Chorwacja

 Chorwacja

Chorwaci mówią, że po stworzeniu w sześć dni świata, siódmego dnia Bóg odpoczywał w Dalmacji.
I nic w tym dziwnego, że po dziś dzień to jedna z najlepszych destynacji w Europie na odpoczynek a zwłaszcza na pokładzie komfortowego katamaranu. Śródziemnomorski klimat, wyborne jedzenie, kryształowo czysta, błękitna woda, starożytne miasta i najatrakcyjniejsza dla żeglugi linia brzegowa  na Świecie.  Odwiedź razem z nami miasta wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, magiczne wodospady, malownicze porty i miasteczka. Odkryj tajemnicę skrytą w każdej kolejnej zatoczce w której się zatrzymamy i zaznaj dużo, dużo słońca, aby naładować akumulatory na cały rok.

Jeśli Chcemy zobaczyć Kornaty, to najlepiej zacząć rejs z Zadaru, Sukosanu lub Biogradu, ewentualnie z Wyspy Murter.

Jeśli chcemy zobaczyć wodospady Krka, i kilka miejscowości na północ od Primostenu to najlpiej zacząć w Sibeniku lub Primostenie.

Dalmacja Północna

Charakterystyka

Północna Dalmacja to region turystyczny położony pomiędzy miejscowościami Pag i Primosten. Obejmuje Takie Parki Narodowe jak Narodowy Park Kornaty i Narodowy Park Wodospadów Krka. Wyróżnia się bardzo ciekawą linią brzegową, z ogromną ilością zatoczek i wysypek. Dalmacja Północna nie jest raczej terenem zbyt zielonym, porastają je drzewa oliwne, figowce, i lasy sosnowe.  Północna Dalmacja to również przepiękne, klimatyczne miasteczka i starówki (zresztą jak w całej Chorwacji).

Jeśli Chcemy zobaczyć Kornaty, to najlepiej zacząć rejs z Zadaru, Sukosanu lub Biogradu, ewentualnie z Wyspy Murter.

Jeśli chcemy zobaczyć wodospady Krka, i kilka miejscowości na północ od Primostenu to najlpiej zacząć w Sibeniku lub Primostenie.

029
002
WodospadyKrka

Co możemy zobaczyć

 • Pag – największe miasto na wyspie Pag. Słynie z tradycyjnych koronek oraz z owczych serów. Kameralne i urokliwe uliczki miasteczka zachęcają do spacerów i zaglądania do lokalnych kawiarenek.
 • Dugi Otok – Największa wyspa Parku Narodowego Kornaty. Można tam stanąć w pięknych zatoczkach na kotwicy, nurkować na wrakach, zwiedzić działającą latarnię, zobaczyć najwyższe w Chorwacji klify.
 • Park Narodowy Kornaty – Składa się z mniejszych i większych wysepek o księżycowym krajobrazie. Możemy odwiedzić Veli Iż, Wyspa Mana, Wyspa Levrnaka, Wyspa Żut. A z wzgórza na wyspie Żirje rozpościera się widok na całe Kornaty :)
 • Wyspy Ugljan i Paśman – Piękne, duże wyspy z krystaliczną wodą, połączone mostem. Warto odwiedzić miejscowość Kukljice.
 • Zadar – Duże Chorwackie miasto z przepiękną starówką. Obowiązkowe must see. Na starówce znajdziemy morskie organy, stanowią integralną część nadbrzeża i wydają dźwięki pod wpływem fal morskich.
 • Biograd – Kurort morski z bazą rekreacyjną i znakomitą infrastrukturą.
 • Wyspa Murter – Piękna wyspa z wieloma zatoczkami, plażą i małym miasteczkiem. Rosną na niej figowce.
 • Vodice – Rozrywkowa, letnia miejscowość przy wejściu do rzeki Krka. 
 • Sibenik – piękne miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco. 
 • Skradin i wodospady Krka – małe miasteczko, które jest bramą do Narodowego Parku Wodospadów Krka.
 • Primosten – Przepiękne miasto na wzgórzu z cudownymi kanjpkami na starówce, oraz niezapomnianym zachodem słońca.

Przeczytaj więcej na naszym blogu: Gdzie pływamy w Chorwacji latem 2017?

Dla kogo?

Kornaty to  wyspy dla amatorów nurkowania i wspinaczki. Jest tam sporo wraków, ale także schronów na łodzie podwodne, mniej miasteczek i życia kawiarnianego. Wszystkie pozostałe miejscowości to typowe kurorty z bogatym życiem turystycznym. To na pewno dobry wybór dla tych którzy nigdy nie byli w Chorwacji, i chcieli by poznać jej klimat :)

Dalmacja Środkowa

Charakterystyka

Dalmacja środkowa to najchętniej odwiedzany region Chorwacji. Największym miastem i zarazem stolicą tego regionu jest Split, gdzie można zobaczyć pałac Dioklecjana. Możemy też tutaj zobaczyć najpiękniejsze chorwackie starówki, nie tylko na stałym lądzie ale także na wyspach. Znajduje się też tutaj najstarsze miasto Chorwacji – Stari Grad. Jednak środkowa Dalmacja to nie tylko miasta i starówki, możemy tu także zobaczyć mnóstwo pięknych krajobrazów. W okolicach Makarskiej Riwiery góry spotykają się z morzem, a na wyspie Bisevo możemy podziwiać Błękitną Grotę.

Rejs najlepiej zacząć w Marinie Kremik koło Primostenu, Trogiru lub ze Splitu. Trogir jest miastem do którego najłatwiej dolecieć (lotnisko Split znajduje bliżej Trogiru niż Splitu), jest też tu największa w tym rejonie baza jachtów czarterowych, i aż dwie mariny.

