Rejsy rodzinne – alternatywa dla wakacji w hotelu
Wakacyjny czas sprzyja rodzinnym wyjazdom. Dzieci mają wolne od szkoły, pogoda piękna, nastroje wyśmienite. Na te dwa ciepłe miesiące czekamy nieraz cały rok. Czy morskie rejsy rodzinne to dobry pomysł na aktywny wypoczynek? O czym pamiętać decydując się na takie wakacje?

Rejsy rodzinne – ciekawa propozycja na wakacje z dziećmi
Wszelkiego rodzaju biura podróży co roku kuszą nas ofertami wakacyjnego wypoczynku. Media pełne są ofert All Inclusive, First Minute, Last Minute, Just Minute i wszystko to co ma szansę skusić przeciętnego zjadacza chleba znad Wisły. Ci nieprzeciętni albo nigdy hotelowym wypoczynkiem nie byli zainteresowani albo się im taka forma wakacji powoli przejada. Jaką maja alternatywę? Mogą organizować sobie urlop na własna rękę. Dobry pomysł. Taki wyjazd potrafi być wyśmienitym i niezapomnianym czasem dla rodziny. Jednak część osób pracując wiele miesięcy na 200 procent swoich możliwości nie chce jeszcze w wakacje stawać przed dziesiątkami możliwości i decyzji do podjęcia. Szukają wtedy ofert firm organizujących aktywny wypoczynek. Pośród nich można trafić na rejs rodzinny na pokładzie jachtu lub katamaranu.

Gdzie organizowane są rejsy rodzinne
W czasie europejskiego lata pogoda jest na tyle sprzyjająca, że nie trzeba wybierać się do egzotycznych krajów. Te zostawmy sobie na zimowe miesiące. To co mamy do wyboru na starym kontynencie w zupełności wystarczy na żeglowanie wiele wakacji z rzędu.
Są organizatorzy, którzy powiedzą, że rejs rodzinny można zorganizować wszędzie. Uważam jednak, że lista miejsc rekomendowanych jest zawężona. Dzieje się tak z uwagi na to, że na rejs z dziećmi często jadą osoby bez żadnego albo z niewielkim doświadczeniem żeglarskim. Dobrze zatem wybrać akwen, gdzie:
– w ciągu dnia będą do pokonania niewielkie odległości
– w razie gorszej pogody można się schronić w bezpiecznym miejscu
– warunki na morzu są o tej porze adekwatne do doświadczenia załogi
– są ciekawe miejsca i porty, atrakcyjne także dla dzieci
– łatwo się dostać z Polski

Moim zdaniem dobrymi miejscami na rejs rodzinny w Europie są:
– Chorwacja (część północna, część środkowa i część południowa)
– Czarnogóra
– Grecja (Zatoka Sarońska, Wyspy Jońskie, Sporady)
– Włochy (Sardynia, Sycylia i Wyspy Liparyjskie)
– Malta i Gozo
– Hiszpania (Baleary)

Dzieci na rejsie rodzinnym
Jak sama nazwa wskazuje na rejs rodzinny zabieramy dzieci. A w jakim wieku można wziąć dzieci na morze – zapytacie? To pytanie bardziej szczegółowo opisałem w tekście – czytaj tutaj. Pisząc w skrócie, wiek dzieci nie ma tutaj naprawdę większego znaczenia(no może kiedy dziecko uczy się chodzić, to faktycznie trzeba być nad nim cały czas pochylonym – wiemy bo w tym okresie byliśmy z naszą córką na rejsie po Seszelach). W każdym wieku będą traktować pokład jako swoją bazę i uznają te wakacje jako jedne z najlepszych w życiu. , Większe znaczenie ma rodzaj jachtu na jaki się zdecydujemy. Nasz rejsy rodzinne organizujemy wyłącznie na katamaranach.
Jednak kiedy dobrze trafimy możemy spędzić czas z osobą, która poza tym, że szczęśliwie, pewną ręką poprowadzi nas do celu, zintegruje załogę składającą się nieraz z obcych sobie osób, nauczy wielu cennych na pokładzie umiejętności, wskaże miejsca warte zobaczenia, sprawnie zachęci do zespołowej pracy w trakcie manewrów, zagra na gitarze, w porozumieniu z załogą zmodyfikuje trasę rejsu, zaimponuje naszym dzieciom i… będzie wiedział kiedy czas chcemy spędzić sami.

