Berlina
 • liniami Ryanair z Warszawy-Modlina, Poznania, Gdańska, Katowic, Krakowa, Rzeszowa, Wrocławia

Dalszy dojazd z Aten do Lefkas i Prevezy

Kiedy już postawimy stopę na greckiej ziemi pozostaje nam jeszcze do oczekującego nas w Lefkas jachtu 389 km drogi do pokonania. Możemy to zrobić na kilka sposobów:

1. Opcja najtańsza – Autobusem z Dworca Głównego KTEL Kifisou, leżącego  w centrum Aten.

 • Jeśli chcemy pojechać na dworzec autobusowy prosto z lotniska, polecamy bezpośredni autobus linii X93 jego rozkład i trasę zobacz – tutaj
 • Jeśli jesteście już w Atenach to na dworzec najlepiej pojechać taksówką aby nie tułać się z bagażami po środkach transportu miejskiego
 • Przejazd z Dworca Głównego KTEL Kifisou do Lefkas(lub Lefkada, w zależności jak napiszą) jest realizowany nowoczesnymi, klimatyzowanymi autokarami. Przejazd zajmuje ok 5 i pół godziny a koszt to nieco ponad 30 Euro/osobę(na lipiec 2018 = 33,40 Eur). Od niedawna bilet można kupić online pod adresem – zobacz tutaj

2. Samolotem z Aten na lotnisko Preveza. Połączenie obsługuje lokalny przewoźnik – Olympic. Z Lotniska do portu jachtowego w Lefkas dojeżdżamy 20 km. taksówką. Do prevezy 1 km!

3. Taksówką z Aten do Lefkas. To poważne obciążenie dla kieszeni i raczej w sytuacjach awaryjnych. Koszt dla max 4 osób to cena nawet ok 450 Euro w jedną stronę!

4 Wynajęty bus dla całej załogi to koszt ponad 600 Euro w jedną stronę.

5. Wynajęty na lotnisku w Atenach samochód, którym dojedziemy do portu w Lefkas. Wypożyczyć auto możemy z opcją oddania w Lefkas lub wzięcia na cały tydzień i oddanie ponownie na lotnisku w Atenach, co może być paradoksalnie tańszym rozwiązaniem. Cena w sezonie może wynosić ok 450 Eur/ tydzień za samochód, którym wygodnie przejadą 4 osoby.

Korzystamy często z systemu rezerwacji: www.rentalcars.com, ale to tylko punkt wyjścia i pewnie da się znaleźć inne rozwiązanie. Ważne aby zrobić to przed przylotem, jeśli zależy nam na oszczędności czasu.

II. Lot do lotniska Araxos – Patras(GPA) na Peloponezie

Z polski na lotnisko w Patrze najlepiej dostać się:

 • linimi czarterowymi Tui, Rainbow tours. Ceny potrafią być całkiem przyzwoite za lot w obie strony i to z bagażem.

Kiedy znajdziecie się już na lotnisku w Patras do Lefkady pozostaje nadal 237 km. Można zorganizować busa dla całej załogi lub pomyśleć o taksówce.

III. Lot na lotnisko Preveza

Takie rozwiązanie jest zdecydowanie najkorzystniejsze, ponieważ do Portu w Lefkas mamy tylko 20 km, a do portu Preveza, gdzie także znajduje się baza czarterowa, jest raptem kilometr! Niestety nie jest tak łatwo dostać się tam lotem bezpośrednim z Polski. Poszukajmy połączeń:

 • z Berlina trafiają się loty bezpośrednie poniżej 200 Eur liniami easyjet
 • Loty czarterowe Grecos(piątki) z Warszawy i Katowic
 • Od września 2018 mają latać loty czarterowe Itaki z Warszawy i Katowic

Pomimo pozornych trudności, nie poddawajcie się. Odysowi tez dużo czasu zabrał powrót do czekającej na niego na Itace Penelopy.

Wyspy Jońskie urzekną Was swoim pięknem jakąkolwiek opcję dojazdu wybierzecie.

Jest to akwen nadal dużo mniej popularny wśród żeglarzy niż słynne Cyklady, a zupełnie inny – pełen zieleni, ciekawych miejsc, pięknych plaż i czasu który biegnie dużo wolniej niż u nas!

Zatem wsiadaj na jacht lub katamaran i odkrywaj Wyspy Jońskie. Co warto zobaczyć żeglując po tym akwenie przeczysz – tutaj.

Wróć do listy wszystkich artykułów