Rejsy katamaranami

Rejsy na życzenie

min. cały katamaran

Wróć do listy wszystkich artykułów
Co zabrać na rejs morski

Skompletowanie wyprawki na żeglarski wypoczynek, to nie lada wyzwanie. O czym pamiętać gdy pierwszy raz ruszamy na morze?

Co zabrać na rejs morski?

Podjęcie decyzji o udziale w rejsie morskim, otwiera przed nami przerażającą otchłań pytań i dylematów. Co potrzebujemy na takie wakacje zabrać? W co się spakować? Co na jachcie jest? Ile miejsca w kabinie mamy do dyspozycji? Poniżej przedstawiam możliwie kompletny wykaz rzeczy, o których warto pamiętać szykując się do rejsu turystycznego. Pod tym pojęciem rozumiem tygodniowy rejs na ciepłym akwenie, w sezonie letnim, z małymi odległościami między portami, które nie wymagają żeglugi nocnej. Żegluga bardziej kwalifikowana, w trudniejszych warunkach wymaga oczywiście innego przygotowania od uczestników.

W co się pakować na rejs

Wyobrażając sobie prawdziwego żeglarza wchodzącego na pokład, widzimy go dźwigającego cały dobytek w ogromnym, zarzuconym na plecy worku. Rybak może go zastąpić wielkim rybim pęcherzem ☺. Wakacyjnemu załogantowi w zupełności wystarczy jedno z poniższych rozwiązań:

-worek żeglarski
-plecak
-miękka torba, dająca się złożyć do niewielkich rozmiarów
-twarda walizka tylko kiedy jedziemy samochodem, w którym będziemy mogli ja na czas rejsu pozostawić

Dokumenty, ubezpieczenia

Rodzaj dokumentów, jakie powinniśmy mieć przy sobie zależy od krajów, które będziemy odwiedzać. Do celów ubezpieczeniowych, ważne czy będzie to rejs turystyczny czy aktywne uprawianie żeglarstwa np. regatowo. Watro w tym temacie zwrócić uwagę na:

-dowód osobisty lub paszport(wymagany poza strefą Schengen)
Uwaga! – obowiązek posiadania ważnego dokumentu dotyczy także dzieci od pierwszych dni życia
-patenty, książeczki żeglarskie do wpisania uczestnictwa w rejsie
-prawo jazdy – często w trakcie rejsu wypożyczamy pojazdy
-legitymacje, karty studenta upoważniające do zniżek
-dobrane do swoich preferencji stawki ubezpieczenia zawierające NW oraz koszty leczenia.
Dla chcących maksymalnej ochrony jest opcja u wielu ubezpieczycieli zakupu specjalnego ubezpieczenia, obejmującego uprawianie żeglarstwa sportowego
-wiza pobytowe, jeśli w danym kraju jest on wymagana dla polskiego obywatela. Czy istnieje taki obowiązek można sprawdzić w poradniku na stronie ministerstwa spraw zagranicznych:
https://polakzagranica.msz.gov.pl/
-Zaświadczenie o dokonaniu ewentualnych, wymaganych w danym kraju szczepień ochronnych. Podobnie jak z wizami, informację szukamy pod adresem: https://polakzagranica.msz.gov.pl/

Pieniądze

Kwestia pieniędzy w trakcie podróży zależy od indywidualnych preferencji. Są osoby polegające wyłącznie na lokalnej walucie zakupionej jeszcze przed wyjazdem w kantorze. Inni preferują kartę płatniczą lub kredytową, sprzężona z kontem bankowym. Sieć miejsc gdzie można zapłacić kartą oraz bankomatów rośnie z każdym rokiem na całym świecie. Niezłym pomysłem jest posiadanie karty do konta w walucie USD lub EURO. Wówczas, przy płatnościach kartą i wypłacie z bankomatu możemy uzyskać lepszy kurs wymiany niż ze złotówek. Reasumując. Jeśli nie posiedliśmy umiejętności zdobywania wszystkiego na piękne oczy, na wyjazd w naszym portfelu nie powinno zabraknąć:

-lokalnej walutę
-karty płatniczej lub kredytowej
-waluty wymienialnej, jak EUR/USD

Odzież

Każdy ma swój styl i decyduje w czym czuje się najlepiej. Nikt nas nie zmusza aby wpasować się w promowany w sklepach z odzieżą, biało – granatowy żeglarski dress code. Praktyka podpowiada, że na wakacyjnym rejsie w naszej garderobie nie powinno zabraknąć:

-lekka kurtka przeciwwiatrowa i chroniąca przed deszczem. Najlepiej z kapturem.
-cieplejsza bluza/softshell
-zapas przewiewnych najlepiej jasnych T-shirtów i lekkich bluzek
-nakrycie głowy chroniące przed słońcem. Uwaga! Ze względu na wiatr polecane z gumką/sznurkiem zabezpieczającym przed zwianiem z głowy
-krótkie spodenki(kilka par)
-długie spodnie turystyczne na spacer w góry
-eleganckie ubrania i buty na wieczorny spacer po porcie i do restauracji
-szybkoschnący ręcznik kąpielowy
-buty sportowe na jacht(na nierysującej pokładu najlepiej białej podeszwie
-wygodne buty turystyczne na spacery
-sandały
-klapki pod prysznic
-eleganckie buty na specjalne okazje
-zestaw ABC nurkowy – płetwy, maska rurka
-okulary przeciwsłoneczne. Polecamy z filtrem polaryzacyjnym. Najlepiej ze sznureczkiem aby nie wpadły do wody
-strój kąpielowy/kąpielówki
-buty do pływania chroniące przed jeżowcami