Jeśli Chcemy zobaczyć Kornaty, to najlepiej zacząć rejs z Zadaru, Sukosanu lub Biogradu, ewentualnie z Wyspy Murter.

Jeśli chcemy zobaczyć wodospady Krka, i kilka miejscowości na północ od Primostenu to najlpiej zacząć w Sibeniku lub Primostenie.

rejsybaner
57
64

Co możemy zobaczyć

 • Primosten – Przepiękne miasto na wzgórzu z cudownymi kanjpkami na starówce, oraz niezapomnianym zachodem słońca.
 • Rogoźnica – miasto z niegdyś najbardziej luksusową mariną Chorwacji i plażą z dobrym wejściem do morza. Samo miasteczko przepięknie położone z ładnym nadbrzeżem z kawiarenkami. Jest też tutaj targ rybny.
 • Trogir – z jedną z najpiękniejszych starówek, któraz została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W mieście znajduje się mnóstwo zabytków, które przyciągają turystów. Jest też sporo dobrych restauracji i kawiarni.
 • Split – Największe miasto regionu z piękną promenadą nadmorską. Znajduje się tutaj Pałąc Dioklecjana, który jest uważany za najważniejszy zabytek Chorwacji.
 • Hvar – miasto znajdujące się wyspie Hvar. Kolejna urzekająca starówka. Tutaj obowiązkowa jest wycieczka na okoliczne wzgórze skąd rozpościera się nie zapomniany widok na miasto i okoliczne wysepki.
 • Stari Grad – miasto znajdujące się na wyspie Hvar. Jest to najstarsze miasto Chorwacji. Jachty stoją przy miejskim nadbrzeżu, stwarza to nie powtarzalny klimat.
 • Milna – malutkie miasteczko znajdujące się w przesmyku pomiędzy wyspami Brać i Solta. Można tam kupić miejscowe produkty i zjeść pysznego tuńczyka.
 • Vis – Miasto na wyspie Vis. Ładne stare miasto w pięknej, osłoniętej zatoce. Przy wejściu do zatoki można zobaczyć bunkry dla łodzi podwodnych.
 • Bisevo i Błękitna Grota – jaskinia do której można wpłynąć małą łódką lub pontonem. Promienie słoneczne dostając się do środka przez otwór w ścianie jaskini tworzą nie zapomniane błękitne światło zmieniając kolor wody w jaskini.
 • Veli Drvenik – Mała wysepka z piękną plażą.

Przeczytaj więcej na naszym blogu: Gdzie pływamy w Chorwacji latem 2017?

Dla kogo?

Wszystkie najważniejsze atrakcje Chorwacji. Dobre też dla tych którzy znają już Chorwację od lądu, ale zawsze zwiedzając ją samochodem nie mieli okazji zobaczyć jej największego bogactwa – wysp.

Dalmacja Południowa

Charakterystyka

Dalmacja południowa to region wyjątkowy. To od wyspy Korcula (najbardziej wysunietęj na północ wyspy regionu), krjaobraz zaczyna robić się zielony. Największym miastem regionu jest oczywiście Dubrovnik – nazywany Perłą chorwackiego wybrzeża. Starówka Dubrovnika jest wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Za jedną z najpiękniejszych wysp Chorwacji uważana jest Korcula, z miasteczkiem położonym na wzgórzu. To według legendy właśnie tam urodził się Marco Polo.

Rejs najlepiej zacząć w Dubrovniku. Zaczynamy wtedy w jednym z najbardziej urokliwych miejsc w Chorwacji, a na okoliczne wyspy jest bardzo blisko. Marina w Dubrovniku jest malowniczo położona w głębi rzeki Omla – która jest najkrótszą rzeką świata.

24
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
55

Co możemy zobaczyć

 • Dubrovnik – Miasto, które ostatnio słynie z tego że było miejscem kręcenia scen do serialu Gra o Tron. Wyjątkowa starówka, w całości wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Atrakcją jest też zwiedzanie murów miejskich.
 • Wyspa Mljet – wyspa która w całości jest Parkiem Narodowym. Znajduje się na niej kilka miejsc wart odwiedzenia. Najpopularniejszą jest zatoczka, z której można dojść do jeziora na której znajduje się wyspa z klasztorem otwartym do zwiedzania. Na wyspę można dostać się stateczkiem w ramach biletu wstępu do Parku Narodowego.
 • Korcula – miasto na wyspie Korcula. Średniowieczne miasteczko, zbudowane na wzgórzu tuż przy morzu, otoczone XIV wiecznymi murami. To miejsce urodzenia Marco Polo, a jego muzemu cieszy się tutaj dużym powodzeniem
 • Lumbarda – małe, spokojne miasteczko z mariną niedaleko miasta Korcula. Warte odwiedzenia ze względu na jego spokojny charakter, plażę i dostęp do naturalnych terenów wyspy.
 • Cavtat – miasto graniczące z Czarnogórą. Dużo knajpek, kawiarni i całkiem ładna plaża. Stoimy tutaj na kotwicy, co stwarza niepowtarzalny klimat.
 • Orebic – miasteczko na półwyspie Peljesac, które przyciąga ludzi aktywnych fizycznie. Jest tu baza nurkowa i windsurfingowa, lubią to miejsce też fani kite’a.
 • Hvar – Wyspa Hvar słynąca także z upraw lawendy, nazywana pachnącą wyspą.

Przeczytaj więcej na naszym blogu: Gdzie pływamy w Chorwacji latem 2017?

Dla kogo?

Dla tych którzy znają już Chorwację środkową i północną i są ciekawi czegoś innego. To też dobry wybór dla wszystkich którzy lubią zielone krajobrazy.