Skip to main content

Katamaran – dlaczego wybrać go na rejs morski?

Wybierając się na rejs morski mamy do wyboru dwa rodzaje konstrukcji jachtów: jednokadłubowe oraz katamarany. Dlaczego warto wybrać dwa kadłuby?

Dlaczego warto wybrać katamaran?

Nas Polaków, cechuje uwielbienie do podróży w każdej możliwej formie. Żeglarstwo również rozbudzało wyobraźnię wielu osób, pomimo, że potęgą morską nigdy nie byliśmy.

W czasach PRL sprawa była prosta – pływało się na tym co było i tam, gdzie pozwolił urzędnik. Siłą rzeczy było to najczęściej „Morze, nasze morze…”.

katamaran Lagoon 560, Port Poros, rejs rodzinny katamaranem ze słoniem na horyzoncie, Grecja - Zatoka Sarońska

Po dziejowej transformacji nasi rodacy zaczęli swobodnie żeglować turystycznie poza wodami Bałtyku. Najczęściej wybieranymi jednostkami były jachty jednokadłubowe z szerokiej gamy produktów stoczni niemieckich i francuskich. Nasza wrodzona przedsiębiorczość, pozwoliła dość szybko wprowadzić rodzime, nowoczesne konstrukcje cieszące się uznaniem wśród żeglarzy. Ciągle były to jednak jachty z jednym kadłubem. Wynikało to z kilku czynników:
– po pierwsze żeglarstwo uprawiali tylko żeglarze (a oni z realiów mazurskich przenieśli umiejętności i sentyment do takiej floty),
– drugi powód to oczywiście koszty czarteru (który przy katamaranach zawsze jest trochę wyższy),
– dostępność (która dla wielokadłubowców jest mniejsza),
– kwalifikacje kapitanów (do prowadzenia dużo jednak większej jednostki, wymagane są wyższe kwalifikacje).

A jak to wygląda obecnie?

Zarobki nad Wisłą znacznie się poprawiły. Nasze oczekiwania wobec wieku i standardu jachtów wzrosły. Coraz większa grupa kapitanów sprawną ręką dowodzi katamaranami.

Wakacje pod żaglami wybierają coraz częściej osoby bez doświadczenia żeglarskiego. Kierują się wygodą, niekoniecznie ceną.  Nawet jeśli trafią na jacht jednokadłubowy, łakomym wzrokiem zerkają na komfort w jakim spędzają wakacje załogi katamaranów.

Lagoon 42

Przyjrzyjmy się zatem czy i dla kogo katamaran będzie lepszym wyborem od jachtu (z jednym kadłubem) w oparciu o konkretne kategorie:

Ilość miejsca

Na katamaranie juz na pierwszy rzut okiem jest zdecydowanie więcej miejsca. Dotyczy to zarówno przestrzeni wewnątrz jak i na zewnątrz jednostki. Ilość miejsca zapewnia zarówno komfort jak i bezpieczeństwo. Nie ma też ryzyka uderzenia częścią osprzętu jachtowego.

Komfort

Na katamaranie kabiny są niezależne od pozostałej części jednostki, często z oddzielną łazienką.  Trudniej w nich także grzmotnąć się w głowę podczas próby pionizowania z pozycji horyzontalnej. Brak jest też kabin z piętrowymi kojami (łóżkami). Kambuz (kuchnia), jest duży i posiada zwykle większą ilość lodówek, co w letnie dni jest istotne do przechowywania żywności i napojów. Na katamaranie jest też zdecydowanie wygodniej przy stole podczas posiłków. Nie wspominając już o siatce, którą uwielbiają najmłodsi, a wszystkim umożliwia komfortowe warunki do opalania i czytania w czasie rejsu.

