Rejsy katamaranami

Rejsy na życzenie

min. cały katamaran

Wróć do listy wszystkich artykułów
PLANUJEMY PODRÓŻ: Dokumenty dla dziecka

Gdy w planach mamy zagraniczny urlop, zadbanie o dokument tożsamości dla dziecka to jedna z tych rzeczy, których nie powinniśmy odkładać na ostatnią chwilę. Sam czas oczekiwania na jego odbiór wynosi do 30 dni, a wcześniej trzeba jeszcze zrobić zdjęcie, wypełnić wniosek i złożyć go w odpowiednim miejscu. Dlatego jeśli chcecie wybrać się w te wakacje na rodzinny rejs, teraz jest dobry moment, aby na spokojnie zająć się formalnościami.

Dowód czy paszport?

W sytuacji, gdy podróżujemy tylko w obrębie Unii Europejskiej i strefy Schengen, lepiej wyrobić dziecku dowód osobisty. Powód jest prosty – nic nas to nie kosztuje, podczas gdy opłata za paszport wynosi od 15 do 140 zł (w zależności od wieku dziecka oraz przysługujących ulg). Mimo, że strefa Schengen nie obejmuje popularnych wśród polskich turystów kierunków wycieczkowych, czyli Bułgarii, Chorwacji oraz Cypru, tam również dostaniemy się po okazaniu dowodu osobistego. Uprawnia on także do pobytu w Czarnogórze, Albanii, a od niedawna także Turcji.

Dalsze wyprawy, np. do Tajlandii czy na Seszele, będą już jednak wymagały wyrobienia paszportu. Niezależnie od wybranego kierunku podróży, warto zapoznać się wcześniej ze szczegółowymi zasadami wjazdu na terytorium państwa, by uniknąć stresu i nieprzyjemności podczas urlopu.

Dowód osobisty dla dziecka

Jak już wspomnieliśmy, wyrobienie dowodu dla dziecka jest bezpłatne. Jeśli ma mniej niż 12 lat, rodzic wniosek z załączonym zdjęciem może złożyć online i gotowy dowód odebrać w wybranej placówce. Można oczywiście zrobić to tradycyjnym sposobem, czyli w dowolnym urzędzie gminy. Starszym dzieciom wydawane są natomiast e-dowody z odciskami palców i podpisem, dlatego ich obecność w urzędzie przy składaniu wniosku jest konieczna. Czas oczekiwania na wydanie dowodu wynosi maksymalnie 30 dni i odbiera go dowolny rodzic w towarzystwie dziecka (chyba że ma ono mniej niż 5 lat).

Paszport dla dziecka

Z paszportem sprawa jest odrobinę bardziej skomplikowana. Po pierwsze przy składaniu wniosku w urzędzie paszportowym co do zasady muszą być obecni oboje rodzice lub opiekunowie prawni. Podpisują oni otrzymany w urzędzie wniosek o wydanie paszportu w obecności urzędnika, dołączają do niego dowód opłaty i zdjęcie dziecka. Dzieci, które ukończyły 5 rok życia, muszą być obecne w urzędzie, a jeśli mają 12 lat, urzędnik pobierze ich odciski palców.

Warto wiedzieć

A może na wakacje zabierasz ze sobą dziecko znajomych lub kogoś z rodziny? Albo to Twoja pociecha jedzie na wakacje z dziadkami czy ciocią? W pewnych krajach podczas kontroli granicznej konieczne jest pokazanie upoważnienia od rodziców dziecka, które zawiera ich dokładne dane osobowe i kontaktowe oraz zdjęcie dokumentu tożsamości. Niektóre państwa, jak np. Czarnogóra, wymagają upoważnienia przetłumaczonego przez tłumacza przysięgłego i poświadczonego notarialnie. Dokładne i najbardziej aktualne wytyczne znajdziecie w serwisie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce Informacje dla podróżujących.

Wróć do listy wszystkich artykułów