Skip to main content

Kasa jachtowa w praktyce

Oferty wakacyjnych rejsów zawierają szereg kosztów. Najbardziej tajemniczym spośród wszystkich tych opłat jest tak zwana „kasa jachtowa”. Odkrywamy przed wami czym jest kasa jachtowa i od czego zależy jej wysokość.

Kasa jachtowa

Kasa jachtowa, nazywana także czasami „kasą rejsową” to nic innego jak zasilana systemem składkowym pula pieniędzy, z której opłacane są wszelkie koszty w czasie trwania rejsu. Najczęściej pieniądze te są wydawane na:

 • zakup jedzenia
 • opłaty za postój jachtu w porcie lub na kotwicowisku
 • zakup paliwa do jachtu i pontonu
 • opłaty za wstęp do płatnych akwenów (parki narodowe, kanały, śluzy)

Wysokość kasy jachtowej

 1. Organizator na podstawie własnego doświadczenia jest w stanie oszacować jednostkowy wkład do kasy jachtowej. Proponuje zatem aby na początku rejsu każda osoba spośród uczestników rejsu wniosła wkład powiedzmy 150 euro/tydzień. Daje to sumę, która powinna wystarczyć na pokrycie wszystkich kosztów w czasie trwania rejsu.
 2. Jeśli po zakończeniu rejsu w kasie jachtowej zostaje część pieniędzy to świetnie – uczestnicy mogą wybrać się na wspólna kolaję pożegnalną czy kawę albo rozdać pieniądze między siebie.
 3. Jeśli w trakcie rejsu braknie pieniędzy w kasie jachtowej, uczestnicy składają się o dodatkową kwotę, powiedzmy 20 EUR na osobę.

Kto zarządza kasą jachtową?

W czasie trwania rejsu kasą jachtową zazwyczaj gospodaruje kapitan. On zbiera pieniądze od wszystkich uczestników i dysponuje nimi w ramach potrzeb całej załogi. Wnosi opłaty za postoje, paliwo i wydaje lub zwraca pieniądze za zakupione przez uczestników produkty. Pieniądze rozliczane są przy pełnej transparentności i w każdym momencie rejsu uczestnicy mają prawo do wglądu w rozliczenia kosztów. Ten model dbania o finanse rejsu zapewnia kapitanowi i załodze stałej( kucharz, animatorka, hostessa) możliwość zakup podstawowych środków spożywczych na wypadek gdyby uczestnicy preferowali spożywanie posiłków głównie poza jachtem.

Rzadszą praktyką jest przekazanie prowadzenia kasy jachtowej jednemu z uczestników. To na nim ciąży wówczas obowiązek rozliczania wspólnych pieniędzy.

Zakup jedzenia i napojów z kasy jachtowej

Uczestnicy rejsu mogą zadecydować jakiego typu produkty kupowane będą z kasy jachtowej. Zwykle są to wszelkie produkty spożywcze, środki czystości, woda i napoje bezalkoholowe.

Na główne zakupy pierwszego dnia wybiera się reprezentacja uczestników rejsu (jeśli na rejsie obecny jest kucharz, on także uczestniczy w zakupach). Kupują rzeczy według własnego uznania i potrzeb. Wsparciem są sugestie kapitana. On na podstawie doświadczenia z wielu rejsów wie najlepiej o czym nie zapomnieć. Kupowane są wtedy wszelkie potrzebne produkty – świeże pieczywo, warzywa, owoce mięso na pierwsze dni rejsu oraz trwalsze produkty na całość rejsu. Resztę zakupów robimy w miarę trwania rejsu.

Proponujemy zawsze na początku zrobić większe zakupy wody do picia. Te pierwsze duże zakupy transportujemy pod jacht samochodem lub taksówką. Czasami to wręcz same sklepy proponują żeglarzom dowóz towaru.

Często zdarza się sytuacja, że wśród uczestników rejsu są osoby o specjalnej diecie.
Najwygodniej jest kiedy zdecyduje się w równym udziale partycypować w kasie jachtowej. Taka osoba po prostu dba o swoje potrzeby i zwykle wychodzi na zero – nie je tego co inni ale i tez jemu nie podjadają. Bardzo trudno jest rozdzielić jednostkowo udział jedzenia jednej osoby.

Alkohol a kasa jachtowa

Jak wiadomo preferencje co do płynów wyskokowych są bardzo różne i decyzję o ich zakupie najlepiej podejmować indywidualnie. W końcu jednemu wystarczy regularne, lokalne piwo za 1 euro, a drugi zaspokoi pragnienie tylko winem z „wyższej półki”. Zakup więc tak szerokiego wachlarza trunków ze wspólnej kasy mógłby się okazać dość niesprawiedliwy. Jeśli w trakcie rejsu uczestnicy maja wolę i gest – zaproponują reszcie załogi. Jeśli swoje co nieco woli tylko dla siebie – jego decyzja i jego na ten cel fundusze.

trzy butelki domowej produkcji chorwackiego alkoholu sprzedawane przez ulicznego sprzedawcę na ulicy portowej na wyspie Vis

Kasa jachtowa a kapitan

Zwyczajowo na kasę jachtową składają się uczestnicy rejsu. Kapitan oraz członkowie załogi stałej jachtu nie partycypują w kasie jachtowej. Są oni w pracy i realizują program rejsu. Mają więc prawo do korzystania z jedzenia, które zostało zakupione z kasy jachtowej.