Bezpieczeństwo

Tutaj najważniejszym atutem jest fakt, że wielokadłubowce turystyczne pływają niemal bez przechyłów, co znacząco wpływa na ograniczenie ilości urazów podczas żeglugi i zmniejsza ryzyko wystąpienia objawów choroby morskiej. Zaryzykuję także wspomnieć, że im więcej miejsca na pokładzie, gdzie możemy znaleźć swój kawałek przestrzeni, tym większa szansa zachowania wysokiego morale załogi podczas dłuższych rejsów.

Własności nautyczne

Laik żeglarski szybko odpowie, że katamarany są dużo szybsze. I to prawda, ale pod warunkiem, że będziemy płynąć odpowiednim kursem do wiatru. W praktyce turystyczne, ciężkie katamarany potrafią dobrze i szybko żeglować w dość ograniczonym zakresie kursów. W tym obszarze zdecydowanie ustępują pola jachtom. Z drugiej strony katamarany są dużo mniej zanurzone, co pozwala bezpiecznie poruszać się po płytkich akwenach, czasami wręcz wpływają dziobami na plażę!

Cena

Bez dwóch zdań, żeglowanie na katamaranie niż podobnej długości jednokadłubowcu jest droższe. Ma na to wpływ nie tylko cena czarteru ale głównie opłat za pobyt w portach. Biegłość kapitanów w prowadzeniu katamaranów jest wciąż mniejsza niż w jednokadłubowych odpowiednikach, stąd zatrudnienie doświadczonego kapitana bywa droższe.

Prestiż

Rejs katamaranem bez wątpienia uchodzi za bardziej luksusowy. Nawet jeśli będziemy pływać i cumować w tych samych miejscach, to przed nasza jednostką „szczury lądowe” będą się częściej fotografować.

Lagoon 42

Podsumowanie

Jachty jednokadłubowe i sportowe katamarany będą zawsze doskonałym wyborem dla żeglarzy, pragnących zmierzyć się w żywiołem i własnymi umiejętnościami. Dają sporo satysfakcji sportowej, są tańsze i bardziej dostępne. Łatwiej też z posiadanymi uprawnieniami wynająć i poprowadzić taka jednostkę.

Natomiast katamaran turystyczny będzie świetnym wyborem dla osób pragnących spędzić komfortowe i bezpieczne wakacje pod żaglami. Ma on dużo więcej miejsca, jest znacznie wygodniejszy niż na jachtach jednokadłubowy. Nadaje się na egzotyczne rejsy, gdzie ograniczenia głębokości spowodowane rafami i płytkimi atolami utrudniają żeglugę. Łatwiej znosi się postój na kotwicy (w egzotycznych miejscach porty są rzadkością), ponieważ dwa kadłuby ograniczają kołysanie powodowane oceaniczną falą. W Europie, podczas wakacyjnych rejsów często posiłkujemy się silnikami, a zatem mniejsza sprawność pływania na żaglach nie jest aż tak odczuwalna. Natomiast, kiedy powieje „od rufy” – to zostawiamy z tyłu większość jednokadłubowej floty. A nieco wyższe koszty – cóż, przy tylu atutach, chyba nie warto aby były decydującym kryterium wyboru.

Z żeglarskim pozdrowieniem

Adam Mrozowicz

Odpowiedz na kilka pytań, a my znajdziemy dla Ciebie idealny kierunek!

To zajmie Ci tylko chwilę, a Twoje odpowiedzi pomogą nam uszyć ofertę na miarę Twoich potrzeb.

Pytania i odpowiedzi

Czy to Wasz pierwszy rejs?

Zebraliśmy tu odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące rejsu katamaranem.

Jesteśmy w stanie wyczarterować jacht na każdym akwenie świata. Pomożemy też dostosować Ci termin do warunków pogodowych.

