Skip to main content

Ile kosztuje rejs morski

Przeglądając ofertę wakacyjnego rejsu warto zwrócić uwagę na to co zawiera proponowana cena. Odkrywamy przed Wami całość kosztów jakie ponosi uczestnik rejsu. Pozwoli Wam to bardziej świadomie podjąć decyzję o wymarzonych wakacjach pod żaglami.

czym jest kasa jachtowa?

Oferty rejsów morskich u poszczególnych organizatorów potrafią się znacząco od siebie różnić ceną. Nawet jeśli dotyczy ona identycznego terminu, jachtu i miejsca. Dzieje się tak z różnych względów. Oczywiście dużo lepiej prezentuje się niższa kwota na ofercie, ale… czy naprawdę zawsze warto sugerować się tylko ceną? Przeprowadźmy symulację i dowiedzmy się ile tak naprawdę kosztuje rejs morski!

Symulacja oferty rejsu

Bierzemy pod uwagę tygodniowy rejs na życzenie dla całej grupy uczestników, powiedzmy z małymi dziećmi. Niech to będzie rejs katamaranem w Chorwacji w terminie 8-15 sierpnia 2020 roku. Zaczynamy np. w Trogirze. Łódka ta sama – Lagoon 42 z 2019 roku. Mamy dwie oferty:

firmy „A”, która proponuje ten rejs w swojej ofercie za 7100 euro
firmy „B”, która proponuje identyczny rejs, a na ich ofercie widnieje cena 5000 euro

Zazwyczaj każda z tych firm poinformuje, że do oferowanej ceny rejsu należy doliczyć tzw. „kasę jachtową”. Co kryje się pod tym tajemniczo brzmiącym terminem przeczytacie – tutaj

Nie trzeba być Scherlockiem Holmesem, żeby zobaczyć, że coś jest nie tak. Czyżby firma „A” była pazernym złodziejem albo firma „B” naiwnym altruistą? Prawda jest taka, że jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach, które stają się widoczne kiedy przyjrzymy się bliżej obu ofertom. Zbierając te wszystkie dodatkowe koszty dowiemy się ile kosztuje rejs morski.

Milna Brac, marina ACI

Czym mogą różnić się oferty

Firma „A” – po rozmowie z klientem podaje w swojej ofercie wszystkie koszty związane z wynajęciem w pełni wyposażonego jachtu wraz z obowiązkowymi opłatami oraz opiekę polskiego kapitana, znającego akwen, doświadczonego w prowadzeniu katamaranu, z doświadczeniem w rejsach rodzinnych

Firma „B” – kieruje do swojego klienta jakby „gołą” ofertę, która bardziej przypomina ofertę czarteru jachtu niż ofertę rejsu na życzenie. Otóż cena 5000 euro jest to cena tylko za wynajęcie jachtu w danym miejscu w danym terminie! Jest to dobry punkt wyjścia jeśli klient ma uprawnienia i doświadczenie aby samemu zorganizować i poprowadzić osobiście wakacyjną przygodę. Klient, który chce po prostu przeżyć z rodziną czy przyjaciółmi wspaniałą przygodę pod żaglami dowie się, że do ceny czarteru dochodzą dodatkowe koszty.

Dodatkowe koszty w cenie rejsu

 • opłata za sprzątanie jachtu po rejsie, butlę z gazem, pościel, ręczniki – powiedzmy 300 euro
 • opłata za silnik do pontonu – 100 euro
 • dodatkowo płatna siatka ochronna wokół jachtu – 150 euro
 • lokalny kapitan/skipper – obecnie zwykle 150 euro/dzień, co daje 1050 euro/tydzień

Czysta matematyka wskazuje że rejs u firmy „B” będzie kosztował po dodaniu powyższych kosztów 6600 euro. A więc nadal 500 euro taniej! Czy nadal jest w tym jakiś haczyk? Może być ich kilka:

Kaucja za jacht

Kaucja zwrotna za jacht wpłacana przed rejsem armatorowi. Przed każdym rejsem właściciel jachtu pobiera w gotówce lub blokuje na karcie kredytowej (nie płatniczej) pewną kwotę tytułem zabezpieczenia na wypadek zniszczeń zaistniałych podczas rejsu na jego jachcie. Jest to kwota wahająca się w zależności od wieku i wartości jachtu od 2000 – 5000 euro.