Wyjścia do restauracji są zwykle opłaca się indywidualnie, a nie z kasy jachtowej. Kapitan, ewentualnie także inni członkowie załogi stałej mogą, ale nie muszą zostać zaproszeni przez uczestników rejsu na wspólne wyjścia do restauracji. Decydując się na takie zaproszenie, uczestnicy pokrywają koszty zamówienia goszczonego kapitana.

Inne opłaty

Oferta rejsu morskiego może zawierać także inne opłaty poza kasą jachtową. Opisaliśmy je wszystkie w oddzielnym wpisie ==> czytaj tutaj

Z żeglarskim pozdrowieniem

Adam Mrozowicz

Odpowiedz na kilka pytań, a my znajdziemy dla Ciebie idealny kierunek!

To zajmie Ci tylko chwilę, a Twoje odpowiedzi pomogą nam uszyć ofertę na miarę Twoich potrzeb.

Pytania i odpowiedzi

Czy to Wasz pierwszy rejs?

Zebraliśmy tu odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące rejsu katamaranem.

Jesteśmy w stanie wyczarterować jacht na każdym akwenie świata. Pomożemy też dostosować Ci termin do warunków pogodowych.

Nasze najbardziej popularne kierunki:

Grecja (Zatoka Sarońska, Wyspy Jońskie, Sporady), Chorwacja (część północna, część środkowa i część południowa), Czarnogóra, Włochy (Sardynia, Sycylia i Wyspy Liparyjskie), Malta i Gozo, Hiszpania (Baleary)

Seszele, Tajlandia, Karaiby, Polinezja, Wyspy Kanaryjskie

Więcej na naszym blogu: https://slonnahoryzoncie.com/blog/gdzie-jechac-na-pierwszy-rejs/

W naszej ofercie mamy niezawodne i komfortowe katamarany sprawdzonych przez nas producentów (m.in. Lagoon, Bali Catamarans, Fountaine Pajot, Nautitech-Bavaria).

Każdy z nich posiada:

 • olbrzymi kokpit,
 • część rekreacyjną na dziobie. Większe dwukadłubowce, posiadają dodatkowy kokpit tzw. Flying Bridge,
 • kokpit i mesę z kambuzem,
 • kabiny, które są znacznie bardziej przestronne niż na jachcie jednokadłubowym. Zazwyczaj pod pokładem mieszczą się cztery dwuosobowe kabiny oraz dodatkowo dwie jednoosobowe kabiny dziobowe / skipperskie,
 • zazwyczaj każda dwuosobowa kabina posiada własną toaletę, często z oddzielną kabiną prysznicową. 
 • kambuz podobnie jak na dużych jachtach jednokadłubowych składa się z kuchenki, piekarnika, zlewu, lodówki i zamrażalnika. Jest na tyle duży, że bez problemu mieści całe wyposażenie kuchenne oraz zapasy żywności na cały rejs. 
 • w messie zwykle mieści się dodatkowy stół oraz stanowisko skippera. 

Więcej na naszym blogu: https://slonnahoryzoncie.com/blog/katamaran-dlaczego-wybrac-go-rejs-morski/ 

Wystarczy, że skontaktujesz się z nami, a wspólnie omówimy szczegóły! 

Jeśli jesteś zainteresowany rejsem na życzenie skontaktuj się z nami wypełniając ankietę, mailowo lub telefonicznie podając następujące informacje: 

 • termin rejsu 
 • akwen, preferowany port początkowy i końcowy 
 • liczbę osób na jachcie (ewentualnie wiek dzieci) 
 • wymagania dotyczące jachtu: ilość kabin, wielkość jednostki, rocznik. 

W odpowiedzi zaproponujemy kilka jachtów do wyboru. Po podjęciu decyzji i wskazaniu upatrzonej jednostki podpisujemy umowę. 

Należy pamiętać, że bardzo popularne modele, od dobrych armatorów, w dobrej cenie rezerwowane są bardzo często z rocznym wyprzedzeniem. Pośpiech jest więc wskazany, jeżeli ma się upatrzony model i akwen oraz określony termin. 

Rejsy rodzinne są realizowane w formie rejsów na życzenie 

Cena rejsu zawiera: 

 • katamaran/jacht w terminie trwania rejsu,  
 • opiekę polskiego skippera,  
 • podstawowe szkolenie żeglarskie i opinię stażową po rejsie,  
 • sprzątanie katamaranu po rejsie. 

Cena rejsu nie zawiera: 

 • przelotu,  
 • ubezpieczenia (pomagamy w zakupie polisy ubezpieczeniowej),  
 • wejściówek na dodatkowe atrakcje, 
 • wyżywienia podczas rejsu,  
 • opłat portowych, 
 • paliwa, 
 • transferu pomiędzy lotniskiem a katamaranem. 

Wypełnij ankietę lub napisz do nas aby potwierdzić dostępność i otrzymać ofertę! 

Nie trzeba posiadać żadnego doświadczenia ani umiejętności żeglarskich. Nasz kapitan objaśni oraz nauczy Państwa wszystkiego co jest niezbędne, aby bezpiecznie i z przyjemnością żeglować.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?
Skontaktuj się z nami, chętnie udzielimy Ci wszystkich informacji lub wejdź na naszego bloga.
Napisz maila z zapytaniem