Urządzenia, gadżety przydatne na rejsie

Nie ma co się nawet oszukiwać, że podczas rejsu pozbawimy się wynalazków techniki czy ciekawej książki. Biorąc pod uwagę mnogość pięknych miejsc i wspomnień jakich doświadczymy, grzechem byłoby ich nie uwiecznić. Poza sprzętem potrzebna będzie także energia. Pamiętajmy o tym ponieważ poza portem, gdzie możemy się podpiąć pod sieć elektryczną, na jachcie często mamy do dyspozycji tylko zasilanie 12V. Wyjątkiem są jachty z wyższej półki wyposażone w agregat prądotwórczy. Zapytajmy organizatora czy jacht lub załoga będzie wyposaży w przetwornicę, pozwalającą uzyskać prąd 230V z gniazda 12V. Jest to jednak spore obciążenie dla jachtowych akumulatorów, więc używamy to tylko do nagłej potrzeby. W bagażu załogi znajdziemy:

-telefon komórkowy z włączony roamingiem i opcjonalnie pakietem danych
-aparat fotograficzny
-kamerę video najlepiej w wodoodpornej obudowie. Polecamy kamery sportowe.
-adapter 12V do ładowania swoich urządzeń( dostęp do 230V mamy tylko podczas postoju w portach gdzie możliwe jest podpięcie się pod sieć energetyczną)
-kabel USB ładujący telefony i inne urządzenia
-nośnik USB lub płyty CD z ulubioną muzyką
-powerbank
-latarka, najlepiej tzw. czołówka
-scyzoryk wielofunkcyjny
-kawałek cienkiej linki, tzw. żeglarskie krawaty
-ulubiony kubek termiczny
-nośnik USB do zgrania zdjęć od członków załogi
-gry towarzyskie, karty
-książki, czasopisma

Kosmetyki, leki

Czy to przez warunki pogodowe, względy zdrowotne czy w końcu banalne, ale jakże ważne na małej przestrzeni – higieniczne, w walizce lądują:

-krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem
-stosowane przez siebie leki
-plastry na drobne skaleczenia i odciski
-kosmetyczka z środkami higieny własnej
-balsamy po opalaniu
-pomadka na usta
-zapasowe tradycyjne okulary dla osób używających soczewek kontaktowych
-nożyczki do paznokci

Dla dzieci

Jeśli planujemy wybrać się na rejs z dziećmi, zabierzmy to co zabralibyśmy na każde inne wakacje. To co dzieci lubią, czym dobrze bawią się same czy z innymi dziećmi. Ważne aby jadąc na rejs na życzenie uzgodnić z rodziną czy przyjaciółmi czy bierzemy tablety i gry elektroniczne. Są to jak „zabawki” podwyższonego ryzyka. Jeśli grać będzie tylko jedno dziecko to reszta będzie się czuła pokrzywdzona. Jeśli wezmą wszyscy, to czy uda się nam w czasie tak wyjątkowych wakacji przemycić dzieciom coś spoza wirtualnego świata? Z wieloletnich obserwacji wynika, że jest to trudne. Dlatego też dobrze pomyśleć na rejsie z dziećmi o animatorce. Lista dla najmłodszych może wyglądać następująco:

-dziecięce kosmetyki chroniące przed słońcem
-dopasowana do wagi dziecka kamizelkę ratunkową
-kosmetyki do pielęgnacji
-dmuchane rękawki/ koła do nauki pływania
-dedykowany worek na pieluchy
-nurkowe ABC
-ulubione Przytulanki, zabawki
-gry planszowe, karty, łamigłówki
-blok rysunkowy, kredki

Co jest na jachcie i katamaranie

Są takie rzeczy, w które jest wyposażony praktycznie każdy jacht proponowany przez firmy czarterowe. Nie trzeba ich wtedy wieźć ze sobą przez pół świata. Popularne jest pytanie o konieczność zabierania śpiwora. To poczucie utrwalone z czasów mazurskiego pływania sprzed lat. Jachty, na których są zwykle organizowane rejsy wakacyjne są wyposażone w zestaw pościeli dla każdego załoganta. Ale jak praktyka uczy, kto pyta nie błądzi. Dopytujmy organizatora o zakres wyposażenia jachtu i czy przypadkiem za taką pościel i ręczniki nie będziemy musieli ekstra płacić przy wejściu na jacht. Jeśli jedziemy samochodem a lubimy gotować bardziej wyszukane potrawy niezłym pomysłem jest zabrać porządną patelnię. Te jachtowe, nie zawsze są najnowszymi modelami z nienaruszoną teflonową powierzchnią.
-prześcieradło, poduszka ,koc i poszewki
-pełne wyposażenie kuchni
-prąd 230 dostępny w porcie
-prąd 12 V dostępny cały czas
-zamykane kabiny
-łazienki z prysznicami i ciepłą wodą
-kompletne, wymagane przepisami dla danego akwenu wyposażenie nawigacyjne i ratunkowe
-na jachtach bez odsalarni woda ograniczona ilościowo objętością zbiornika.

Czy to się wszystko zmieści?

Patrząc na powyższa listę, zawsze uzupełniona o to co każdy wedle swojego uznania do bagażu wsadzi, nasuwa się pytanie – czy to się wszystko zmieści? Nic na to nie wskazuje przy pierwszym rzucie okiem na kabinę i wspólną przestrzeń. Ale spokojnie. Kiedy tylko oswoimy się z jachtem, zaczniemy odkrywać wszystkie szafki, schowki i zakamarki. Nagle okaże się, że nasz pływający dom został tak przewidziany, abyśmy mogli spędzić na nim komfortowy czas.

Wróć do listy wszystkich artykułów