Katamaran najlepszy do rejsów z dziećmi
Z uwagi na bezpieczeństwo oraz znacznie większą ilość miejsca, w tym powierzchni płaskiej, to właśnie katamaran jest najlepszym wyborem na rejsy rodzinne. Między dwoma pływakami katamaranu znajduje się część wspólna jachtu podzielona na trzy części: mesę(salon z aneksem kuchennym), kokpit(jachtowy taras) oraz siatka z przodu jachtu. To właśnie siatka jest na katamaranie najbardziej umiłowanym miejscem najmłodszej części załogi. Traktują ją jak pływająca trampolinę.

Dwukadłubowy jacht nie przechyla się tak mocno jak jacht jednokadłubowy. Pozwala to zachować większa stabilność na i pod pokładem w czasie żeglugi. Dodatkowym zabezpieczeniem jest siatka ochronna rozciągana wzdłuż burt jednostki.
Na katamaranie często każda kabina posiada własna łazienkę. Na pewno więcej jest też miejsca w lodówce i bez problemu znajdzie się miejsce na dziecięcy wózek a nawet kilka, co nie jest tak oczywiste na jachcie jednokadłubowym. Więcej o walorach katamaranu znajdziecie tutaj.

Jak wygląda plan dnia na rejsie rodzinnym
Orientacyjny plan dnia na rejsie rodzinnym wygląda następująco*:
1. Poranek – zazwyczaj nocujemy w porcie lub bezpiecznej zatoce. Rano korzystamy z portowych lub jachtowych sanitariatów, przygotowujemy śniadanie, wychodzimy na poranną kawę, lody i zakupy(jeśli na rejsie nie ma specjalnie zatrudnionego kucharza, to załoga dzieli się na dwie lub trzy grupy, które na zmianę proponują i przygotowują śniadanie, lunch i przekąski na jeden dzień ze świeżych, lokalnych produktów).
2. Wypłynięcie z portu – ok godz. 10-11, po porannych zakupach i wyjściu na lody i plażę, udajemy się na 2-3 godziny żeglugi do jakiejś atrakcyjnej zatoczki. Zajęcia z animatorką jeśli jest na rejsie.

3. Atrakcje na wodzie – płyniemy na miejsce, gdzie możemy się kąpać, nurkować, opalać, popłynąć pontonem na zwiedzanie wysepki lub zatopionej groty, zajadać przekąski i kosztować schłodzonych napojów. Tutaj też często jemy lunch.
4. W drodze do portu – opuszczając kąpielisko udajemy się do miejsca gdzie spędzimy koleją noc. zwykle trwa to kolejne 2-3 godziny. Dla dzieci odbywają się zajęcia z animatorką jeśli jest na rejsie. Jeśli będzie dla nas miejsce w porcie stajemy na cumach z bezpośrednim dostępem do brzegu. Jeśli miejsca czy wręcz portu w danym miejscu brak, stajemy na kotwicy i na brzeg dostajemy się wyposażonym w silnik pontonem.

5. Kolacja – na kolację zazwyczaj wszyscy wychodzą do lokalnej restauracji aby skosztować specjałów danego regionu. Czasami w załodze objawi się kulinarny talent na miarę Masterchefa – wtedy można kolację przygotować i zjeść na pokładzie katamaranu. Taki posiłek często jest jeszcze bardziej urzekający!
6. Życie nocne – po kolacji spacer po mieście, zwiedzanie a na jachcie długie rozmowy tak dorosłych jak i dzieci
*Plan dnia jest bardzo orientacyjny i zależy od pogody i preferencji załogi i dostosowany pod wiek dzieci. Jeśli jest możliwość to pływamy krócej niż na rejsie z samymi dorosłymi. Przykładamy wtedy uwagę, aby wybierać kierunki, gdzie dzieci mogą znaleźć plac zabaw, basen lub plażę, gdzie nie brakuje lodziarni i innych atrakcji dla najmłodszych. Wtedy też w czasie rejsu zatrzymujemy się nawet częściej w miejscach dogodnych do kąpieli. Staramy się też spędzać noce w miejscach, gdzie bogate życie nocne nie wpłynie zbytnio na sen maluchów.
Z żeglarskim pozdrowieniem
Adam Mrozowicz
Autor artykułu:
Dominika Zielinska
26.09.2023