Nasze najbardziej popularne kierunki:

Grecja (Zatoka Sarońska, Wyspy Jońskie, Sporady), Chorwacja (część północna, część środkowa i część południowa), Czarnogóra, Włochy (Sardynia, Sycylia i Wyspy Liparyjskie), Malta i Gozo, Hiszpania (Baleary)

Seszele, Tajlandia, Karaiby, Polinezja, Wyspy Kanaryjskie

Więcej na naszym blogu: https://slonnahoryzoncie.com/blog/gdzie-jechac-na-pierwszy-rejs/

W naszej ofercie mamy niezawodne i komfortowe katamarany sprawdzonych przez nas producentów (m.in. Lagoon, Bali Catamarans, Fountaine Pajot, Nautitech-Bavaria).

Każdy z nich posiada:

 • olbrzymi kokpit,
 • część rekreacyjną na dziobie. Większe dwukadłubowce, posiadają dodatkowy kokpit tzw. Flying Bridge,
 • kokpit i mesę z kambuzem,
 • kabiny, które są znacznie bardziej przestronne niż na jachcie jednokadłubowym. Zazwyczaj pod pokładem mieszczą się cztery dwuosobowe kabiny oraz dodatkowo dwie jednoosobowe kabiny dziobowe / skipperskie,
 • zazwyczaj każda dwuosobowa kabina posiada własną toaletę, często z oddzielną kabiną prysznicową. 
 • kambuz podobnie jak na dużych jachtach jednokadłubowych składa się z kuchenki, piekarnika, zlewu, lodówki i zamrażalnika. Jest na tyle duży, że bez problemu mieści całe wyposażenie kuchenne oraz zapasy żywności na cały rejs. 
 • w messie zwykle mieści się dodatkowy stół oraz stanowisko skippera. 

Więcej na naszym blogu: https://slonnahoryzoncie.com/blog/katamaran-dlaczego-wybrac-go-rejs-morski/ 

Wystarczy, że skontaktujesz się z nami, a wspólnie omówimy szczegóły! 

Jeśli jesteś zainteresowany rejsem na życzenie skontaktuj się z nami wypełniając ankietę, mailowo lub telefonicznie podając następujące informacje: 

 • termin rejsu 
 • akwen, preferowany port początkowy i końcowy 
 • liczbę osób na jachcie (ewentualnie wiek dzieci) 
 • wymagania dotyczące jachtu: ilość kabin, wielkość jednostki, rocznik. 

W odpowiedzi zaproponujemy kilka jachtów do wyboru. Po podjęciu decyzji i wskazaniu upatrzonej jednostki podpisujemy umowę. 

Należy pamiętać, że bardzo popularne modele, od dobrych armatorów, w dobrej cenie rezerwowane są bardzo często z rocznym wyprzedzeniem. Pośpiech jest więc wskazany, jeżeli ma się upatrzony model i akwen oraz określony termin. 

Rejsy rodzinne są realizowane w formie rejsów na życzenie 

Cena rejsu zawiera: 

 • katamaran/jacht w terminie trwania rejsu,  
 • opiekę polskiego skippera,  
 • podstawowe szkolenie żeglarskie i opinię stażową po rejsie,  
 • sprzątanie katamaranu po rejsie. 

Cena rejsu nie zawiera: 

 • przelotu,  
 • ubezpieczenia (pomagamy w zakupie polisy ubezpieczeniowej),  
 • wejściówek na dodatkowe atrakcje, 
 • wyżywienia podczas rejsu,  
 • opłat portowych, 
 • paliwa, 
 • transferu pomiędzy lotniskiem a katamaranem. 

Wypełnij ankietę lub napisz do nas aby potwierdzić dostępność i otrzymać ofertę! 

Nie trzeba posiadać żadnego doświadczenia ani umiejętności żeglarskich. Nasz kapitan objaśni oraz nauczy Państwa wszystkiego co jest niezbędne, aby bezpiecznie i z przyjemnością żeglować.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?
Skontaktuj się z nami, chętnie udzielimy Ci wszystkich informacji lub wejdź na naszego bloga.
Napisz maila z zapytaniem