Firma „A” – bierze kaucję na siebie, zawierając jednak w umowie, że każdy uczestnik na poczet ewentualnych zniszczeń wpłaci przed rejsem np. 100 euro bezpośrednio kapitanowi. Dużo łatwiej jest wyciągnąć z portfela 100 euro niż 4000 prawda? Przy 8 osobach załogi uczestnicy wpłacają więc w sumie 800 euro. Na większość typowych strat (zgubienie odbijacza, uszkodzenie okienka) wystarczy, a jeśli dojdzie do dużego zniszczenia wynikająca zwykle z błędu kapitana to firma „A” ryzykuje swoje pozostałe 3200 euro.

Firma „B” jak dowiemy się w czasie ustalania warunków, przerzuca obowiązek wpłacenia kaucji na załogę. Czyli ktoś z uczestników musi posiadać kartę kredytową z limitem w wysokości powiedzmy 4000 euro i wpłacić kaucję licząc, że wszystko odbędzie się bez problemów.

Kapitan/skipper

Za udany rejs w znacznej mierze odpowiada kapitan jachtu. Musi być nie tylko sprawnym żeglarzem, ale także osobą, z która uczestnicy będą się dobrze czuć. Nie każdy kapitan poprowadzi duży katamaran równie sprawnie jak mały jacht jednokadłubowy. Nie każdy kapitan dobrze będzie się czuć podczas rejsu z udziałem dzieci. W końcu nie każdy kapitan będzie znał język polski, jak to się zdarza, gdy organizator zaproponuje nam lokalnego skippera.

Firma „A” – zadba aby rejs poprowadziła doświadczona na danym typie łodzi osoba, znająca akwen i potrafiąca tworzyć możliwie dobrą atmosferę w załodze. Będzie to też Polak, z którym się bez problemów dogadamy 

Firma „B” – zaproponuje lokalnego skippera, np. śniadego Chorwata, który pewnie będzie niezły w żeglarskim rzemiośle. Czy jednak poza promiennymi uśmiechami uda się nam z nim dogadać? Inną opcją będzie wzięcie z łapanki kapitana, który akurat ma czas…

Know – how

Doświadczenie w organizacji rejsów dla konkretnej grupy klientów. W tym przypadku rejsów rodzinnych.

Firma „A” – od kilku lat organizuje rejsy z udziałem rodzin z dziećmi. Posiada wiedzę czego potrzebują i na co zwracają uwagę młodzi rodzice. Przekonają, że to katamaran jest lepsza jednostką na taki rejs, że warto dopłacić do siatki ochronnej na burty, zaproponuje udział animatorki. Taka firma zaplanuje trasę rejsu tak aby dostosować ją do potrzeb i możliwości żeglarskich załogi.

Firma „B” – zajmuje się dostarczaniem łodzi szerokim rzeszom klientów, najlepiej takim, którzy zapłacą za jacht i dalej sami sobie poradzą. A więc inaczej mówiąc działają bardziej jako pośrednik w czarterach a nie organizator rejsów, tym bardziej rodzinnych.

Biorąc choćby tylko te trzy czynniki musimy sobie odpowiedzieć czy:

 • jadąc po raz pierwszy na wymarzony, rodzinny rejs morski zaryzykujemy opłacenia ze swojej kieszeni całej kaucji za jacht
 • narazimy się na nieodpowiedniego kapitana, który zamiast w sposób bezpieczny i przyjemny pokazywać nam uroki danego akwenu, pocić się będzie z drżącymi nogami próbując ogarnąć wielki katamaran, którym pierwszy raz płynie albo po prostu się z nim nie dogadamy
 • Zamiast odpocząć i relaksować się w najatrakcyjniejszych dla rodzin z dziećmi miejscach, będziecie wiele godzin orać morze w źle zaplanowanym rejsie, odpowiednim raczej dla starych wilków morskich.

Podsumowanie

Nasza firma Słoń na horyzoncie stara się być odpowiednikiem firmy „A”. Mamy piętnastoletnie doświadczenie w organizacji rejsów morskich w tym 9 lat doświadczenia w organizacji rejsów rodzinnych. Nasze rejsy prowadzimy sami lub powierzamy je sprawdzonym i zaufanym polskim kapitanom. Bierzemy na siebie opłacenie kaucji za jacht. Niezwykle rzadko zdarza się, że armator potrąci część kaucji po zawinionych przez nas uszkodzeniach. Nasze rejsy planujemy tak aby były one optymalnie dostosowane do potrzeb naszych klientów. Wiedząc, że każdy ma swoje własne potrzeby, traktujemy każdego z naszych klientów indywidualnie.

Ile kosztuje rejs morski organizowany przez naszą firmę? Tak, zaproponujemy Wam cenę kilkaset euro większą niż odpowiednik firmy „B”. Odpowiedzcie sobie sami czy zaufacie nam i docenicie jakość naszej oferty czy wolicie podjąć ryzyko i „zaoszczędzić”

Z żeglarskim pozdrowieniem

Adam Mrozowicz

Odpowiedz na kilka pytań, a my znajdziemy dla Ciebie idealny kierunek!

To zajmie Ci tylko chwilę, a Twoje odpowiedzi pomogą nam uszyć ofertę na miarę Twoich potrzeb.

Pytania i odpowiedzi

Czy to Wasz pierwszy rejs?

Zebraliśmy tu odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące rejsu katamaranem.

Jesteśmy w stanie wyczarterować jacht na każdym akwenie świata. Pomożemy też dostosować Ci termin do warunków pogodowych.

Nasze najbardziej popularne kierunki:

Grecja (Zatoka Sarońska, Wyspy Jońskie, Sporady), Chorwacja (część północna, część środkowa i część południowa), Czarnogóra, Włochy (Sardynia, Sycylia i Wyspy Liparyjskie), Malta i Gozo, Hiszpania (Baleary)

Seszele, Tajlandia, Karaiby, Polinezja, Wyspy Kanaryjskie

Więcej na naszym blogu: https://slonnahoryzoncie.com/blog/gdzie-jechac-na-pierwszy-rejs/

W naszej ofercie mamy niezawodne i komfortowe katamarany sprawdzonych przez nas producentów (m.in. Lagoon, Bali Catamarans, Fountaine Pajot, Nautitech-Bavaria).

Każdy z nich posiada:

 • olbrzymi kokpit,
 • część rekreacyjną na dziobie. Większe dwukadłubowce, posiadają dodatkowy kokpit tzw. Flying Bridge,
 • kokpit i mesę z kambuzem,
 • kabiny, które są znacznie bardziej przestronne niż na jachcie jednokadłubowym. Zazwyczaj pod pokładem mieszczą się cztery dwuosobowe kabiny oraz dodatkowo dwie jednoosobowe kabiny dziobowe / skipperskie,
 • zazwyczaj każda dwuosobowa kabina posiada własną toaletę, często z oddzielną kabiną prysznicową. 
 • kambuz podobnie jak na dużych jachtach jednokadłubowych składa się z kuchenki, piekarnika, zlewu, lodówki i zamrażalnika. Jest na tyle duży, że bez problemu mieści całe wyposażenie kuchenne oraz zapasy żywności na cały rejs. 
 • w messie zwykle mieści się dodatkowy stół oraz stanowisko skippera. 

Więcej na naszym blogu: https://slonnahoryzoncie.com/blog/katamaran-dlaczego-wybrac-go-rejs-morski/ 

Wystarczy, że skontaktujesz się z nami, a wspólnie omówimy szczegóły! 

Jeśli jesteś zainteresowany rejsem na życzenie skontaktuj się z nami wypełniając ankietę, mailowo lub telefonicznie podając następujące informacje: 

 • termin rejsu 
 • akwen, preferowany port początkowy i końcowy 
 • liczbę osób na jachcie (ewentualnie wiek dzieci) 
 • wymagania dotyczące jachtu: ilość kabin, wielkość jednostki, rocznik. 

W odpowiedzi zaproponujemy kilka jachtów do wyboru. Po podjęciu decyzji i wskazaniu upatrzonej jednostki podpisujemy umowę. 

Należy pamiętać, że bardzo popularne modele, od dobrych armatorów, w dobrej cenie rezerwowane są bardzo często z rocznym wyprzedzeniem. Pośpiech jest więc wskazany, jeżeli ma się upatrzony model i akwen oraz określony termin. 

Rejsy rodzinne są realizowane w formie rejsów na życzenie 

Cena rejsu zawiera: 

 • katamaran/jacht w terminie trwania rejsu,  
 • opiekę polskiego skippera,  
 • podstawowe szkolenie żeglarskie i opinię stażową po rejsie,  
 • sprzątanie katamaranu po rejsie. 

Cena rejsu nie zawiera: 

 • przelotu,  
 • ubezpieczenia (pomagamy w zakupie polisy ubezpieczeniowej),  
 • wejściówek na dodatkowe atrakcje, 
 • wyżywienia podczas rejsu,  
 • opłat portowych, 
 • paliwa, 
 • transferu pomiędzy lotniskiem a katamaranem. 

Wypełnij ankietę lub napisz do nas aby potwierdzić dostępność i otrzymać ofertę! 

Nie trzeba posiadać żadnego doświadczenia ani umiejętności żeglarskich. Nasz kapitan objaśni oraz nauczy Państwa wszystkiego co jest niezbędne, aby bezpiecznie i z przyjemnością żeglować.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?
Skontaktuj się z nami, chętnie udzielimy Ci wszystkich informacji lub wejdź na naszego bloga.
Napisz maila z zapytaniem